Erkek İnfertilitesinin Sessiz İlerleyen Suçlularından, Varikosel | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Erkek İnfertilitesinin Sessiz İlerleyen Suçlularından, Varikosel

Varikoseli ortaya çıkaran nedenler ve tedavi yaklaşımıları

Çocuk sahibi olma ile ilgili problemi olmayan erkeklerde de görülebilen varikosel infertilite açısından çok daha fazla önem taşıyor. Çünkü, Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre, 9043 erkekte yapılan semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin yüzde 25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkemlerin yüzde 12’sinde varikosel tespit edilmiş. Bir başka çalışmada ise, infertilite şikâyeti ile başvuran erkeklerin yaklaşık %35-40’ında varikosel saptanmış. Bunun yanında varikoseli olan erkeklerde erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma nedeniyle infertiliteye yol açabiliyor. Tüm bu sonuçlar dolayısıyla özellikle infertilite de varikosel son derece önemli bir sorun olarak çiftlerin karşısına çıkıyor.

Varikosel neden önemli bir sorundur?
Varikosel genellikle bir şikayete yol açmaz. Bazı erkeklerde testiste baskı şeklinde ağrıya neden olabilir. Genellikle çocuk sahibi olmak isteyen ancak 1 yılı aşkın bir süre düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan erkeklerde fizik muayenede kolayca varlığı tespit edilebilir. Bazı erkekler kendileri bir testisin diğerine göre daha büyük ve ileri derecede artmış damar yapısını fark ederek doktora başvurabilirler.

Nasıl ortaya çıkar?
İleri derecede artmış damar yapısı varlığı ile anlaşılır. Bu anatomik olarak testisin damar yapısı ile ilgili bir durumdur. Genellikle uzun boylu ve zayıf erkeklerde yine anatomik yapıyla ilgili olarak sol testiste ortaya çıkar. Varikoseli basit olarak bacak damarlarındaki genişlemenin testiste görülen biçimi olarak tanımlayabiliriz. Ancak nadir durumlarda karın içerisinde büyüyen bir kitlenin damarlara bası yapması sonucu testis damarlarında aşırı genişleme de oluşabilir. Bu nedenle aniden gelişen artmış damar yapısı varlığında ve sağ testiste gelişen artmış damar yapısında batın içerisinde kitle varlığının araştırılması gereklidir.

Varikosel’in belirtileri nelerdir? Nasıl tanı konulur?
Belirtileri testistin etrafında artmış damar yapısının varlığı ile elle muayenede basitçe anlaşılabilir. Genel olarak 3 kategoride değerlendirilir. Ancak 2-3 kategorideki damar yapısında olan varikoselin operasyonla düzeltilmesi önerilir. Ayrıca damar yapısının incelenmesini sağlayan bir ultrason aracılığı ile tespit edilir. Ayrıca mutlaka hastaların değerlendirmesinde 2 kez sperm analizi ile sperm yapılarının değerlendirilmesi yapılmalıdır. Bazı erkeklerde sperm sayımının aşırı etkilendiği ve hatta spermin hiç dışarı çıkmadığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda varikosel dışında altta yatan başka nedenlerin araştırılması mutlaka gereklidir.

Genetik etkenler sorunun ortaya çıkmasında ne kadar etkilidir?
Varikoselin oluşumunda bilinen genetik sebepler yoktur ancak damar yapısı ile ilgili bozukluklar, varis varlığı, fizyolojik yapıyla ilgili özellikler varikoselin oluşumunda etkilidir.

Varikosel sorunu olan erkek baba olabilir mi? Olmasını engelleyen durumlar nelerdir?
Dünya Sağlık Örgütü’nün 1992 yılındaki verilerine göre 9043 erkekte semen analizi incelemelerinde, sperm parametreleri bozuk olan erkeklerin %25’inde ve normal sperm parametrelerine sahip erkeklerin %12’sinde varikosel tespit edilmiştir. Çocuk sahibi olma ile ilgili problemi olmayan erkeklerde de görülebilir. Ancak infertilite şikâyeti ile başvuran erkeklerin %35-40’ında varikosel tespit edildiği bildirilmiştir. Ayrıca varikoseli olan erkeklerde erken yaşlarda çocuk sahibi olduktan sonra ilerleyen yaşla birlikte ikinci çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde sperm parametrelerinde bozulma nedeniyle infertiliteye yol açabilir. Bu arada ilerleyen zaman içerisinde bazı hastalarda testosteron hormonu salınımında azalma görülür.

