Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Erkek İnfertilitesi ve Tedavi Yöntemleri

Erkek İnfertilitesiErkek infertilitesi bir erkeğin doğal yoldan baba olamamasıdır. Genellikle bu durum erkeğin cinsel yaşantısını etkilememektedir.

Erkek infertilitesi 4 grupta incelenebilir;

Menide hiç sperm olmaması (azoospermi)

1- Bu durum ya testislerde sperm üretiminin olmaması ya da taşıyıcı kanalların doğuştan yokluğu veya tıkanması sonucu oluşmaktadır. Üretim problemlerinde çoğunlukla sebep bulunamamakta ise de testislere yönelik geçirilmiş travma, ergenlik sonrası geçirilen kabakulak enfeksiyonu, kemoterapi ya da radyoterapi azoospermiye neden olabilmektedir. Kromozomal problemler (Klinefelter sendromu, Y kromozomu problemleri) de menide sperm olmamasına neden olabilmektedir. Kistik fibrozis hastalığı, doğuştan kanalların yokluğu durumunda araştırılmalıdır. Önceden geçirilmiş genital enfeksiyonlar da kanallarda tıkanma yapabilmektedir. Bazen erkeklerde retrograd ejakülasyon denilen meninin boşalma sırasında geriye doğru idrar torbasına geçtiği durumlar sözkonusu olabilir. Bu durum prostat ameliyatları ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2- Sperm sayı (oligospermi), hareket (astenospermi) ya da yapısında (teratospermi) normalden azlık ve zayıflık olması

Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Hormon eksikliği, enfeksiyonlar, antidepresan ilaçlar, tansiyon ilaçları, vücut geliştirmede kulanılan anabolizan ilaçlar, uyuşturucu ilaçlar, sigara ve alkol kullanımı, sık sıcak banyo alınması ve sauna bunlardan bazılarıdır.

3- Semen analizinin normal olmasına rağmen spermin yumurtayı dölleme kapasitesinde sıkıntı olması; döllenme olmaması ya da beklenenden az döllenme olması

Spermin yapısal problemlerinin neticesi olabilmektedir. Baş ve kuyruk patolojilerinde sıklıkla görülmektedir.

4- Ejakülasyon olmaması

Şeker hastalığının ve bazı ilaçların kullanımının neticesi olabilmektedir. İnfertil erkeklerin çoğunluğunda fiziksel ya da genital bir patoloji tespit edilememektedir. Bazı infertil erkeklerde vücut ve yüz kıllanmasında farklılık, büyük meme dokusu, inmemiş testis, testis hacminde azlık veya varikosel tespit edilebilmektedir.

Semen analizi en önemli infertilite testidir. Ucuz ve kolay yapılabilir olması nedeniyle öncelikle değerlendirilmesi kadının gereksiz yere tetkik ve takip edilmesini önleyecektir. Semen analizi 3-5 günlük cinsel perhiz sonrası yapılmalıdır. Genellikle klinikte özel bir odada mastürbasyon ile steril bir kaba tamamının toplanması istenmektedir. Semenin hacmi ölçülür ve bir damlası mikroskop altında sayı ve hareketi yönünden incelenir.

Normal bir semen analizinde hacim en az 2 ml olmalı, en geç 30 dakika içerisinde jel kıvamından sıvı kıvama geçmeli, mililitrede en az 20 milyon sperm olmalı, spermlerin %30’undan fazlası normal şekilli olmalı, spermlerin en az %50’si ileri hareketli olmalı, vitalite denilen canlılık oranı en az %75 olmalı ve beyaz küre sayısı da 1 milyonun altında olmalıdır.

Semen analizi normal ise erkeğin fertil olduğu kabul edilir. Fakat semen analizinde problem varsa test en az 2 kez daha 3 hafta aralarla tekrarlanmalı ve anormalliğin devamlı olup olmadığına bakılmalıdır.

