Çikolata Kistleri Anneliğe Engel mi? | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Çikolata Kistleri Anneliğe Engel mi?

cikolata-kistleri-annelige-engel-mi“Endometriozis” yani “çikolata kistleri” yumurtlama fonksiyonunun bozulması ve tüplerin tıkanması gibi etkilerle kısırlık oluşturabilir.

Rahim içerisinde yer alan; her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakası “Endometrium”dur.

Bu tabaka, vücutta sadece rahim içindedir. Bu hücrelerin vücutta rahim dışında başka bir alanda yer alması “Endometriozis” (çikolata kisti) hastalığı olarak tanımlanmaktadır… Op. Dr. Burçak Erzik, genç kadınlarda yaygın bir sorun olan çikolata kistleriyle ilgili merak edilenleri anlatıyor…

Bu Hastalık İleride Gebelik Şansını Ne Kadar Azaltabilir?

İdrar kesesi ve bağırsaklar üzerinde odaklar da görülebilen Endometriozis, tüplerde yumurtanın taşınmasından yumurtlama fonksiyonunun bozulmasına, döllenen embriyonun rahim içine yuvalanmasındaki bozukluklara kadar pek çok etkilerle kısırlık oluşturabilir. Adet döngüsünde bu odaklardaki hücreler kanamalı reaksiyonlar yapıp, organlarda yapışıklıklığa yol açar. Adet döneminde, büyük tuvalet ve cinsel ilişkide ağrı hastalığa özgü ana şikâyetlerdir.

 Bazen tekrarlayabilir

Üreme çağındaki kadınlarda (25-45 yaş) yüzde 10-15 oranında görülür. İnfertilite (kısırlık) tedavisi gören kadınlarda yüzde 20-25 oranında görülür. Kadınlarda yarattığı olumsuz etki yumurtalık rezervinde azalmaya yol açması ve pelvik yapışıklıklardır.

Bu nedenle gebelik planı dikkatli değerlendirilmelidir. Sizin gibi genç hastalarda eğer hafif “Endometriozis” tanısı varsa koruyucu tedavi ve yalan takip yeterliyken, ciddi “Endometriozis” tanılı veya 35 yaş üzeri hastalara gebelik planlarım ertelememelerini öneririm. “Endometriozis” ameliyat sonrası ilk 5 yılda yüzde 30 oranında nüks eder.

Tüplerim Tıkalı, Gebelik İhtimalim Çok mu Düşük?

Tüplerin kapalı olması, gebelik elde etmek için tüp bebek yöntemine başvurmanızı gerekli kılıyor. Yaşınızın 40 olması ve üstelik “Endometriozis” cerrahisi geçirmiş olmanız nedeniyle zaman kaybetmeden tedaviye başlamanız gerekiyor.

Yaş grubunuzda tüp bebek tedavilerinin başarı oranı klinik durumunuza göre yüzde 10-25 arasında değişecektir. Bu oranda en belirleyici faktör yumurtalık rezerviniz olacaktır.

Endometriozis hastalarımız için de hastalığın en belirgin etkisi rezervde yarattığı olumsuz tablodur. Anne olabilirsiniz ama vakit kaybetmemelisiniz. Tedavinizde iyi şanslar dilerim.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 22 Mar 2013

Etiketler : , ,


Yorumlar

sevgi akçay 04 Şub 2014, 19:22

merhaba ben gecen sene cikolata kistiden ameliyat oldum şimdide 1cm çıkmış CA125 13.84 çıktı değeri 35 kist varmı gözüküyor tüp bebek yaptıracaz olurmu

melike 19 Şub 2016, 00:14

Bende polikistik hastasıyım tüp bebek düşünüyor m ama şansın ne olur bilmiyorum

Yorum YapYandex.Metrica