Kadın İnfertilitesinde Yumurtlama Problemleri ve Tedavi Yöntemleri | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Kadın İnfertilitesinde Yumurtlama Problemleri ve Tedavi Yöntemleri

Yumurtlama Problemleri ve Tedavi YöntemleriKadın infertilitesinin en sık sebebidir ve aynı zamanda da doğru bir tedavi ile başarı şansının en yüksek olduğu gruptur. Genellikle kadınlar adet düzensizliği veya adet olamama şikayeti ile gelirler. Bazı kadınlarda da vücut tüylenmesinde artış, akne, göğüslerden süt gelmesi şikayetleri olabilir. Düzenli, yani yaklaşık 28 günlük döngülerle adet gören bir kadının yumurtlaması da büyük olasılıkla düzenlidir fakat nadiren de olsa yumurtlama problemi mevcut olabilir.

Yumurtalık rezervinin çok azalmış olması, radyoterapi ya da kemoterapi sonrası yumurtalık hasarı, polilistik yumurtalıklar, prolaktin hormonu yüksekliği, ağır psikolojik stres, kısa süre içinde fazla kilo kaybı ya da alımı, tiroid bezi ya da böbreküstü bezi fonksiyon bozuklukları yumurtlama problemlerine yol açabilirler.

Yumurtlama olup olmadığını tespit etmede en güvenilir yol ultrason ile yumurta takibi yapmak ve yumurtanın ‘çatladığını’ görmektir. Fakat sorunu olmayan kadınlarda da zaman zaman yumurtlama olmaması söz konusudur ve bu sebeple tek bir takip ile yumurtlama probleminin adını koymak doğru değildir. Ayrıca istenecek TSH hormonu, PRL (prolaktin) hormonu, serum androjen düzeyleri (serbest testosteron, LH, DHEAS….), FSH hormonu tanı koymada yardımcı olabilir.

Tedavi yönelimleri tanıya göre değişmektedir. Eğer bir erken menopoz mevcutsa durum farklılık arz etmektedir. Fazla kilolu hanımlarda öncelikle kilo vermesi önerilir. Yumurtlama uyarıcı ilaçlarla takip tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Yumurtlama uyarıcı ilaçlar hormonal içerikli olup tablet formda olanlar (clomiphene, tamoxifen, bromocriptine, Letrozole..) ve iğne formunda olanlar (HMG veya FSH) mevcuttur.

Clomiphene (Klomifen) en eski fertilite ilacıdır ve 1960’lardan beri kullanılmaktadır. Clomiphene vücutta estrojen hormonu yokmuş gibi bir durum oluşturarak, bunu telafi etmek amacıyla FSH ve LH hormonlarının fazla salınımına sebep olur ve böylelikle folikül dediğimiz yumurta içeren kesecikler gelişmeye başlar. Clomiphene ile ovulasyon uyarılmasında adetin 2-5. günlerinde günde 1 tablet (50 mg) ile başlanarak 5 gün boyunca devam edilmesi önerilir. Folikül gelişiminin olmadığı durumlarda doz günde 3 tablete kadar arttırılabilir. Foliküler gelişim sonrası ovulasyon (yumurtlama) olduğu ultrason ile takip edilebileceği gibi adetin 21-23. günlerinde kan progesteron düzeyi de bilgi verebilir. Genellikle folikül gelişimi olursa ilacın son tabletinden bir hafta sonra ovulasyon gerçekleşmektedir. Bu sebeple ilacın son tabletinden 5 gün sonra başlanarak bir hafta süreyle günaşırı ilişkide bulunulması önerilmektedir. Clomiphene tedavisi ile ovulasyon %80 oranında gerçekleşmekte iken gebelik oranı 6 ayın sonunda %30-50 civarındadır. İkiz gebelik oranı %10’dur. Bu ilacın yan etkilerine gelirsek, sık gözlenmemekle beraber sıcak basmaları, bulantı, başağrısı, karın ağrısı olarak sayılabilir. Clomiphene ilacının toplamda 12 aydan fazla kullanılması muhtemel over kanseri gelişim riski nedeniyle önerilmemektedir. Eğer 4 aylık clomiphene tedavisine rağmen ovulasyon elde edilememiş ise ilaca devam edilmemelidir.

Tamoxifen, clomiphene ilacına benzer mekanizma ile çalışır. Kullanımı aynı şekildedir. Clomiphene kullanırken bazen ultrasonda gözlenen endometrial kalınlığın yeterli olmaması durumu Tamoxifen ile gözlenmemektedir. Son zamanlarda Tamoxifen ilacının clomiphene ile aynı ve hatta üstün olduğu yönünde fikirler ağırlık kazanmıştır.