Erkek infertilitesinin değerlendirilmesinde serum hormon ölçümleri de bazı durumlarda istenmektedir. Özellikle azoospermi durumlarında FSH, LH, testosteron ve prolaktin düzeyleri istenmektedir. Eğer azoospermi testisten sperm üretim problemine bağlı ise FSH yüksek olacaktır. Kanallardaki tıkanıklığa bağlı azoospermi durumlarında ise FSH normal düzeylerdedir. Sperm üretiminin olmaması hormonların yetersiz salınımına bağlı ise FSH ve LH düşük bulunacaktır. Hormon salınımının yetersiz olduğu bu gibi durumlarda belirli bir süre etkin hormon tedavileri ile menide sperm hücreleri çıkmaya başlayabilir.

Azoospermi ve sperm sayısının mililitrede 5 milyonun altında olduğu durumlarda genetik testler önerilmektedir. Bunlar kromozom incelemeleri (karyotip analizi), Y kromozomu incelemeleri ve kistik fibrozis gen mutasyonlarıdır.

Kromozom problemleri infertil erkeklerin yaklaşık %7’sinde görülmektedir. Kromozomal anormalliklerin üçte ikisini Klinefelter sendromu denilen sorun teşkil etmektedir. Klinefelter sendromunda kromozom sayı problemi vardır ve bu erkeklerde testislerden sperm üretimi olmamaktadır. Ayrıca bu erkeklerin testis volümleri normalden küçüktür. Testislere yönelik bir operasyon ile mikroskop altında sperm taraması yapılarak sperm bulunmaya çalışılmaktadır (micro TESE operasyonu). Translokasyon denilen kromozom yapı sorunlarında yine infertilite ve tekrarlayan düşükler sözkonusu olmaktadır. Y kromozom problemi olan erkeklerin infertilite problemlerini oğullarına geçirme riski sözkonusudur. Kistik fibrozis geninin taşıyıcısı olan erkeklerde doğuştan vas deferens denilen kanalların yokluğu sözkonusu olabileceğinden azoospermi nedeniyle infertilite görülebilmektedir. Eğer bu erkeklerin eşleri de kistik fibrozis geni taşıyıcısı ise çocuklarında %25 olasılıkla kistik fibrozis hastalığı olabilir. Bu hastalık akciğerleri ve sindirim sistemini etkilemektedir ve tedavisi henüz yoktur. Kistik fibrozis geninin yüzlerce mutasyonu vardır ve laboratuarlar bunların sadece en sık görülen bir kısmını çalışabilmektedir. Bu sebeple kistik fibrozis gen mutasyonu negatif sonucu aldığımızda bebeğin kistik fibrozis hastalığı ile etkilenme riskinin çok düşük olduğunu fakat sıfır olmadığını anlamalıyız.

Erkek infertilitesini değerlendirmede bazı fonksiyon testleri ve boya testleri de mevcuttur. Fakat bunlar rutin değerlendirmelerde çok kullanılmamakta olup bazı özel durumlarda (döllenmenin beklenenden düşük olduğu ya da hiç olmadığı durumlar gibi) uygulanmaktadır.

Erkek infertilitesi tedavisinde genellikle hormon eksikliği söz konusu olmadıkça ilaç tedavilerinin sperm sayı ve hareketini arttırıcı etkilerinin olmadığı kabul edilmektedir. Bazı tabletlerin (clomiphene, tamoxifen, vitaminler gibi) kullanılması önerilse de bu tip tedavilerin faydalı olduğu yönünde kesin bilgi yoktur. Hipofiz bezinden hormon üretiminin olmadığı hipogonadotropik hipogonadizm denilen azoospermi durumlarında FSH, LH, HMG ve HCG iğneleri ile en az 6 aylık tedaviler sonucu sperm üretimi gerçekleşebilmektedir. Sadece hormon üretiminin olmadığı bu gibi durumlarda ilaç tedavilerinin yeri vardır.

Bazı hafif sperm sayı ve hareket problemlerinde sigara ve alkolün bırakılması, varsa sürekli kullanılan ilaçların gözden geçirilmesi kısmi fayda sağlayabilmektedir.