Tedavide neler yapılır?
Tedavide kasık bölgesinden yapılan mikroskobik cerrahi yöntem ile genişlemiş damarların bağlanmasıdır. Ameliyatta genel anestezi altında mikroskop kullanılması operasyonda damarların daha net olarak tanınmasını ve testisi besleyen arterin dikkatli bir şekilde korunmasını sağlar. Bu yöntemle yapılan cerrahi müdahalede başarı şansı yüksek, tekrar etme oranı ve komplikasyon oranı düşüktür. Hastalar operasyon gününde hastaneden taburcu olabilir, iki-üç gün sonra işe dönebilirler. Operasyon sonrası hasta minimum düzeyde ağrı hisseder.

Ameliyat riskli midir?
Bütün operasyonlarda olabilecek komplikasyonlar varikosel operasyonu için de söylenebilir. Bu operasyona özgün komplikasyonları lenf damarlarının bağlanması sonrasında hidrosel adını verdiğimiz testis etrafında sıvı birikmesi ve testisin beslenmesini sağlayan arter dediğimiz damarın bağlanması sonrasında testisin küçülmesini sayabiliriz.

Bütün varikoseller mutlaka tedavi edilmeli midir?
Bütün varikoseller tedavi edilmemelidir. Örneğin sperm sayısını azaltan başka nedenler mevcutsa öncelikle bu nedenlerin tespit edilerek düzeltilmesi gerekir. Bunun dışında azoospermi olarak adlandırdığımız sperm sayısının “0” olduğu durumlarda da varikoselin tedavi edilmesi halen tartışmalıdır. Azospermi yapan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Çünkü varikosel tek başına sperm sayısını “0” yapacak kadar testisin üretimini bozmaz.

Ameliyat sonrasında sperm sayısı ve kalitesinde değişiklik yaşanır mı?
Sperm sayımının artması için ameliyatlardan sonra kabul edilen bekleme süresi 3-6 aydır. 6 aydan sonra sperm kalitesi ve sayısı artmamışsa daha uzun süre beklemek bir fayda sağlamayacaktır. Bu iyileşme erkeklerin yaklaşık %70 inde tespit edilir. 1 yıl süre zarfında beklenen gebelik oranı %40 civarlarındadır. Ancak bazı erkeklerde sperm kalitesi ve sayısında herhangi bir değişiklik olmayabilir. Nadir de olsa bazı erkeklerde operasyon sonrası sperm sayısında ve kalitesinde azalma görülebilir. Bu durum genellikle komplikasyonlar ile birlikte oluşabilir.

Ameliyattan sonra da düzelmeyen varikosel var mıdır? Bu durumda yaklaşım nasıldır?
Operasyonlardan 6 ay-1 yıl sonra sperm sayılarında veya kalitesinde düzelme olmayan ve doğal yoldan eşi gebe kalamayan erkeklerde yardımcı üreme teknikleri ile tedavi önerilebilir.

Tedavi edilmeyen varikosel farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir mi? Tedavi yaklaşımlarına yönelik yeni yaklaşımlar nelerdir?
Tedavi edilmeyen varikoselin ilerleyen zaman içerisinde sperm kalitesinin bozulması dışında testisin küçülmesi ve testosteron üretimi ile ilgili sorunlara yol açması mümkündür. Bu durumlarda varikoselin giderilmesi için operasyon ile düzeltilmesi gereklidir. Operasyon olmak istemeyen erkeklerin Üroloji uzmanı tarafından yılda 1 kez muayene olmaları önerilir.

