Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler: Çok Basit Bir Test Hayatınızı Değiştirebilir | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftler: Çok Basit Bir Test Hayatınızı Değiştirebilir

Bahçeci Sağlık GrubuKısa veya uzun vadede çocuk sahibi olmak genellikle her evli çiftin arzusu. Pek çok çift evliliğin ilk yıllarında bu konuya pek kafa yormazken, ileriki zamanlarda çocuk istemleri olduğunda karşılarına çıkabilen problemler ile oldukça zor ve stresli bir döneme girebiliyorlar.

İnfertilite veya toplumda daha çok bilinen adı ile kısırlık, düzenli bir ilişki sonrası 6 ay veya 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olamama olarak adlandırılmakta ve hem erkeği hem de kadını ilgilendiren sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Problemin kaynağının tespitinde kadın ve erkeği ayrı ayrı incelemek ve testler yapmak çoğu durumda nedeni ortaya çıkarabiliyor iken çocuk istemi olan çiftlerin yaklaşık %20’sinde ise mevcut bilinen inceleme ve yöntemler sonrası kısırlığı oluşturan bir sebep bulunamıyor.

Sperm testinin erkek bireyin ergenliğe geçiş döneminden itibaren yapılabilecek son derece basit bir test olmasına karşın pek çok erkek için, hatta uzman doktor için göz ardı edilebilen bir test…

 Semen Analizi Hakkında Bilinen Yanlışlar:

1.     İlişki sırasında boşalıyorsam ve meni mevcut ise sperm üretimimde bir problem yoktur (yanlış).

Doğrusu: Boşalma sırasında ortaya çıkan sıvı sadece sperm hücrelerini içermez ayrıca pek çok salgı bezi tarafından salgılanan sıvıları da içerir. Sperm üretimi, üretilen spermin kalitesi ancak ve ancak semen örneğinin mikroskop altında incelenmesi ile anlaşılabilir. Meninin varlığı, semenin varlığı veya sperm üretildiği anlamına gelmez. Bazı örneklerde hiç sperm görülmeyebilir, bu durumun dışarıdan gözlem ile anlaşılması mümkün değildir.

2.     Geçmişteki (evlilik öncesinde veya eski evliliğimde) parnerimle/eşimle bir gebelik öyküm var. Spermlerim ile ilgili bir problemim yok. (yanlış)

Doğrusu: Kısırlık, pek çok çiftte başlangıçta var olmayıp daha sonradan ortaya çıkmış bir durum olabilmektedir. Geçmiş yıllara ait gebelik veya (istemli/istemsiz) düşük hikayeleri sizin spermlerinizde bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Ayrıca çocuk isteği olmadığı dönemlerde oluşan bir etken ile sperm parametrelerinizde ciddi değişimler olmuş olabilir.

3.     Evli değilim. Bu testi evlendikten sonra çocuk isteğim olduğunda yaptırmam daha mantıklı. (yanlış)

Doğrusu: Semen analizi çok ucuz ve basit bir testtir ve üreme çağına gelmiş her erkeğe uygulanabilir. Eğer sperm üretiminde bir problem olduğu tespit edilir ise çözümü için de daha erken dönemde plan yapmak son derece önemlidir. Pek çok erkek bu testi yaptırmadan öncelikle kendiliğinden bir gebelik oluşmasını bekler. Ancak kendinde spermle ilgili herhangi bir kuşkusu varsa örneğin çocuk yaşta testislerinin kasıklarında kalması nedeniyle operasyon geçirmişse 1 yıl beklemeden analiz yaptırmalıdır.

4.     Geçmiş dönemde yaptırdığım semen analizlerinde hiç sperm hücresi görülmedi. Anladığım kadarı ile çocuk sahibi olma ihtimalim hiç yok. (yanlış)

Doğrusu: Semen örneğinizde hiç sperm hücresi görüşmemiş olsa bile bu yumurtalıklarınızda sperm üretmediğiniz anlamına gelmez. Uzman bir androlog tarafından yapılan muayeneniz sonrasında yumurtalıklarınıza gerçekleştirilebilecek bir mikrocerrahi operasyon ile alınan doku örnekleri incelenebilir ve bulunan sperm hücreleri tüp bebek tedavilerinde kullanılarak çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemle dünya üzerinde doğmuş onbinlerce sağlıklı çocuk vardır.

