Genç Yaşta Yumurtalık Yaşlanmasına Dikkat! | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Genç Yaşta Yumurtalık Yaşlanmasına Dikkat!

Genç Yaşta Yumurtalık YaşlanmasıKadınlarda 35 yaşında sonra yumurta rezervinde azalma başlar. Bu süreç ilerleyerek 45 yaşına kadar devam eder. Ardından yumurta rezervi iyice azalır… Ancak her zaman durum böyle gelişmeyebilir. Genç yaşlarda da yumurtalık yaşlanması görülen kadın vakalarına rastlamak mümkündür.

Yumurtalık yaşlanmasıyla ifade edilmek istenen aslında yumurta sayısının azalmasıyla beraber geride kalan yumurtalardaki kalite düşüklüğüdür Doktorlar bunu şöyle ifade eder: ‘Nüfus kağıdında yaşı 29 ama yumurtalık yaşı 40’ Sonuç; genç kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğunda gebe kalma potansiyeli düşer.

 Yeni evlenmiş ve çocuk sahibi olmak isteyen kadında yumurtalık yaşlanmasından şüphelenildiğinde onlar için bir fırsat doğar. Çünkü yumurtalıklarının yaşlandığından haberi olamayan birçok kadın boşuna zaman kaybediyor.

Peki Bu Durum Nasıl Anlaşılır?

Maalesef yumurtalık yaşlanmasını kadınların anlaması mümkün değildir. Bu sorun ne adet düzensizliği ne de menopoz şikâyetlerine yol açar. Bunu jinekolojik muayene ve hormon testleriyle anlamak mümkündür. Yumurtalık yaşlanmasını önceden tespit edebilecek kesin yöntem yoktur. Yumurtalıkların ultrasondaki görüntüleri infertilite uzmanını şüphelendirir. Adet dönemindeyken yapılan FSH ve östrojen ölçümleri yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verir. Son yıllarda AMH testi de kesin olmamakla beraber yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi verebilir. Test, hamile kalma potansiyelini öğrenmek için yaptırılabilir.

Yumurtalık yaşlanması hamile kalıp kalınmayacağını değil hamile kalma potansiyelini gösteren bir durumdur. Bu nedenle “yumurtalıkları yaşlanmış bir kadının gebe kalması mümkün değildir” söylemi gerçeği yansıtmaz. Önerimiz evli olup gebe kalma süreçlerini ertelemek isteyen kadınların ileride pişman olmamaları için bu tip testleri yaptırarak potansiyellerini ölçtürmeleridir. Yumurtalık yaşlanması saptanmış kadınlar, uzman bir hekime başvurarak, makul bir zamanda basit tedaviden tüp bebek tedavisine kadar yöntemler uygulanmalıdır.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

 

Yayın Tarihi : 03 May 2013

Etiketler : , ,


Yorumlar

Ahmet 29 Mar 2016, 18:38

İyi günler
Hocam benim çok yakın bir akrabam hamilelik ile ilgili doktora gitti ve doktorun yaptığı tahliller sonucu kadının yumurtalarının 60 yaşındaki bir kadının ki ile eşdeğer olduğunu söyleyip çocuk sahibi olmasının imkansız olduğunu söylemiş , sizcede imkansız mı hocam ? Bizi bilgilendirir iseniz seviniriz ona göre bir yol izleriz.

Bahçeci Sağlık Grubu 04 Oca 2017, 13:00

Sevgili Ahmet, Hamile kalmak için kadının yumurta kalitesi ve yaşı çok önemli. Ancak bu teşhisi koyabilecek kişinin bu alanda uzman olması gerekir. Dilerseniz 444 3949 numaralı telefondan randevu alarak muayene gelebilirsiniz. Çünkü size o zaman net bir şey söyleyebiliriz. Sevgilerimizle,

Ozlem tekin 13 Nis 2017, 21:05

Iyi akşamlar Doktor bey bende cikota kustu var ve ben suan tup bebek yaptiyorum igne falan yapılıyor ve yumurtalik yaşıma bakıp 40 yaş civarındaydımis ve ben suan tedavi görüyorum tup bebek olma ihtimali var tutma ihtimali

Bahçeci Sağlık Grubu 24 Nis 2017, 12:40

Sevgili Ozlem Tekin, Tüp bebekte gebe kalma ihtimaliniz var ancak size uygulanacak olan tedavi yöntem ve tekniklerine bağlı olarak başarı şansınız verilebilir. Nasıl bir tedavi yöntemi uygulandığını bilmediğimiz için bir yorum yapmamız doğru olmayacaktır. Sevgilerimizle,

Yorum YapYandex.Metrica