Letrozole, yumurtalıklarda estrojen üretimini bloke eder ve bunu telafi amacıyla beyin hipofiz bezinden folikül gelişimini uyarıcı hormonların fazla salınımına neden olur. Böylelikle yumurtalıklarda folikül gelişimi başlar. Letrozole kullanımına genellikle adetin 3. günü başlanır ve 5 gün süreyle günde bir (2,5 mg) ya da iki tablet alınır. Clomiphene tedavisi ile folikül gelişimi ya da yumurtlaması olmamış kadınların önemli bir kısmında Letrozole ile yanıt alınabilmektedir.

HMG (human menopausal gonadotropin), hem FSH hem de LH hormonlarını içeren iğne formunda bir fertilite ilacıdır. menopozdaki kadınların idrarından elde edilmektedir. Clomiphene/Letrozole tedavisinin başarısız olduğu ya da kendi FSH ve LH hormonları üretilmeyen kadınlarda kullanılmaktadır. Pahalı ve takip gerektiren ilaçlardır. Doz kişiden kişiye ve hatta aynı kişide bir aydan diğerine değişiklik gösterebilmektedir. Günlük enjeksiyonların yapıldığı 8-10 günlük takiplerde ultrason kontrolü önerilir çünkü fazla sayıda folikül gelişim riski söz konusudur. Çoğul gebelik riski %20’lerdedir. Bazı kadınlar bu tip iğnelerle çok sayıda yumurtanın büyütülmesi ile yumurtaların biteceği ve erken menopoza gireceği korkusundadırlar. Fakat bu doğru değildir. Çünkü normalde her ay bir kadında 40-60 yumurta büyümek ve olgun hale gelmek için yola çıkmakta ve sadece biri olgun (dominant) hale gelerek diğerleri atreziye gitmekte yani gerilemektedir. HMG tedavisi ile atreziye gidecek olan yumurtaların bir kısmının gelişip büyümeye devam etmesi uyarılmaktadır.

FSH (follicle stimulating hormone), HMG’ye benzer bir ilaç olup sadece FSH içermektedir. HMG ile olduğu gibi yumurtalıkların aşırı uyarılması sözkonusu olabileceğinden tedavisi sırasında ultrason ile sıkı takip önerilmektedir.Yine çoğul gebelik riski %20’lerdedir ve bunların da üçte biri üçüz ve üzeri olabilmektedir. Menopozdaki kadınların idrarından elde edilen FSH preparatları olduğu gibi rekombinant DNA teknolojisi ile elde edilen saf FSH preparatları da mevcuttur.

LH (luteinizing hormone), FSH ve HMG gibi bir hormon olup bazı durumlarda (hipogonadotropik hipogonadism gibi) FSH ile birlikte kullanılmaktadır. HMG içerisinde de LH hormonu bulunmaktadır.

HCG (human chorionic gonadotropin), normalde plasentadan salınan bir hormondur ve gebe kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilmektedir. Yumurtlama tedavilerinde yukarıda bahsedilen fertilite ilaçları ile folikül gelişimi sağlandıktan sonra HCG verilmesi son aşamadır. Foliküllerin boyutları, endometrium (rahim iç tabakası) kalınlığı ve kan estrojen düzeylerine göre HCG iğnesinin zamanlaması yapılır. HCG verildikten 36-48 saat sonra foliküller çatlayarak içerisindeki yumurtayı salarlar.

Bromocriptine, Cabergoline folikül gelişimini doğrudan uyarmayan fakat prolaktin (hipofiz bezinden salgılanan süt hormonu) düzeyini düşüren ilaçlardır. Yumurtlama problemi olan ve prolaktin düzeyleri yüksek hastalarda bu ilaçların kullanımı sonucu prolaktin seviyeleri normale döner ve yumurtlama başlayarak gebelik oluşabilir. Bulantı, kusma ve baş dönmesi yan etkilerindendir. Düşük dozlarda başlayarak sonrasında doz artırımı yapılması yan etkileri azaltmaktadır.

GnRH analogları (GnRH agonistleri ve GnRH antagonistleri), spontan LH kaçaklarını (tedavi sırasında istenmeyen erken yumurtlama sinyali) engellemek amacıyla verilen ve bu nedenle olabilecek tedavi iptallerini engelleyerek tedavi kontrolünü arttıran ilaçlardır. FSH ve HMG ile yumurtalıkların uyarılması sırasında uygulanmaktadırlar. Bu ilaçlar değişik tedavi protokollerine göre verilebilir. Yan etkileri sıcak basmaları, vaginal kuruluk, duygu durum değişimleri ve depresyon olarak belirtilmektedir.

GnRH agonistleri, adetin 3. veya 21. günlerinde başlanabilen ve cilt altı veya burun spreyi formları olan ilaçlardır.