5. Bir sperm analizi yapıldı ve hiç sperm hücresi görülmedi. Bir daha sperm analizi yaptırmama gerek yok (yanlış)

Doğrusu: Sadece 1 sperm analizinde hiç sperm görülmemesi bir daha asla sperm görülmeyecek anlamı taşımaz. Mutlaka farklı zamanlarda en az 2 kez daha sperm tahlili yaptırmak gerekir. Sperm analizlerinde yıkama işlemi yapılarak dibe çöken hücrelerin incelenerek sperm varlığının araştırılması şarttır.

6. Boşaldığımda ürettiğim meni miktarı az. Muhtemelen sperm üretimimde bir problem var (yanlış).

Doğrusu: Meni miktarı pek çok parametreye göre değişmekle birlikte 1.5 ml ve üzeri arasındaki miktarlar normal kabul edilir. Ayni durum semen analizi sırasında verilen örnek için de geçerlidir. Bu sınırların dışında kalan meni miktarları, eğer örnek verilmesi sırasında farklı bir durum söz konusu değil ise (örn. Örneğin tümünün kap içine toplanamaması gibi) örnek veren kişi uzman bir androlog tarafından daha detaylı değerlendirmeye alınmalıdır.

7. Semen örneği verirken bir kısmı kabın dışına kaçtı ama çok az bir miktar olduğu için önemli değildir herhalde (yanlış)

Doğrusu:Semen örneğinin tümü analiz için önemlidir. Örnek alınması sırasında kap içine toplanamayan kısım önemli bir miktar sperm hücresi içerebilir ve bu kayıp inceleme sonrası elde edilen sonuçları ve sonraki tedavinizi etkileyebilir. Böyle bir durum oluştuğunda mutlaka ilgili uzman kişiler veya doktorunuz bilgilendirilmeli ve gerekiyorsa test tekrarlanmalıdır.

8. Farklı zamanlarda farklı kliniklerde test yaptırdım fakat sonuçlar arasında ciddi farklar var. Sanırım test yanlış değerlendirildi (yanlış)

Doğrusu: Sperm üretimi yaklaşık 70 gün süren bir süreçtir ve bu süreçte değişen yaşam şartları, geçirilen ateşli bir hastalık, enfeksiyon vs. gibi nedenler dolayısı ile farklı zamanlarda incelenen semen örnekleri sonuçlarında farklılıklar gözlenebilir. Diğer taraftan farklı laboratuvarların değerlendirme metodlarına bağlı olarak farklı sonuçlar elde edilebilse de bu farklılık kişinin tedavisini ciddi etkileyebilecek bir farklılık olarak karşımıza çıkmaz. Yine de semen analizini herhangi bir tıbbi tahlil laboratuvarında yaptırmak yerine bu konuda uzmanlaşmış bir tüp bebek merkezinde yaptırmak bu ve benzeri farklılıkları da ortadan kaldırabilir.

9. Sperm analizi standart her yerde aynı düzeyde değerlendirilebilen bir testtir. (yanlış)

Doğrusu: Sperm analizi bakan kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterebilen ve standardizasyonu oldukça zor olan bir testtir. Yurtdışında bu analizin standardizasyonu için büyük uğraşlar verilmesine karşın yine bir insan tarafından değerlendirme yapıldığından çok farklı sonuçlar alınabildiği bildirilmektedir. Dolayısıyla sperm analizi basit gibi görünse de bu konuda uzmanlaşmış klinikler veya laboratuvarlarda yaptırılması gerekir.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 12 Kas 2014

