ERA Testi | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

ERA Testi

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı tedavisinde yeni bir çağ başlıyor: ERA testi

 ERA , yani  “Endometrial Receptivity Assay” testi, tüp bebek tedavilerinde, özellikle iyi kalite embriyo elde edilip gebelik oluşmayan ve başarısızlığı açıklayan ciddi bir neden bulunamayan hastalar için  yeni bir umut oluşturmaktadır.

Tüp bebek tedavisi tıpta yeni gelişmelerin yaşandığı alanların başında gelmektedir. Bugün tüp bebek tedavilerindeki sonuçlar incelendiğinde yaklaşık her iki çiftten birinde gebelik elde edildiği görülmektedir. Tedavi gören her üç çiftten biri de eve sağlıklı bebek götürebilmektedir. Tüm bu gelişmelerle birlikte hala bazı çiftlerde iki veya daha fazla sayıda tedavi uygulanmasına rağmen ne yazık ki gebelik elde etmek mümkün olamamaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının altında birçok farklı neden yer almaktadır. Bu noktada çiftlere bağlı nedenlerin yanında doğru merkez seçimi de son derece önem taşımaktadır. Deneyimli ekip ve gelişmiş bir laboratuvar ortamı başarılı sonuçlara ulaşmadaki en önemli kriterlerin başında gelir. Bazı çiftlerde de ayrıca, kötü veya düşük embriyo kalitesi veya embriyolarda oluşan genetik bozuklukları da tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında önemli rol oynamaktadır.

Gebelik için embriyo kadar rahim de önemlidir

Sağlıklı bir gebeliğin oluşması için embriyonun kalitesi kadar embriyonun tutunacağı rahim içi zarının embriyoyu kabul etme özelliği de ayrı bir önem taşımaktadır. Ancak bununla birlikte, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı gözlenen çiftler üzerinde yapılan çalışmaların çoğunlukla embriyo genetiği ve embriyo kalitesi üzerine yoğunlaştığı gözlenmektedir. Rahim ortamı ise sadece histeroskopi ile incelenebilir durumdadır. Histeroskopi sonrasında gebeliği engelleyici bazı patolojilerin tespit edilerek cerrahi olarak düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. Ancak ne yazık ki embriyonun tutunmasını sağlayan hücresel mikro çevrenin ne kadar sağlıklı olduğu veya embriyo için hazır olup olmadığını tespit etmek mümkün değildi.

ERA testi ile daha embriyoları rahme transfer etmeden rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında yüksek başarının artırılabileceğini öngörmek artık mümkün olabilmektedir.

Test sonrası bulgular, özellikle bazı hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer günü değiştirilerek çiftlerin gebelik başarısının arttırılabildiğini göstermektedir. Bu durumda ayrıca geçmişte elde edilen başarısız denemelerin nedeni konusuna da bilgi sahibi olmak mümkün olabilmektedir.

Diğer taraftan ERA testi uygulanan hastaların %0.5-1.0 inde rahim dokusunun hiç bir zaman tüp bebek tedavisine yanıt vermediği de gözlendi. Yani ne kadar iyi embriyo olursa olsun bu hastalarda sadece rahim dokusu uygun olmadığı için gebelik oluşmadığı da tespit edildi.

ERA testi nasıl uygulanır?

ERA testinde tedavi görecek hastanın rahim içi zarından alınan doku genetik olarak analiz edilir. Testin uygulanması düşünülen hastalardan doğal adet döngüsü içerisinde veya hormon ile uyarılmış bir tedavi sürecinde belirli bir günde rahim dokusundan küçük bir parça alınır. Parça alınması ameliyathane ortamında ve hastanın konforu açısından hafif sakinleştirici verilerek yapılır.

Alınan parça ileri moleküler ve genetik tanı yöntemleriyle analiz edilir.  Bu analiz sırasında embriyonun tutunmasında önemli görevler oynayan 200’ün üzerinde genin aktivitesi ölçülür. Yaklaşık 2 hafta içerisinde de ölçüm sonuçları değerlendirilerek örnek alınan hastanın rahim dokusunun embriyoyu kabul edebilme potansiyeli belirlenir. Sonuçta dokunun embriyonun tutunmasına elverişli olup olmadığı tespit edilir. Embriyo transfer günü bu sonuçlara göre düzenlenir.

ERA Testi tüp bebek tedavisinde neleri değiştirecek?

ERA testi tüp bebek tedavilerinde, özellikle iyi kalite embriyo elde edilmesine kaşın gebelik gerçekleşmeyen ve altta yatan nedenin açıklanamadığı hastalar için  yeni bir umut oluşturacak.

Testin uygulanması yaygınlaştıkça da elde edilecek sonuçlara göre yakın bir zamanda tüm tedavilerde taze transferlerden vazgeçilerek ERA testi sonrası dondurulmuş çözülmüş embriyo transferleri gerçekleştirmek mümkün olabilecek.

Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi uygulamaları ile klinikte artan bir başarı oranı gözlemlenmektedir. Bu yeni test ile bu oranları daha da arttırmak mümkün olacaktır.

 

Etiketler : , , ,Yandex.Metrica