GnRH antagonistleri, folikül gelişimi ve kan estrojen düzeylerine göre folikül takipleri sırasında adetin genellikle 6-8. günlerinde başlanan cilt altına uygulanan ilaçlardır.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 05 Nis 2013

Etiketler : ,


Yorumlar

Orhan yerlikaya 21 Tem 2016, 18:39

Selam eşimin yumurtaları gelişiyordu ve doktor güçlenmesi için puregon ilacıtavsiye etti 3 gün boyunca kullandı 4. Gün yumurtaları inneile çatlatmak için hastaneye gitti ultrason yaptılar yumurtaların kendi kendine küçüldüğünü gördüler bunun neden olduğunu ve tedavisi nedir bilgilendirirseniz sevinirim yurt dışındayım türkmenistanda burdaki doktorlar bek biliçli deyiller yardımlarınızı bekliyorum saygılar

Ozlem 29 Tem 2016, 23:44

mrhb. primer amanore tanısı konulan hastaları n anne olabilme şansı hiç yokmu ?

Bahçeci Sağlık Grubu 01 Ağu 2016, 12:09

Sevgili Ozlem, İletişim bilgilerini info@bahceci.com‘a mail atmanızı rica ederiz. Uzman hekimlerimiz konu ile ilgili yardımcı olmak için sizinle iletişime geçecektir. Saygılarımızla,

Özlem yaylagül 07 Kas 2016, 12:03

Mhr hocam ben hormon testi yaptırdım sorun çıktı yumurtalıklarımda Anti Müllerien AMH sonuç 0.o7 birim ng/ mL Refarans aralığı 0.51_7.27 ben 36 yaşındayım ben çok kötü oldum sonucu gösterdiğim doktor kıbrısa yönlendiriyor bana yardımcı olmanızı istiyorum ben çocuk sahibi olamıycam diye korkuyorum meyilim kapalı tlf numaram 05445475583

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 11:40

Merhaba

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Emine 30 Kas 2016, 20:40

Ben klomen kullandim 3 aylik tedavi surecindeyim sol yumurtaligim catladi o ay hamile kalamadim adet oldum doktorum yine verdi klomeni sag yumurtaligim catlamasi icin iki yumurtalik spermi tutarsa ikiz olanagi var dedi sizce ikiz olurmu hamile kalabilirmiyim esimde baktirdi sperm sayisina her ikimizdede sorun yok

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2016, 13:38

Sevgili Emine, Böyle bir ihtimal var ama kesin 2 yumurtada döllenir diye bir şey yok. Tek yumurtanız da döllenebilir.Saygılarımızla,

Arzu 19 Ara 2016, 03:04

Ben yeni evliyim.yumurtalarim cok temmel dedi doktorup.klomen kullandim bir kac ay yumurtam grlismekte dedi igne verdi doktorum yuumurta catlatma igmesi.gecen gun ayni hastamede kendi doktorum olmadigi icin baska doktora girdim.doktor hic bir faydaetmemis ilaclar buyumemis dedi ama bir ay once durum dahafarkliydi umidim kiriliyor ve korkuyorum cocuk sahibi olamayacam diye.ne yapmlaiyimm yardimciolur musunuz lutfen

Bahçeci Sağlık Grubu 20 Ara 2016, 10:28

Sevgili Arzu, Sizi muayene etmeden bu konuda bir öneride bulunmamız doğru olmayacaktır. Ancak bir muayene sonrası sizin hangi ilaçları hangi dozda almanız gerekiyor, hamile kalmanız için nasıl bir tedavi yöntemi uygulamamız gerekiyor karar verebiliriz. Dilerseniz 444 3949 numaralı telefondan randevu alarak gelebilirsiniz. Saygılarımızla,

Ayşe yılmaz 20 Ara 2016, 09:37

Merblar ben 4 günde ouregon600 kullanıyorum ama yumurtalıkların hala küçükmüş zamanla buyurmu 75 mil vuruyorum

Bahçeci Sağlık Grubu 20 Ara 2016, 10:14

Sevgili Ayşe Yılmaz, Bu konuda sizi en iyi yönlendirecek kişi takibinizi yapan doktorunuzdur çünkü sizi muayene etmeden ilaç dozlarınız ile ilgili bilgi vermemiz doğru olmayacaktır. Sevgilerimizle,

Zehra 22 Ara 2016, 14:22

Mrb hocam hamile kalmak icin tedavi goruyorm gecen ay klomen ve progestan kullandm adet olunca tekrar gittim doktoruma yine ayni ilaclari verdi bu ay hamile kalma sansim daha mi yuksek

Bahçeci Sağlık Grubu 26 Ara 2016, 15:52

Sevgili Zehra, Bu konuda size en doğru cevabı takibinizi yapan doktorunuz verecektir. Durumunuzla ilgili bir bilgimiz olmadığı için bir öneride bulunmamız doğru olmayacaktır. Sevgilerimizle,

Leyla dogan 23 Ara 2016, 17:09

Ben üç defa klomen kullandım doktorum yumurtalarimin fazla gelişmediğini ama bizim yumurta çatlamış gibi dusunurek eşimle birlikte olmamızı önerdi bu arada kanimi aldı sonucu bi haftaya çıkacakmış ne yapmam gerek yumurtalarimi geliştirme durumu yöntemi varmı.