Varikosel erkek genital bölgesindeki venlerin (toplardamarlarının) genişlemesidir. Varikosel operasyonlarının her ne kadar sperm hareketini arttırıcı olduğu ileri sürülse de ancak ağrı gibi şikayetler olduğunda yapılmalı, sperm hareket problemini düzeltici bir ameliyat olarak görülmemelidir.

Sperm parametrelerinde ciddi problem olmayan çiftlerde aşılama (IUI) tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

Yine sperm parametrelerinde ciddi problem yoksa fakat kadının tüplerinde problem varsa IVF (in vitro fertilization- tüp bebek) tedavisine yönlenmek uygundur.

Sperm parametrelerinde ciddi problem varsa ya da IVF ile döllenme düşük ise ICSI (intacytoplasmic sperm injection- mikroenjeksiyon-tüp bebek) tedavisi düşünülür ve şu andaki en gelişmiş tekniktir.

Tıkanıklığa bağlı azoospermi durumlarında epididim (PESA) ya da testisten (TESA) iğne ile sperm elde edilerek ICSI yapılmaktadır.

Üretim problemine bağlı azoospermi durumunda testisten mikroskop altında yapılan bir operasyon ile (micro TESE) sperm elde edilerek ICSI yapılmaktadır.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 12 Kas 2014


Yorumlar

Serif ipekyuz 15 Mar 2015, 09:00

Hocam benim fhs hormonum yüksek ne yapmak lazım

Bahçeci Sağlık Grubu 27 Nis 2015, 15:12

Sayın Serif İpekyuz,
Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. Gönderileriniz, en yakın zamanda cevaplandırılacaktır:
http://www.bahceci.com/iletisim

burcu özdemir 16 Haz 2015, 17:19

merhabalar eşimin sperm testinde sayı gözükmüyor yok demekmı ne yapılmalıdır

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 13:36

Merhaba

Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Bizlere 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Saygılarımızla
Bahçeci Ailesi

hamit can 18 Ağu 2015, 00:51

estradiol 11-44 fsh 0.95-11.95 lh 0.57 12.07 prolaktin 3.46 -19.40 total testestoron 1.66-8.11 29 yaşında erkeğim yorumlarmısınız

Bahçeci Sağlık Grubu 28 Ağu 2015, 12:24

Sayın Hamit Can,

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. Gönderileriniz, en yakın zamanda cevaplandırılacaktır:

http://www.bahceci.com/iletisim

erdoğan can 20 Eki 2015, 15:44

eşim iki defa hamile kalıp düşük yaptı. inceleme kararı aldık ve eşli genetik testi yaptırdık. eşimin testi sonuçlandı yanlız ben ( erkek) testi için yine çağırdılar. üreme görünmediğini belirterek yine testi tekrarlama amacı ile gitmemmiz gerekiyormuş. kafam karıştı. kısırlık söz konusu olabilirmi.?

Bahçeci Sağlık Grubu 20 Eki 2015, 15:54

Sevgili Erdoğan Can,

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için doktorumuza sorun formununu doldurabilirsiniz. Gönderileriniz en yakın zamanda cevaplanacaktır. http://www.bahceci.com/hasta-bilgilendirme/doktorumuza-sorun?sube=36

ozlm seval 06 Kas 2015, 13:49

Esim bir yil once mikrotese oldu sonuc olumsuz simdi ne yapmamiz gerek

Bahçeci Sağlık Grubu 06 Kas 2015, 14:49

Sevgili Ozlm Seval,
Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için lütfen doktorumuza sorun formumuzu doldurunuz. Gönderileriniz, en yakın zamanda cevaplandırılacaktır Saygılarımızla, http://www.bahceci.com/hasta-bilgilendirme/doktorumuza-sorun?sube=36

horik kaya 16 Kas 2015, 11:09

Mrb doktorum sperm testi istemişti sonuç pek ii değil dedi normal morfoloji%11 .anormal morfoloji%89 ve hiç ic açıcı bişey söylemedi

