IMSI | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

IMSI

Sperm hücrelerinin mikroenjeksiyon sırasında yüksek büyütme ile seçilmesi (IMSI)

Tüp bebek laboratuarlarında alınan her yumurta, oluşturulan her embriyo bizler için değerli. Tüm çaba rahme tutunup gebelik oluşturacak o embriyoyu elde etmek olunca hem elde etme süreci hem de seçim süreci ayrı bir önem kazanıyor. Son dönemde kısaca IMSI olarak tanımlanan, yüksek mikroskobik büyütme yöntemleri kullanılarak dölleme işleminde kullanılacak sperm hücrelerinin işlem öncesinde morfolojik olarak detaylı değerlendirilmesi tekniği ile başarı şansı en yüksek spermin seçilebilmesi ile sonuçları iyileştirmek daha mümkün hale geldi.

IMSI işlemi sırasında sperm seçimi

IMSI işlemi sırasında sperm seçimi

Yüksek büyütme altında gözlenen normal morfolojik özelliklerdeki bir sperm hücresi

Yüksek büyütme altında gözlenen normal morfolojik özelliklerdeki bir sperm hücresi

Bu yöntem ciddi sperm problemi olan ve/veya son derece sınırlı sayıda yumurtası elde edilebilen hastalarda, daha önce tekrarlayan başarısızlık yaşamış çiftlerde özellikle sperme bağlı bir problem tespit edildiğinde tedavideki şansı ve başarıyı arttırabilmek için kullanılabilecek önemli bir ek yardımcı araç olarak karşımıza çıkıyor.

Rutin bir mikroenjeksiyon uygulamasında genellikle sperm seçimi hazırlanan sperm örneğinin 400 kat büyütülmesi sonrası gerçekleştirilir. Bu büyütme gücü ile aslında sperme ait pek çok şekil bozukluğu gözlenebilir ve deneyimli bir embriyolog tarafından dölleme ve iyi embriyo geliştirme kapasitesi en yüksek sperm seçilebilir. Bununla birlikte son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle spermin baş kısmında yer alan bazı şekil bozukluklarının (örneğin vakuoller) gözlenebilmesi için daha büyük büyütme güçlerinin kullanılması gerektiğini göstermektedir. Laboratuarlarımızda kullanmakta olduğumuz yüksek büyütme sistemleri sayesinde mikroenjeksiyon öncesi sperm seçimini 400 yerine 8000 kata kadar büyütebilmekte ve bu büyütme sonrası işlem için en uygun şekle sahip sperm hücrelerini seçebilmekteyiz.

imsi-07imsi-04imsi-05imsi-06

 

Etiketler : , , ,Yandex.Metrica