Blastokist Transferi (5.gün ET) | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Blastokist Transferi (5.gün ET)

Blastokist Transferi İlk tüp bebek gebeliği blastokist transferi ile elde edilmiştir. Embryo gelişim sürecinin 5-6. günlerinde blastokist evresine ulaşılmaktadır. Bir blastokist yaklaşık 120 hücre içermektedir. Blastokist transferi ile implantasyon şansı daha yüksektir. Çünkü iyi embriyoların seçimi söz konusudur, yani ancak iyi olan embriyolar laboratuvarda gelişimlerine devam etmekte ve 5.güne ulaşabilmektedir. Fakat embriyoloji laboratuvarlarında kullanılan klasik kültür mediumları denilen embriyoların içerisinde takip edildiği ortamlarda blastokist gelişme olasılığı %20’lerde iken, embriyoların gelişim süreçlerine göre bu kültür ortamlarının değiştirildiği sekansiyel kültür mediumlarında bu olasılık yükselmektedir. Fakat bu imkanlarla bile hastaların %40’ında blastokist evresine ulaşılamamaktadır.

Blastokist transferi ile yüksek implantasyon (rahme tutunma) oranı, 5. günde blastokist evresine gelemeyen embriyoların gebelik oluşturma potansiyellerinin düşük olduğu, blastokist evresine ulaşanların ise %50 olasılıkla implante olduğu bilgisine dayanmaktadır. Blastokistlerin neden %50’si implante olamamaktadır denilirse muhtemelen kromozomal anomalili bir embriyo söz konusudur ya da endometriumun embriyoyu tutma kapasitesinde sorun vardır.

Blastokist transferi yumurta toplama işleminden 5 gün sonra yapılmaktadır, kalan fazla blastokistler dondurulabilir.

 Blastokist Transferi Kimlere Önerilir?

  • Daha önce tekrar eden denemelerde iyi kalitede klivaj evresinde embryoların verilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı çiftlere
  • Çoğul gebelik istemeyen çiftlere (tek blastokist transferi)
  • Kalan embriyolarının dondurulmasını istemeyen çiftlere

Blastokist transferinin dezavantajları nelerdir?

  • Hastaların %40’ında transfer edilecek blastokist gelişmeyebilir
  • Beşinci günde embriyoların dondurulması klivaj döneminde dondurulması kadar iyi sonuçlar vermeyebilir
  • Laboratuvar ortamında blastokist evresine gelemeyen embriyoların %10’u 2. ya da 3. günde rahime verilmiş olsa idi gelişimlerine devam edebilirlerdi.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

 

Yayın Tarihi : 07 May 2013

Etiketler : ,


Yorumlar

Mustafa Altın 26 Eki 2017, 00:15

Tüp bebek yaptırmak istiyoruz

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 10:10

Sevgili Mustafa Altın,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi bize iletebilirsiniz ve iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Behiye Ibrahim 13 Mar 2018, 15:38

merhaba
benim dun yumurta toplama işlemim oldu, 5 yumurtam alindi ve bu sabah sadece 3 tanesinin dollendigi haberini aldik… pazartesi toplanmiştı yumurtalarim ve cuma gunu transfer icin hastaneye cagırdılar…
benin sorum şu ? Cuma gunune kadar, dollenen 3 yumurtam kaç hucreye bolunmelidir, cuma gunune kadar gelişmelerinde duraksama yani gelişememe soz konusu olabilir mi, ve 5.ci gun transferi 2 3 veya 4.cu gune gøre şansımın artacağı anlamina gelir mi ? yoksa yumurtalarim yavaş geliştigi icin mi 5.ci gün transferi uygun görüldü bana….lutfen beni aydinlatin cok rica ediyorum….ben yurtdışındayim dr.alman oyuzden merak ettiklerimi soramiyor detaylı konuşamiyorum
Simdiden allah ragzi olsun

Bahçeci Sağlık Grubu 30 Mar 2018, 18:17

Merhaba Behiye Hanım,
Tedavi sürecinizle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmadığımız için tıbbi durumunuzla ilgili yorum yapamayız. En doğru bilgiye tedavi görmekte olduğunuz doktorunuzdan ulaşabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Yorum YapYandex.Metrica