Bahçeci Sağlık Grubu 16 Kas 2015, 11:21

Sevgili Horik Kaya,
Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz. Doktorumuza sorun formumuzu doldurursanız doktorumuz en kısa sürede size dönüş yapacaktır. Saygılarımızla http://www.bahceci.com/hasta-bilgilendirme/doktorumuza-sorun?sube=36

mehmet ali özaslan 25 Oca 2016, 19:35

eşim icin erken menopoz denildi gaziantep te tüp bebek merkezine başvuru yaptığımızda ise bizden fsh ve estodiel tahlilleri istenildi yüksek cıktıgıicin hic bir şekilde bir sey yapılmadı sadece biosteron adlı ilac verildi şimdi bunla ilgili bize cevap veriirseniz memnun oluruz en azından gaziantepten boşuna cıkıp gelmeyelım hocam şimdiden teşekür ederim

Bahçeci Sağlık Grubu 26 Oca 2016, 16:09

Sevgili Mehmet Ali Özaslan,
Eşinizin tahlil ve test sonuçlarını info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Sonuçlarınıza göre bir yorum yapmamız daha doğru olacaktır. Saygılarımızla,

Eda çağ 30 Tem 2016, 22:06

İyi akşamlar benim eşimin spermenleri çok düşük çıktı eşim şeker hastası tekrar doktora gitmiyor acaba Nasıl bir ilaç önerirsiniz tşk ederim

Bahçeci Sağlık Grubu 01 Ağu 2016, 12:16

Sevgili Eda Çığ, Eşinizi muayene etmeden bir ilaç önerisinde bulunmamız doğru olmayacaktır. Dilerseniz randevu için bize 444 3949 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla,

Adil daglı 08 Ara 2016, 20:07

Selm ben 29 yasindayim varikosel ameliyati oldum yaklasik 1.5 sene oldu testeronda sislik gecmedi asiri hassasiyetli agri var birde kasinti ne yapmam lazim yardimci olursaniz memnun kalirim

Bahçeci Sağlık Grubu 14 Ara 2016, 15:48

Sevgili Adil Daglı, Ameliyat sonrası yapılan spermiogram sonuçlarınız ile birlikte info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla,

Sevgi sevgi 14 Şub 2017, 12:58

Merhaba eşimin tahlil sonuçlarını gönderiyorum yorumlar muusnz

Bahçeci Sağlık Grubu 27 Şub 2017, 11:15

Sevgili Sevgi, Siz sonuçları info@bahceci.com‘a mail ile iletirseniz ilgili ekibimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Sevgilerimizle,

Cenk Demir 12 May 2017, 15:02

Merhaba non obstrüktif azosperm hastaları için, Sorp testi yol gösterici olabilir mi. Ayrıca kök hücre ile ilgili gelişme varmı acaba, teşekkürler

Bahçeci Sağlık Grubu 16 May 2017, 13:25

Sevgili Cenk Demir, Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz konu ile ilgili en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Saygılarımızla,

emrah gezer 30 May 2017, 23:27

İyi günler hocam ben 5 yıllık evliyim çocuğum yok ve sperim sonuçlarım hepsi 0 çıktı bir defada mikro tese ameliyatı oldum canlı sperim hiç çıkmadı bir hocamız bana 3 aylık tedavi verdi femara letrozel 1 ay kullanmaya başladım önceki hormon testim şöyleydi ( fsh 19.9 /1.4- 18.1 mlu/ ml. @ Lh 11.6 / 1.5-9.3 mlu/ ml @ e2 32.0 /39.8 / pg/ ml @ total testosteron 228/241-827 ng/ dl bir aylık letrozol kullandım şimdi ki teslerim ise böyle çıktı fsh.20.0/1.4-18.1@ lh. 31.6/1.5-9.3@ e2.11.8/39.8@ total testosteron .822/241-827 hocam acaba 3 ay kullansam duzelme olurmu cevabınızı bekliyorum

Levent utku 20 Oca 2018, 10:58

Merhaba hocam ben hipofiz bezi ameliyatı geçirdim hormon seviyem düştü daha sonra testosteron ile sperm hücre sayısı düştü çocuğum olması için iğneler kullandım doktor takipli olarak olumlu sonuçlar alamadık bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Şub 2018, 19:01

Merhaba

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Yorum YapYandex.Metrica