Diyarbakır Jinekolojik Muayene ve Smear Testi Kampanyası | Bahçeci Sağlık Grubu

Diyarbakır Jinekolojik Muayene ve Smear Testi Kampanyası

Kısa bir süre için Jinekolojik muayene + Smear testi sadece 200 TL

Bahçeci Sağlık Grubu, ergenlikten başlayan ve menopoz dönemine kadar devam eden süreçte her yaştan kadının, tüm sağlık sorunlarının tanı ve tedavisinin yapılarak, rutin kontroller ile önleyici hekimlik uygulamalarının başarıyla gerçekleştirildiği poliklinik hizmetleri vermektedir.

Rahim, rahim ağzı kanseri gibi birçok önemli sağlık sorunları açısından kadınların jinekolojik muayenelerini ve smear testini yaptırmaları son derece önem taşıyor.

Smear testi nedir?

Herhangi bir şikâyeti olmayan, seksüel olarak aktif kadınların rahim ağzı hastalıkları ile ilgili taramaları yıllık yaptırmaları çok önemlidir. Taramalarda kullandığımız smear testi aslında birçok kadını endişelenmesine neden olsa da aslında son derece basit işlemdir. Bir fırça ya da spatula ile rahim ağzından örnek alınır ve daha sonra laboratuvarda incelenir. Ağrısız bir işlemdir ve kadına hiçbir şekilde rahatsızlık vermez.

Kimler smear testi yaptırmalıdır?

  • Cinsel ilişkide bulunmuş olan tüm kadınlarda cinsel aktivite başlangıcından 3 yıl sonra başlamak üzere yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
  • 21-29 yaş arasındaki tüm kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir.
  • 30-64 yaş arasındaki kadınlarda yıllık muayene ve smear önerilmektedir. Üst üste 3 smear’ı normal olarak rapor edilmiş, rahim ağzı kanseri öyküsü veya kanser öncesi değişiklikler (CIN2, CIN3) olmayan kadınlarda smear testi 2-3 yıl aralarla istenebilir.
  • 65 yaş üstü kadınlarda smear testi, bir üstte sıralanan şartlar sağlanmışsa gerekmemektedir. Yıllık muayeneler yeterlidir. Rahim ağzı kanseri dışındaki bir sebeple rahmi çıkartılmış olan kadınlarda smear testi gerekmemektedir.

Yayın Tarihi : 10 Oca 2017


Yorum YapYandex.Metrica