Tedavide operasyon tekniklerinden mikroskobik cerrahi yöntem damarların seçilerek bağlanması yoluyla daha yüksek oranda başarı sağlar, komplikasyon gelişme riski azdır. Operasyondan sonra iyileşme süreci çok hızlı olduğundan aynı gün evlerine gidip birkaç gün içinde işlerine geri dönebilirler.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 12 Kas 2014

Etiketler : , , ,


Yorumlar

Mesut karli 25 Ara 2015, 01:20

Slm hocam 6 ay önce variskosel den amelyat oldum doktoruma yeni testle gittim ilerleme var dedi bitki ilacı verdi 3 ay sonra tekrar qel dedi ne yapmam gerekir hocam

Bahçeci Sağlık Grubu 25 Ara 2015, 09:49

Sevgili Mesut Karli,
Test ve tahlil sonuçlarınızı info@bahceci.com mail adresimize iletirseniz üroloji doktorumuz konu ile ilgili yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek için sizi en kısa sürede dönüş yapacaktır.İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla,

merve 25 Oca 2016, 21:09

hayirli aksamlar hocam esim uc ay once varikoselden ameliyat oldu uc ay promotil me forte kullandk uc ayin sonunda sperm tstni gostrdgmzde artmis ve iiye gttgnu dile gtrdi ve ilacmizi dha kullanmamizi istemdi tekrar uc ay sonra gelmemizi istdi bu konu hakkinda ne drsnz

Bahçeci Sağlık Grubu 26 Oca 2016, 16:13

Sevgili Merve Tayfuralan,Durumunuzu değerlendirmeden bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Size bu konuda en doğru cevabı verecek olan kişi takibinizi yapan doktorunuzdur. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla,

mustafa bilir 08 Nis 2016, 23:05

hocam ben bir yıl önce varikosel ameliyatı oldum hala ağrım devam ediyor bu bacaklarda ağrı veya varis yaparmı bacaklarımda ağrı varda hocom cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim

Gökhan Gündüz 03 Kas 2016, 20:53

varikosel nedeniyle azalan sperm sayısı ameliyattan sonra çoğalır mi yani normale döner mi ?

Bahçeci Sağlık Grubu 07 Kas 2016, 15:08

Sevgili Gökhan Gündüz, Varikosel ameliyatından sonra sperm sayısında artış olabilir.3 ay boyunca beklemenizi öneririz. Ameliyat sonrası sperm testi yaptırmanızda da fayda var. Saygılarımızla,

Celal ALKAN 17 Kas 2016, 10:41

Selam hocam bende 6 ay önce ameliyat geçirdim fakat işim ağır olması sebebi ile ağrılarım ara ara devam etmekte. Korkulacak bir problem var mıdır? Teşekkürler saygılar.

Bahçeci Sağlık Grubu 23 Kas 2016, 08:29

Sevgili Celal Alkan, Ameliyat sonrası hafif ağrılar olabilir ancak bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Ameliyatını gerçekleştiren doktorunuza muayene olmanızı tavsiye ederiz. Sevgilerimizle,

ahmet korkmaz 03 Ara 2016, 21:04

Hocam iki yıl önce açık ameliyat oldum varikoselden sonuç sıfır hiç sperm yok diyorlar ne yapmam lazım

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2016, 14:09

Sevgili Adem Korkmaz, info@bahceci.com‘a elinizdeki testleri ve iletişim bilgilerinizi iletebilirseniz doktorumuz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Saygılarımızla,

Burak KOÇAK 16 Ara 2016, 19:53

Hayırlı akşamlar hocam bende 1.5 ay önce varikosel ameliyatı oldum 1ay sonra kontrole gidecem sizce sperm sayısı artarmı

Bahçeci Sağlık Grubu 20 Ara 2016, 10:20

Sevgili Burak Koçak, Genelde varikosel ameliyatı sonrası sperm sayısında artış görülür. İlginiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla,

