Vucut | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Vucut

Bu hizmet sadece Bahçeci Sağlık Grubu bünyesinde yer alan Kosova Tüp Bebek Merkezi ve Özel Dal Hastanesi’nde uygulanmaktadır.

Meme büyütme

Meme estetiği’nin en popüler ameliyatı olan meme büyütme için yıllardan beri uygulanan en güvenli yöntem meme protezidir. Serum fizyolojik ile dolu olan meme protezleri de bulunsa da, meme dokusuna en yakın yumuşaklığa sahip olanlar ve dünyada en fazla kullanılanlar silikon protezlerdir. Estetik sonuçları çok iyi olan bu meme büyütme yönteminde yuvarlak ya da anatomik (damla şeklinde) protezler kullanılmaktadır. Bu protezlerin yüzeyleri de düz yada pürüzlü olabilir.

Meme protezinin tipi ve şeklinin seçiminde hastayı yönlendiren genellikle plastik cerrahtır. Bu seçimde protez konulacak kişinin hangi tip ve büyüklükte meme istediği önem taşıdığı kadar, o kişinin boyu, kilosu, omuz genişliği, deri altı dokusunun kalınlığı gibi faktörler de rol oynar.
Meme büyütme ameliyatında protezler, meme dokusunun arkasına ya da meme dokusunun arkasındaki kasın altına yerleştirilebilirler. Protezler, meme altından, meme ucundan ya da koltuk altından yerleştirebilmektedir. Meme protezleri, hamilelik ve emzirme nedeniyle sarkmış ve küçülmüş memelere dikleştirme ameliyatı ile kombine olarak da konabilmektedir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir, yaklaşık olarak 1 saat sürer ve genellikle 1 gece hastanede yatmayı gerektirir.

Meme küçültme (göğüs küçültme)

Meme hipertrofisi, memelerin kişinin vücut yapısına oranla büyük olması durumudur. Göğüs küçültme ameliyatı ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyatlar arasındadır. Bu büyüklük genellikle sarkma ve bazen de her iki meme arasındaki fark (asimetri) ile birliktedir. Bu duruma memelerdeki ağırlıktan dolayı boyun, sırt ve omuzlarda ağrı, giyinmede zorluk ve sportif faaliyetlerde güçlük de eşlik eder. Ayrıca hissedilen psikolojik rahatsızlık da gözardı edilemez.
Meme küçültme ameliyatı meme hacmini küçültme, dikleştirme ve eğer varsa her iki meme arasındaki simetri bozukluğunu düzeltmeyi amaçlar. Bunun için her iki taraftan fazla olan meme dokusu çıkarılır, iki meme eşitlenir ve büyüklükleri hastanın vücut yapısına uygun hale getirilir. Bu ameliyat 16 – 17 yaşlarından başlayarak hayatın bundan sonraki herhangi bir döneminde yapılabilir. Bu ameliyat olası bir hamileliği ve emzirmeyi engellemez. Ancak ameliyatla hamilelik arasında en az 6 ay, ideal olarak da 2 yıl olması uygundur. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşir, 2 – 3 saat sürer ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirir. Göğüs küçültme sonrasında 1 ay kadar gece gündüz armatürsüz spor sütyeni takılır.

Meme dikleştirme

Doğum, emzirme ya da kilo kayıplarına bağlı olarak meme dokusunun hacim kaybederek sarkmasına karşıyapılan ameliyattır. Amaç memeyi yukarı kaldırarak meme dokusunun, kendini çevreleyen deriye adapte edilmesi ve meme ucunun meme sarkmadan önceki pozisyonuna taşınmasıdır. Her cerrahi girişimde olduğugibi bu ameliyatta da yara izi kalmaktadir. Bunlar, sarkmanın derecesine ve kullanılan cerrahi tekniğe gore az çok farklılıklar gösterebilir. İzler 6 ay – 1 yılın sonunda beyazlaşır ve çok az belli olur. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleşmekte, yaklaşık 2 saat sürmekte ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirmektedir.
Sonucu daha etkili kılmak amacıyla meme dikleştirilirken, çoğunlukla içine meme protezi de konmaktadir.

