Çocuk Sahibi Olamayana Genetik Tanı Formülü | Bahçeci Sağlık Grubu

Çocuk Sahibi Olamayana Genetik Tanı Formülü

Çocuk Sahibi Olamayanlar35 yaş üzerindeki anne adaylarında bebek sahibi olamamanın en önemli nedenlerinden biri de yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklar…

Türkiye’de 10 çiften 7’sinin yaşadığı problem çocuk sahibi olamamak. Bir türlü çocuğu olmayan çiftlerin farklı farklı nedenleri var. Gelişen teknik ve yöntemler sayesinde çocuk sahibi olma oranı yükselebilir. İşte o yöntemlerden bazıları.

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci çocuk sahibi olamamanın altında yatan nedenleri ve uygulanacak tedavi yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

Embriyoscope: Bu teknikle embriyolar artık anne rahmini taklit eden özel cihazlar içinde 24 saat kamerayla takip edilebiliyor. Böylece daha kaliteli embriyo seçerek gebelik şansı yükseltilir.

PGT: (Embriyonun Genetik Tanı Yöntemi)

Kaliteli embriyo transferine rağmen başarısız sonuç alındığı takdirde anne adayının vücudundan alınan bağışıklık sistemi hücreleriyle embriyonun rahme tutunma kapasitesini arttırılabilir. Bu yönteme gebelik aşısı adı verilir.

PGT Gebelik Şansını Artırır mı?

Özellikle 35’in üzerindeki anne adaylarında bebek sahibi olamamanın en önemli nedeni yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklardır. Yapılan çalışmalar 40 ve üzeri yaşlardaki kadınların kendi yumurtasıyla gebe kalabilme oranı ciddi bir şekilde azaldığını gösteriyor. Genetik ayıklama yöntemiyle kromozamal olarak sağlıklı embriyolar belirlenip, bu embriyolar transfer edilirse 40 yaşındaki bir kadından 20’li yaşlardaki bir kadına kadar yüksek gebelik oranları elde etmek mümkündür. Buradaki önemli sorun ileri yaşlarda genetik ayıklama için yeterli sayıda embriyo elde edememek olabilir.

Genetik ayıklama sonrası normal embriyo elde edilip bu embriyonun transferi yapılırsa gebelik oranları artabilir. 40’lı yaşlardaki kadınlarda en büyük problem yumurta sayısı 2-3’ü pek geçmemesidir. Bu yumurtalardan da ancak 1-2 tanesi embriyo oluşturabilir. Yaş itibariyle embriyolarda yüzde 60-80 kromozamal bozukluk oranı göz önüne alındığında, az sayıda embriyoda genetik ayıklama ve analiz sonrasında hiç normal embriyo bulamama ihtimali çok yüksektir.

Maliyeti Düşürmek Mümkün mü?

Genetik test öncesi embriyolardan embriyo dondurma yöntemiyle bir havuz oluşturulur. ‘Normal’ olan embriyolar transfer edilir. Bu yöntemle maliyet düşer.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 28 Ara 2012

Etiketler : , , ,


Yorumlar

miyesser farukowa 11 Kas 2016, 20:03

ben 39 yasymdayim 20 yasynda kyzym var yeniden cocuk sayibi olmak istiyorum yardamda bulunyrmysyniz ?

Bahçeci Sağlık Grubu 23 Kas 2016, 12:38

Sevgili Miyesser Hanım, İletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atarsanız ilgili ekibimiz size yardımcı olacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz. Sevgilerimizle,

tarana qambarova 17 Ara 2016, 01:06

50 yawim var. cocuk sahibi olmak istiyorum. bana yardim ede bilersinizmi.Illerce Iranda tup bebek yapdim amma newatif oldu. Siz bana yardim edin.Ban da anne olmaq ve o bebeyimi qucaqima almaq istiyorum.Lurfen bana yardimci olun

Bahçeci Sağlık Grubu 20 Ara 2016, 10:23

Sevgili Tarana Qambarova, Elinizdeki test sonuçlarını ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Saygılarımızla,

Yorum YapYandex.Metrica