Etiketler : , , ,


Yorumlar

azim böyük 04 Mar 2015, 15:37

Test sonucu hic sperm hucresi gorulmedi.acaba hic bebek sahibi olamicakmiyim

azim böyük 04 Mar 2015, 15:40

İlkkez sperm testi yaptirdim ve hic sperm hucresi gorulmedi.cocuk sahibi olmam imkansizmi

Bahçeci Sağlık Grubu 27 Nis 2015, 15:13

Sayın Azim Böyük,
Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. Gönderileriniz, en yakın zamanda cevaplandırılacaktır:
http://www.bahceci.com/iletisim

Huseyin akkasoglu 07 Eki 2015, 10:03

Sperm testinde sperm sayisi 40milyon cikti hareketli yuzde 30 cicuk sahibi olmaya engelmidir…

Bahçeci Sağlık Grubu 07 Eki 2015, 10:11

Sevgili Hüseyin Akkasoglu,
Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. Gönderileriniz, en yakın zamanda cevaplandırılacaktır:
http://www.bahceci.com/iletisim

hilal bozdogan 23 Mar 2016, 16:09

Mrhb ben 7 aylik evliyim 4 aydir korunmiyoruz. Cocugumuz olmadi. Doktoragittim bende cift rahime rastladilar kalp seklindeymis ve bana cocgumun olmayabilecegini soylediler bu emarda gozuktu ben ne yapmaliyim

Bahçeci Sağlık Grubu 24 Mar 2016, 10:36

Sevgili Hilal Bozdoğan, Test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size dönüş yapacaktır. Saygılarımızla,

emine yasar 20 Nis 2016, 13:41

ben yeni 15gunluk evliyiz nasil cabuk cocuk sahibi olabiliriz

Bahçeci Sağlık Grubu 25 Nis 2016, 11:04

Sevgili Emine Yaşar, Yeni evli çiftlerde kadının yaşı 35’in altındaysa 1 yıl normal yolla gebelik denemelerini tavsiye ediyoruz. 35 yaş ve üstü evliliklerde ise 6 aylık deneme sonucu gebelik durumu oluşmazsa bir uzmana danışmakta fayda vardır. Saygılarımızla,

nezahat yelli 25 Haz 2016, 20:01

Ben doktora gitmi yumurtalık larda tembellik var dedi ben cocuk istiyorum yok sa olamicakmi çocuğum benim

Zafer çamsarı 20 Ağu 2016, 22:36

Bir buçuk yıllık evliyiz ve hiç korun maldık ve Esim de test yaptırdı test sonuçladınız normal ve halen çocuk sahibi olamadık yardımcı olursanız seviniriz

Bahçeci Sağlık Grubu 24 Ağu 2016, 11:41

Sevgili Zafer, Bazen bütün sonuçların normal çıkmasına rağmen çiftler gebe kalamayabilir, bu duruma sebepsiz infertilite diyoruz. Dilerseniz Umut kliniğimiz ücretsiz muayenelerimiz var. Eşinizle gelin bir muayene yapalım. Durumunuza göre bir tedavi protokolü hazırlanacaktır. Saygılarımızla,

Caner Sönmez 13 Eyl 2016, 23:11

Merhaba
Spermimde cocuk sahibi olmayacagimi gösteriyordu ve 1 sene boyunca Pregnyl 5000 ml kulandi gene bir sonuc alamadim ve bana Gonal f300 ml verdiler onu da denedim ve yine hic bir sonuca ulasamadim ve benim yumurtaklarim cok kücük oldugu icin cocuk sahibi olmam cok az dediler.. Cocuk sahibi olmak icin ne yapabilir lütfen yardimci olurmusnuz?

Bahçeci Sağlık Grubu 21 Eyl 2016, 16:48

Sevgili Caner Sönmez, 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmamışsa yardımcı üreme yöntemlerine başvurmanızı tavsiye ederiz. Saygılarımızla,

Ersen ATAŞ 12 Eki 2016, 03:10

Eşimle korunmadan cinsel ilişkiye giriyoruz ben 34 yaşındayım eşim 29. Fakat 5 aydır gebelik olmadı. Ne yapabiliriz? Saygılarımla.