Meme dikleştirme hakkında sıkça sorulan sorular

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hamile kalınması sonucu etkiler mi ?
Evet. Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler sırasında memelerin hacmi değişir ve büyür. Doğumdan sonra yine hacimde azalma olur. Ayrıcaemzirme de yine meme hacminde değişiklere sebep olur. Meme dokusu hacmindeki bu artiş ve azalmalar, sonucu kötü yönde etkiler. Bu yüzden her ne kadar dikleştirme ameliyatından sonra hamilelik mümkün olsa da, ideal olan hamilelik ve emzirme süreçleri bittikten sonra meme dikleştirmeameliyatının yapılmasıdır.

Iposuction ve vaser liposuction

Liposuction, bir zayıflatma yöntemi olmayıp, genetik olarak kodlu olduğu için rejim ya da spor yapmakla eritilemeyen belirli
bölgelerdeki yağların ince kanüllerle alınması işlemidir. En sade deyimle vücut konturlarının düzeltilmesidir. Lokalize yağların bulunduğu bölgelerde yapılan 2 -4 milimetrelik küçük kesilerden ucu künt kanüller deri altı yağ dokusu içine sokulur ve özel bir solüsyon enjekte edilerek emilmeye hazırlanmış yağlar bu kanüller vasıtasıyla çekilir.Liposuction ameliyatı hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulanabilir. Liposuction, yağ emilecek bölgenin büyüklüğine göre lokal veya genel anestezi altında yapılır. Eğer uygulama yapılacak bölge büyük değilse lokal anestezi altında yapılabilir ve hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak farklı birkaç bölgeden fazla miktarda yağ alınması öngörülüyorsa genel anestezi uygulanır ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirir. Ameliyattan sonra, yağı alınan bölgenin düzenli iyileşmesi ve ödemi azaltmak için 3 hafta süreyle elastik bir liposuction korsesi giyilmesi gerekir.

Liposuction ameliyatları Vaser® cihazı ile daha etkili olarak gerçekleştirilebilmektedir. Vaser® ( Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance ), ultrason dalgalarını kullanarak daha önce belirlenen alanda yalnızca yağ dokusunu eriterek damar, sinir gibi değerli çevre dokuları koruyan bir liposuction teknolojisidir. Klasik liposuction’a oranla altından yağ alınan bölgede ciltte sarkmayı engelleyerek toparlayıp sıkılaştırır, iyileşme süresini kısaltır ve bu sürenin daha konforlu geçmesini sağlar.

Karın germe

Tekrarlayan doğumlar sonrasında veya aşırı kilo verme sonucunda karın derisi ve derialtı dokusunda önemli sarkmalar ve çatlaklar oluşmaktadır. Karın germe ameliyatı bu estetik bozukluğu düzeltmeye yöneliktir. Ameliyatın prensibi, özellikle göbek altında çok belirgin olan bu bozuklukları gidermek için göbeğin altında yer alan sarkmış ve çatlakları olan deri – deri altı dokusunu sıyırıp çıkarmaktır. Onun yerine daha kaliteli olan göbek üstündeki deri, göbek altına doğru çekilir. Bu durumda hem bozuklukları olan kısım çıkarılmış, hem de karın yüzeyel dokuları gerilmiş olur. Bu da ameliyatın amaçladığı estetik düzelmeyi sağlar. Çıkarılan kısım göbeğin hemen altından başlayıp kasıklara yakın bölüme kadar uzandığından, gerilen kısımda yeni bir göbek deliği açılır ve göbek bu delikten dışarı çıkarılır. Yüzeyel dokuların hemen altında yer alan karın kasları sağlamlaştırılır. Sonucu daha da iyileştirmek için bu ameliyat, karın çevre dokularının liposuction’ı ile kombine edilebilir. Genel anestezi altında gerçekleşen bu ameliyat 2 – 3 saat sürmekte ve 2 gece hastanede yatmayı gerektirmektedir. Düzgün ve komplikasyonsuz yara iyileşmesi açısından, ameliyattan 1 ay öncesinden başlayarak kesinlikle sigara bırakılmalıdır. Ayrıca, eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa, bu da ameliyattan yine 1 ay önce sonlandırılmalıdır.
Karın germe ameliyatı sonrasında yaklaşık 3 hafta boyunca, hafif baskı uygulayan özel bir korse giyilir.

 

Mini karın germe

Karnın çok sarkık olmadığı durumlarda sadece göbek altındaki bölgede, göbeğe dokunmadan yapılan daha küçük çaplı karın germe ameliyatıdır. Genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirir.