Bahçeci Sağlık Grubu 26 Ara 2016, 16:00

Sevgili Leyla, Yumurta geliştirmek için bir takım hormon ilaçları var ancak bunlar doktor kontrolünde alınması gerek ilaçlar. Doktorunuz size kontrollü cinsel ilişkiyi önermiş. Deneyin olmazsa durumunuzun tekrar incelenmesi gerekebilir. Sevgilerimizle,

Sevda köçer 04 Mar 2017, 22:07

Mrb hocam benimde 5yaşında bir kızım var 5yıl seprel ile korundum bir yıldır çıkarıp hiç korunmadık şimdi ise kendiliğinden olmuyor bebek şuanda yurtdışı dayım burda pek doktorlar anlamıyor bende bi arkadaşım tavsiye etti bu ilacı eczaneden aldım clomiphen ilçın adı kutlamak istiyorum ne tavsiye edersiniz

Bahçeci Sağlık Grubu 16 Mar 2017, 11:21

Sevgili Sevda Köçer, Bu tarz ilaçları kullanmadan önce bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Muayene olmadan ilaca başlamamalısınız. Sevgilerimizle

Zeynep Gözde 14 Haz 2017, 01:03

Ben remisyonda meme kanseri hastasiyim. 4-5 aydir tamoksifen kullaniyorum. Su anda gene kalmak degil sadece yumurta toplatmak istiyorum. Fetüse etkisi olabileceğini biliyorum ancak yumurta toplatmama engel mi? Halihazırda bu ilaç kullanılırken hemen ardından letrozol içeren bir yumurta toplatma protokole geçmem sorun olur mu? Teşekkürler

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Tem 2017, 14:49

Sevgili Zeynep Gözde, Öncelikle sizi muayene etmeli ve duruma göre bir tedavi planı belirlemeliyiz. Kanser tedavisi öncesi toplama işlemi yapılması daha doğru olacaktır. Bize 444 3949 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Sevgilerimizle,

semra 20 Haz 2017, 22:27

selam.bende post coital test sonucu neqativ cikiyo.ve sunuda soyleyim yumurtslarimda problem var gelismiyor catlsmiyor.acaba diyorum post coital bu yuzdenmi neqativ cikiyor.birde ki bir sorum var netden pressed gel diye bir gel haqqinda okudum bi gel bize yardimci olurmu.spermlerin tuplere yumurtaya ulasmasina yardimci olurmu.lutfen cevablandirardiz .azeriyim.su an cok caresiz durumdayim.tup bebekle 5 yil onfe hamilrliuim olmus bir kizim var

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Tem 2017, 13:08

Sevgili Semra, Sizi muayene etmeden durumunuzla ilgili bir yorum yapmamız yada öneride bulunmamız doğru olmayacaktır. Dilerseniz Bakü’deki kliniğimizle iletişime geçebilir ve muayeneye gelebilirsiniz. Sevgilerimizle,

feraye aslan 11 Eyl 2017, 12:10

Ya hocam 25 yasindayim 1 kizim var simdi hamile olmak istiyorum ama yumurtaliklar cok tembelmis simdi klomen iciyorum bundan sonraki ay ne olacak tedavi asamasi ne

Burcu 10 Eki 2017, 01:27

Iyi geceler stresten uyuyamadım üstüne t itredigim dakikası dakikasına ilaçlarına iğnelerine dikkat ettiğim tüp bebek tedavisinde bugün 1 anlık dalgınlıkla 11 de vurulmam gereken ovitrelle iğnesini 10 da vurdum ne yapmam gerekiyor şimdi bütün emeklerin bosamı gitti

Leyla akcan 01 Ara 2017, 14:23

Hormonlarımda yüksek Lütfen cevap verirmisiniz bilgilendirin beni kafam çok karışık

Bahçeci Sağlık Grubu 05 Ara 2017, 09:05

Sevgili Leyla akcan,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz hangi merkezimizle iletişime geçmek istediğinizi bize iletebilirsiniz ve iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Leyla akcan 06 Ara 2017, 12:24

Ya benim yumurtalığım zayıftır doktorum letu yazdı daha öncede klomen kullanmıştım. Fakat bi faydası yoktu letuda bi faydası olurmu

Yorum YapYandex.Metrica