Volkan Derinkuyu 22 Ara 2016, 16:45

Merhaba hocam 28 yaşındayım 2 yıllık Evliyim çoçuğunuz olmadığı için doktora gittik ve sol tarafta varikosel tespit ettiler daha sonra ameliyat kararı verdiler 13.01 2016 varikosel ameliyat-ı oldum olmadan önce sperm sayısı 7 milyondu morfoloji 1 di ameliyattan sonra 9.ayda tekrar test yaptırdım 12 milyon oldu morfoloji 4 oldu 2 ay sonra tekrar doktorum bir test daha yaptı 10 milyona düştü morfoloji 4 ameliyat olalı nerdeyse 1 yıl oldu gebelik görülmedi hala son test sonucundan sonra doktor metacardin 2 mm ilaç verdi bu iyi gelir dedi ama ilaç hiç bir yerde yok bu durumda doğal yoldan baba olabilirmiyim bilmiyor daha geç kalmak istemiyorum doktorumdan da ümidi kesmeye başladım neden düştü diyorum olur böyle Şeyler diyo farklı bir araştırma yapmadı bana yardım edin lütfen

Bahçeci Sağlık Grubu 26 Ara 2016, 15:57

Sevgili Volkan, Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Üroloji doktorumuz durumunuzu değerlendirerek bilgi vermek için sizi arayacaktır. Saygılarımızla,

Yasar oztunc 30 Ara 2016, 17:49

Hocam mrb. Varikoselden amaliyat oldum 1 hafta oldu. Ic camasiri slip mi boxerme mi giymeliyim hangisi daha saglikli olur. Haricinde 1 milyon hucre oldugunu soyledi doktorum. Hucre sayisini arttirmak icin ilac kullanmalimiyim yoksa amaliyat geterli olurmu ?

Ahmet Uğur 03 Oca 2017, 03:34

Merhaba hocam ben 12 gün önce varikosel ameliyatı oldum şişlik oluyor normalmi bir de dikişler alınıyor mu acaba kaç günde alınıyor prolen sutur kullanılmış iyi günler

Bahçeci Sağlık Grubu 04 Oca 2017, 12:39

Sevgili Ahmet Uğur, Ameliyat sonrası şişlik normal bir kaç güne geçer. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar için doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Sevgilerimizle,

Süm ylmx 10 Oca 2017, 18:03

Slm hocam eşimin hormonları temiz genlerinede bakıldı oda temiz sadece önümüze 2.8 mm varikosel çıkıyor ama sperm sayımız 1 2 tane canlı bulunuyor doktor sol yumurtanın küçük olduğunu söyledi ameliyat sonrası normal yolla gebelik beklemeyin sperm artmaz tüp bebek tedavisine başlayın dedi sizce ne yapmaliyiz

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Oca 2017, 11:54

Sevgili Sümeyra, Eşinizin sonuçlarını info@bahceci.com‘a iletişim bilgileriniz ile birlikte mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Sevgilerimizle,

Kaan tunç 29 Oca 2017, 00:51

Hocam iki gün önce çift taraflı varikosel ameliyatı oldum bundan önce sperma tesi yapıldığın da sonuçlar normal ama ileriye gitmemesi için ameliyat olman gerekiyo dediler ve bende oldum.çocuk sahibi olabilir miyim ? Sperma testimde 1 cc deki sperma sayısı 89.285.000 çıkmıştı.

Bahçeci Sağlık Grubu 01 Şub 2017, 14:36

Sevgili Kaan Tunç, Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Sevgilerimizle,

ahmet tas 05 Şub 2017, 00:46

Hocam bende de varikosel var sperm sayı ml de 81 milyon hacim 4.6 ml hocam diğer degerlerim normal hızlı ileri hareketli yüzde 4 yavaş ileri hareketli yüzde 45 hareketsiz yuzde50 ameliyat olmalı mıyım varikosel 2.grade

Bahçeci Sağlık Grubu 14 Şub 2017, 12:26

Sevgili Ahmet Tas, Elinizdeki test sonuçlarınızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Sevgilerimizle,

