Uzm. Dr. Hasan Ali Nogay

Hasan Ali Nogay, MD, PhD, 1989’da İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 4 yıllık ihtisasını müddetince, Türkiye’de ilk defa “deprem sonrası gelişen yaralarda” ; “ani görme ve ani işitme kayıplarında” etkin olarak Hiperbarik oksijen tedavisini uyguladı ve protokollerini belirledi. 1994’te, “Santral Retinal ArterTıkanıklıklarında Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Etkinliği” tezi ile ihtisasını tamamladı. Tezi  sırasında ve sonrasında özellikle, “oksijenin bağışıklık sistemi ve hücrelerimiz üzerindeki etkileri” üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı.

1992’den itibaren, “Oksidative stres; Serbest Oksijen Radikalleri, Antioksidan sistemler” konularında deneysel ve klinik çalışmalar yaptı.

1996-1999 arasında, İstanbul Üniversitesi Denesel Tıp Araştırma Enstitüsü İmmünoloji AbD’da İmmünoloji (Bağışıklık Sistemi) üzerinde doktora çalışması yaptı.

Aralık 1995’te İstanbul Üniversitesi tarafından yaptığı uluslararası çalışmalarla Türk Bilim’ine katkılarından dolayı “Başarılı Araştırmacı Ödülü” aldı.

1996-1998 tarihleri arasında Marmara Tıp Fakültesi’ndeki “anabilim dalı” kurma çalışmaları sırasında, immunoloji doktorasına devam ederken, 1997 Kasım ayında bu dalda Doçentlik sınavına girdi.

2005’ten itibaren, özellikle Hiperbarik Oksijen Tedavisi’nin son derece yüz güldüren-etkili sonuçlarına rağmen sadece semptomları tedavi etmeye çalışan-baskılayan “modern tıp” yaklaşımlarının yetersizliğini net algılamasıyle “tamamlayıcı-entegratif tıp” alanlarındaki gelişim ve değişim süreci başladı.

Dr. Nogay 2005’te Dr Le Coz’un muayenehanesinde Paris’te mezoterapi ile başlayan süreçte; Dr Nazlıkul ile nöral terapi, Dr Nüzhet Ziyal ile medikal akupunktur ve Su Jok, Dr Ali Özden Öztürk ile “tıbbi hipnoz” bilimlerinde kendisini geliştirdi.

Dr. Nogay son 8 yılda çalışmalarını, “entegratif tıp” diye ifade edilen “CAM= Tamamlayıcı-Alternatif Tıptedavileri üzerinde yoğunlaştırmıştır.

Nöral Terapi ve Medikal akupunktur’a ek olarak, “MAPS=microacupuncture system” tedavileri ve “Bozucu alanlar” konularında Dr. Jochen Gleditsch pratiğini ve Dr Beate Strittmatter okulunu ve 2010 sonrasında sıklıkla Dr. Toshikatsu Yamamoto’nun teşhis ve tedavi metodlarını uygulamaktadır.

Ayrıca hastalarında Su Jok, Refleksoterapi, manuel terapi ve “Bilinçli hipnoz”dan  faydalanan Dr Nogay, 2008’de ICMART Kongresi ile başlayan süreçte, özellikle “Bozucu Alanların Teşhis ve Tedavisi”ni uluslararası ve ulusal akupunktur kongre-toplantılardaki konferanslarında vurgulamaktadır.

Halen, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki, Sağlık Bakanlığı’nın sertifikalandırdığı “Akupunktur Eğitim Programı”nda “İmmunoloji ve Medikal Akupunktur” derslerini vermektedir.

Dr Nogay, entegratif tıp yaklaşımının en önemli sonuçlarının,doğru-erken -teşhis ve “şifa vermek” yanında, koruyucu hekimlik ve “sağlıklı yaşam desteği=well-aging” olduğuna inanmaktadır.

Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde,  kendiliğinden ya da tedavi ile gebeliğin hiç oluşamamış; gebelik oluşsa da sürekli düşükle sonuçlanmışlar dahil, tüp bebek tedavileri ile verilen embriyoların rahme tutunamaması (implantasyon sorunları), ya da bir süre sonra düşükle sonuçlanması ve sebebi açıklanamayan infertilite durumlarında anne-baba adaylarına, sebebi anlamak için “İmmunoloji” İleri değerlendirmeleri yapan Dr Nogay,  “Tamamlayıcı-Entegratif Tıp Yaklaşımları” ile “farklı ve etkili” tedavi seçenekleri sunmaktadır.

Bazı Bilimsel ve Sosyal Dernek Üyelikleri:

• SHTD : Sualtı ve Hiperbarik Tıp Derneği Kurucu Üyesi (1992)
• BSI : British Society of Immunology (1997)
• Türk İmmünoloji Derneği (1997)

• Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi (2005)
• Huneke’ye Göre Bilimsel Nöral Terapi ve Regülasyon Derneği (BNR) (2005)
• Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği (2006)
• Akupunktur Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi (2007)
• Bilinçli Hipnoz Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi (2007)

Uz. Dr. Hasan Ali Nogay’ın İhtisas tezi haricinde 16’i İngilizce olmak üzere 27 basılı yayını mevcuttur.RANDEVU TALEBİ İÇİN:
Destek ekibimizle hızlı sohbet aracılığıyla randevu almak için tıklayın.

 


 

 

Pin It

Yandex.Metrica