Nemfoplasti ( labioplasti )

Nemfoplasti ya da diğer adıyla labioplasti, vajina küçük dudaklarının cerrahi olarak küçültülmesidir. İç dudak estetiği olarak da bilinmektedir. Bu genital estetik ve fonksiyonel ameliyatı için plastik cerrahlara başvuru sayısı gittikçe artmaktadır. Bunun nedeni hem fizik, hem de estetik rahatsızlıktır. Çoğu kadında bu rahatsızlık cinsel hayatı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Aynı olumsuzluk spor yaparken ya da dar kıyafet giyildiği zaman da söz konusudur. Bazı kız çocukları anatomik olarak iri vajina iç dudaklarıyla doğmalarına rağmen genellikle bu bölgedeki büyüme, ergenlik çağında olmaktadır. Bazen de yapılan doğumlar bu büyümeyi arttırabilmektedir. Küçük dudaklar, menopozdan sonra ise küçülme eğilimindedir.
Labioplasti ameliyatında amaç, vajina iç dudaklarını, dış dudaklara orantılı olarak küçültmektir. Bu ameliyat kişinin isteğine göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyon 30 – 45 dakika sürer, hastanede yatmayı gerektirmez. Ameliyattan 1 – 2 saat sonra hastaneden çıkılır. 3 gün sonra duş almak mümkündür.

 

Jinekomasti

Çok sık görülen Jinekomasti, erkeklerdeki meme büyümesine verilen addır. İki taraflı, tek taraflı, simetrik ya da asimetrik olabilir. Genelde ağrısız olmakla birlikte dokunmakla ağrılı şekilleri de vardır. Nedenleri çok çeşitlidir ancak her dört jinekomastiden birinin nedeni bulunamamaktadır. Bunun dışında hayatın belirli dönemlerinde görülmesi normal olan ” fizyolojik jinekomasti”ler, bir hastalıkla birlikte görülen “patolojik jinekomasti”ler ya da bir ilaç kullanımına bağlı “farmakolajik

Jinekomasti’de ne yapmalı ?jinekomasti”ler diğer nedenleri oluşturur.
Hayatın 3 döneminde jinekomasti görülmesi normaldir: Birincisi, yenidoğan bebeklerde anneden kana geçen östrojen hormonunun neden olduğu durumlardır. Bu doğumu takip eden birkaç hafta – birkaç ay arasında normale döner. İkincisi buluğ çağıdır. Bu dönemde vücudun geçirdiği önemli hormonal değişiklikler esnasında kandaki östrojen oranının testosteron hormonuna oranı artmakta ve bu da buluğ çağına giren erkeklerde 18 – 24 ay boyunca jinekomastinin oluşmasına neden olmaktadır. Bunlar ameliyat edilmez, zira buluğ çağının sonunda normale dönmesi beklenir. Üçüncüsü ise 65 yaşından sonra oluşan ve yaşlanmaya bağlı olarak kandaki testosteron hormonunun azalmasına ve bir miktar testosteronun da östrojene dönüşmesine bağlı olan durumlardır.
Bir hastalığa bağlı, yani “patolojik jinekomasti” nedenleri arasında karaciğer sirozu, ciddi beslenme bozuklukları, böbrek yetmezliği, alkolizm,Klinefelter Sendromu, akciğer kanseri, hermafrodizm ve testis tümörleri sayılabilir. İlaç alımına bağlı “farmakolojik jinekomasti”ye ise henüz etki mekanizması tam olarak anlaşılamayan birçok ilaç sebep olur. Bunlar arasında cimetidine (TAGAMET), spironolactone (ALDACTONE, ALDACTAZİNE) sayılabilir.

Yapılacak ilk işlem, yukarıda açıklandığı gibi Jinekomasti’nin sebebini bulmaya çalışmaktır. Hastayla ayrıntılı görüşme ve

