“Polikistik Over” Kansere Yol Açmaz | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

“Polikistik Over” Kansere Yol Açmaz

Polikistik OverSon zamanlarda Polikistik Over hastalığı çok sık duyulur hâle geldi. “Polikistik Over” teriminin hastalar tarafından kullanılması kötü. Çünkü toplumda “kist” denildiğinde kanser ihtimali varmış gibi bir anlam çıkmaktadır. Diğer taraftan bilinmesi iyi. Çünkü hastalığı tanıyanlar sorunlarını da bildikleri için tedaviye daha kolay ulaşabilmektedir…

Polikistik Over Hastalığı” kadınlarda yumurtalıklarda nerdeyse mercimek büyüklüğünde onlarca kistin olmasıyla karakterize bir durumdur. Bu kistler, hormonal bir dengesizlikten oluştuğu için kansere dönüşme ihtimali yoktur. Beyinden salgılanan ve yumurtlamaya yol açan bir takım hormon senkronizasyonunun bozulması sonucu büyümekte olan yumurtalar belirli bir evreye gelince gelişmeleri durdurulur ve yumurtlama olmaz. Bu durumda hastalar düzenli adet görememeye başlar.

Psikolojiyi Olumsuz Etkiler

Hasta bazen 45 gün bazen de 4 ay kadar adet olamaz. Sadece adet görmeme değil yumurtlama bozukluğu olduğu için gebe kalmakta da zorluk çeker. Daha önce bahsettiğim beyinden salgılanan hormonlann desenkronizasyonuna vücut metabolik olarak da yanıt verir. İnsülin direnci adı verilen bir tablo oluşur.

Vücut tüketilen besinleri iyi yakamadığı için yağlanmaya neden olur. Yağlanma arttıkça erkeklik hormonu dediğimiz testosteron benzeri hormonlar artar. Yağlanma kalça çevresinde belirginleşir. Hastalar özellikle “Doktor bey ne yesek yarıyor” derler. Bu tip şikâyetler özellikle ergenlik bitiminde baş gösterdiği için genç kızları psikolojik olarak da olumsuz etkiler

Polikistik Over Sendromu (PKOS) neredeyse yüz yıl önce tarif edilmesine rağmen nedeni henüz anlaşılmamıştır. Nedeni genetik ve çevresel etkenlere bağlanan hastalığın alternatif tedavi yöntemleri var. En önemli başlangıç hastanın metabolizmasının düzeltilmesidir. Kilo verme tedavide bazen tek başına yeterli olmaktadır. Bazen insülin direncini düşürecek ilaçlar vermek gerekebilir. PKOS şikâyetlerinin yaş ilerledikçe azaldığı da bilinmektedir.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 20 Kas 2012

Etiketler : , ,


Yorum YapYandex.Metrica