Deniz@Sevay 27 Şub 2017, 17:34

Saygı değer hocalarımız hocam 15 olcak varikoselden amaliyat oldum sol tarafta tabihh 1.5 yıldır bebemiz olmadı allahım Nasip ederse çocuk sahibi olurmuyum

Bahçeci Sağlık Grubu 16 Mar 2017, 11:39

Sevgili Deniz@Sevay, Sizi muayene etmeden bu konuda bir öneride bulunmamız doğru olamayacaktır. Dilerseniz 444 3949 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Sevgilerimizle,

Ali demirbas 27 Şub 2017, 20:09

Skrotal doppler usg sonucu. Solda 6 mm boyutlu kabut epididim kisti izlenmiştir diyo artı solda valsalva ile çapı 2.8 boyutuna ulaşan venler izlenmekte olup reflü akımlar mevcuttur. Diyo hocam bu varikoselmi

Bahçeci Sağlık Grubu 16 Mar 2017, 11:40

Sevgili Ali Demirbas, Sizi muayene etmeden bu konuda bir öneride bulunmamız doğru olamayacaktır. Dilerseniz 444 3949 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Sevgilerimizle,

Tuğçe ocak 22 May 2017, 13:45

Hocam mrb 1 senedr evliyz çocuğu mz olmuyor esimde sol tarafında
Varikosel cçıktı sperm sayisi düşük dedi ilaç tedavisi verdi urolog 3 ay kullan dedi pekiiilaç tedavisiyle geçer mi varikosel ve sperm sayisi yükselir mi

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Tem 2017, 15:17

Sevgili Tuğçe Ocak, Elinizdeki test sonuçlarınızı info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimlerimiz durumunuzu değerlendirip size en kısa sürede geri dönüş yapacaktır. Sevgilerimizle,

omer faruk 12 Haz 2017, 06:43

hocam iyi gunler. Bende 3.2 oraninda varikosel var. ama sperm degerlerim normal. Ameliyat olmayida geciktirdim acaba sorun olurmu sperm degerlerim dusermi Bir dw varikosel darbe alma sonucu olusabilirmi. Saygilarimla

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Tem 2017, 14:57

Sevgili Ömer Faruk, Aşırı zorlayıcı spor yapma, uzun süreli ayakta çalışma gibi durumlar da varikosele neden olabilir. Elinizdeki sonuçlarızı ve iletişim bilgilerinizi info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Üroloji hekimimiz en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır. Sevgilerimizle,

tuncay akdağ 21 Ağu 2017, 23:25

slm hocam iyi akşamlar.ben 5 ay once varikosel ameliyatı oldum ameliyattan sonra ne bir ağrı nede olumsuz bir şey yaşadım.fakat 25 miluonken sperm sayisi, ameliyattan sonra iki kez test yaptırdık ikisindede sayılar düşük çıktı 5 milyona kadar düştü. şu an 3 ay ilaç tedavisi verdi acaba değişen bir şey olurmu.ve asilama için 5 milyon sayı yeter mi.hayirli aksamlar

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 13:51

Merhaba

Kurallar gereği tıbbi sorularınızı buradan yanıtlayamıyoruz. Bizlere 444 39 49 nolu telefonumuzdan ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

Saygılarımızla
Bahçeci Ailesi

Enes bıngol 28 Mar 2018, 19:49

Merhaba hocam; Hastanede kontrole gittiğimde sol verikosel var dendi meni testi yaptım ve miktarlar aşağıdaki gibi çıktı Sperm miktarı: 29.3 10\6 ml Aktif sperm miktarı: 3.3 10\6 ml Motility: 11.1 % Sinif a(hizlit) 3.7 % Ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor. Çocuğumun olmasında sıkıntı yaratırmı Şimdiden teşeklür ederim.

Bahçeci Sağlık Grubu 30 Mar 2018, 17:58

Merhaba Enes Bey,
Ailemize yeni katılan ödüllü üroloji doktorumuz Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu’na muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz kendisiyle telefonda ya da yüz yüze ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Telefon numaranızı bırakırsanız İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Yorum YapYandex.Metrica