 

muayene, sebebi hakkında bir yönlendirme yapsa da çeşitli laboratuar tetkiklerine de ihtiyaç vardır. Hasta, plastik cerrah tarafından ameliyat edilmeden önce mutlaka bir endokrinoloji uzmanı tarafından görülmelidir. Plastik cerrah tarafından yapılan muayenede jinekomastinin türü belirlenir. Eğer yağ ağırlıklıysa “adipomasti” adı verilir, ancak daha çok meme dokusu ağırlıklı ise, bu durumda gerçek jinekomastiden bahsedilir.
Gerek adipomasti gerekse gerçek jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Adipomasti’de liposuction yöntemi uygulanır. Gerçek jinekomastide ise ameliyata yine o bölgenin liposuction’u ile başlanır, meme ucundan yapılan küçük bir kesi ile cerrahi olarak devam edilir ve o bölgede büyüyen meme dokusu çıkarılır. Büyük jinekomastilerde deri fazlalığı problem yaratabilir. Bu durumda ya liposuction yapılan yerin kendini toplaması beklenir ya da fazla deri cerrahi olarak çıkarılır.
Vaser Liposelection ® yöntemi ile yaptığımız bölgesel liposuction, fazla derinin, çıkarılmasına gerek kalmadan kendini toplamasını sağlar ve geniş bir yara izi oluşturmadan ameliyatın tamamlanmasına yardımcı olur. Çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojik incelemeye gönderilir. Ameliyattan sonra hastaya, ameliyat yerine baskı uygulayan özel bir kıyafet giydirilir ve bu 3 hafta kalır. Ameliyat, problemi kesin olarak çözer ve sonuçlar memnuniyet vericidir.

El Gençleştirme

Yüz ve eller birer ifade aracıdır ve hep göz önündedirler. Yüz yaşlanmasından ve gençleştirme için çeşitli tekniklerden sık sık bahsedilse de el yaşlanmasından genellikle bahsedilmez. Oysa elleriniz en az yüzünüz kadar yaşınızı belli eder. Dolayısıyla el gençleştirme, belirli bir yaştan sonra yüz bölgesine yapılan lifting ya da doku enjeksiyonu gibi girişimlerin ideal bir tamamlayıcısıdır. Son yıllarda estetik cerrahi tekniklerindeki ilerlemeler lokal anestezi altında, tamamen kendi dokunuzu kullanarak, iz bırakmadan ve kalıcı bir şekilde ellerinizi gençleştirme imkanı sunmaktadır.

Eller nasıl yaşlanır ?
Gençken el sırtındaki deri altı dokusu düzgün ve deri lekesizdir. El sırtındaki damarlar ve parmakları hareket ettiren damarlar ve parmakları hareket ettirmeye yarayan tendonlar görünmez. El sırtındaki deri 2 parmak arasında kıstırıldığında ortaya çıkan kırışıklık, bırakıldığında hemen düzelir. Yaş ilerledikçe el sırtı derisinin elastikiyeti kaybolur, ciltte lekeler ortaya çıkar, elsırtındaki damarlar, tendonlar, hatta kemikler belirgin hale gelir.

El gençleştirme işlemi nasıl yapılıyor ?
 Vücudun karın, diz içleri gibi yağ fazlalığı olan bölgelerinden ince kanüllerle alınan yağ, mekanik bir saflaştırma işleminden geçirilir. Daha sonra yine 1-2 mm’lik deliklerden çok ince kanüllerle el sırtındaki daha önce belirlenmiş ve işaretlenmiş bölgelere enjekte edilir. Enjekte edilen bu yağ dokusu, yıllar boyunca el sırtından kaybedilmiş olan dokunun restorasyonudur. El sırtındaki lekeler için ise lazer ya da hafifletilmiş bir peeling uygulanarak ameliyat sonlandırılır.

Ameliyattan sonra alınması gereken tedbirler nelerdir ? Kaç günde iyileşir ?
Ameliyattan sonra 3 – 4 gün boyunca ödemi engellemek amacıyla hafif baskı uygulayıcı ama parmakları açıkta bırakan özel bir eldivenle dolaşılır. Ancak bu, kişinin günlük aktivitesini engellemez. Ameliyatı takip eden 1 hafta – 10 gün boyunca da hastanın, uyurken ellerini başının altına koymamaya dikkat etmesi gerekir.

El gençleştirme hastanede yatmayı gerektirir mi ?
Hayır, işlemin tamamlanmasından kısa bir süre sonra eve dönülebilir.

Bu kalıcı bir işlem mi yoksa birkaç ayda bir tekrarlamak gerekiyor mu ?
Uzun yıllar boyunca tekrar bir işlem yapmak gerekmez. Ancak unutulmaması gereken, her gençleştirme işleminde olduğu gibi yaşlanmaya devam edildiğidir. Bu nedenle birkaç yıl sonra bir rötuş yapma ihtiyacı hissedilebilir.Yandex.Metrica