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Eki 2016, 15:50

Sevgili Ersen Ataş, İletişim bilgilerinizi iletirseniz sizi uzman hekimimiz ile görüştürmek isteriz. Saygılarımızla,

gülcan çat 26 Eki 2016, 00:29

2 yillik evliyim adet duzensizliğim var… 2 düşük yaptim sonra birdaha hamile kalmadim.. Hormon testlerim normal cikiyo.. Sadece yumurtaliklarimda kucuk bir kis oluyo oda adetimle birlikte gidiyo napmaliyim bunu icin…

Bahçeci Sağlık Grubu 31 Eki 2016, 12:52

Sevgili Gülcan Çat, Sizi muayene etmeden bir öneride bulunmamız doğru olamayacaktır. 444 3949 numaralı telefondan randevu oluşturabilirsiniz. Saygılarımızla,

Hatice bektaş 28 Şub 2017, 12:20

http://www.bahceci.com/iletisim e sordugumuz sorularin cevabina nasil ve nerden ulasiyoruz?

Bahçeci Sağlık Grubu 16 Mar 2017, 11:26

Sevgili Hatice Bektaş, Sorularınız cevaplarını yazının altında yayınlıyoruz. Oradan ulaşabilirsiniz. Sevgilerimizle,

Arda deniz 18 Mar 2017, 12:01

Ilk defa sperm testi yaptırdım. Hiç sperm görülmedi ikinci testi ne zaman yapmalıyım ikinci testte sperm görülebilir mi? Kaç günlük cinsel perhizin ardından test yapılmalı?

Bahçeci Sağlık Grubu 24 Mar 2017, 15:35

Sevgili Arda Deniz, İlk sperm testinden 3 gün sonra yeni bir test yaptırabilirsiniz. Sperm testi öncesinde 3 günlük bir cinsel perhiz yapmalısınız. Sevgilerimizle,

Cansu Aybaş 09 Ağu 2017, 14:35

27 yaşındayım eşimle 2 yıldır evliyim. Cinsel ilişkimiz esnasında korunmuyoruz. Eşim 40 yaşında ve çocuğumuz olmuyor. İlk evliligimden çocuğum olmuştu eşiminde önceki eşinden çocuğu var. Sorun ne olabilir.

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 11:00

Merhaba Cansu Aybaş,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi ve iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

ayşegul gokmen 11 Ağu 2017, 16:16

Hocam bir kızım var birdaha ççocuk sahibi olmak istedim fakat 4buçuk ve5buçuk aylık iki tane duşugum oldu birde boş gebelik vardı ilk hamileligim sorunsuzdu ama digerleri olmadı neden olabilir birdaha olurmu

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 10:52

Merhaba ayşegul gokmen,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi ve iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Mehmet 24 Şub 2018, 23:23

Öncelikle merhaba. Bekarim evlenicem ama evlenmeden önce test yaptirmak istiyorum. Malum bekarken mastürbasyon çok yaptık sperm galitesini etkilermi yada azalma meydana gelirmi

Bahçeci Sağlık Grubu 30 Mar 2018, 18:48

Merhaba Mehmet Bey,

Haftanın 5 günü kliniğimizi arayarak sperm analizi yaptırmak için randevu alabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Fatmayiğit 21 Mar 2018, 10:06

Ben altı aydır evliyim 2. evliliğim ilk evliliğimden bir kızım var yaşım 26 çoçuk istememize ragmen olmuyor eşim 41 yaşında. 1 kimyasal düşük yaşadım çoçuk için ne yapmam gerekiyor eşimin yaşından ötürü zaman kaybetmek istemiyoruz aşılama yaptırmak için nasıl bir yol izlemeliyiz

Bahçeci Sağlık Grubu 30 Mar 2018, 18:14

Merhaba Fatma Hanım,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Yorum YapYandex.Metrica