Yüz | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Yüz

Bu hizmet sadece Bahçeci Sağlık Grubu bünyesinde yer alan Kosova Tüp Bebek Merkezi ve Özel Dal Hastanesi’nde uygulanmaktadır.

Göz kapaği estetiği (blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), göz kapaklarında zaman içinde ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırıp bakışlardaki yorgun ve yaşlı ifadeyi genç ve dinlenmiş hale getirmeyi amaçlar. Sadece üst, sadece alt, veya hem üst hem alt göz kapaklarına aynı anda uygulanabilir. Tek başına yapılabilen bir ameliyat olabildiği gibi, lifting (yüz germe), otolog yağ enjeksiyonu, lazer, peeling gibi diğer yüz gençleştirici girişimleri tamamlayıcı olarak da uygulanabilir. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bu ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve 2 – 3 saatlik istirahatten sonra hastaneden çıkılabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilen bu ameliyatla üst göz kapaklarındaki deri fazlalığı ve sarkması, deri altı dokusunun şişlikleri, alt göz kapaklarında da yine sarkmadan dolayı oluşan kırışıklıklar ve göz altı torbaları kolaylıkla giderilebilmektedir. Ameliyat sonrası dönem ağrılı değildir ancak 2 – 3 gün evde dinlenmeyi gerektirir. Ameliyattan 7 – 8 gün sonra hafif bir makyajla normal aktivitelere dönülebilir.

Yüz ve boyun germe

Yüz germe ya da diğer adıyla lifting, yaşlanma nedeniyle çökmüş, sarkmış yüz ve boyun dokularının toparlanarak yukarıya çekilmesi ameliyatıdır. hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilen bir estetik ameliyattır. yüz germe ameliyatında amaç yüzün şeklini değiştirmek değil, aynı yüzü 10-15 yıl önceki haline geri döndürmektir. yani bir tür “restorasyon”dur. yüz derisinin altındaki dokular gerilerek yukarıya çekilir ve yüz derisi bu yukarıya çekilmiş dokuların üzerine oturtulur. sonuç son derece doğaldır. eğer gerekirse çene altındaki yağ fazlalıkları da liposuction (yağ emme) yöntemiyle alınır. bu ameliyat göz kapağı estetiği, otolog yağ enjeksiyonu gibi yüzün diğer gençleştirme ameliyatlarıyla birlikte aynı anda kombine olarak da yapılabilir. bu, elde edilecek sonucun daha da çarpıcı olmasını sağlar.
yüz – boyun germe ameliyatı, yaşlanma belirtilerinin belirgin hale gelmeye başladığı 40 – 45 yaşlarından itibaren yapılabilir. ayrıca, alınacak sonuç botoks enjeksiyonu, peeling, lazer uygulamaları ile de desteklenebilir.
akılda tutulması önemli olan bir konu, bu ameliyatı olmayı düşünen bir kişinin yara iyileşmesini bozmamak için ameliyattan 1 ay önceden itibaren sigarayı bırakması gerekliliğidir.

Yüz germe hakkında sıkça sorulan sorular :

Yüz germe ameliyatı yüz kırışıklıklarını giderir mi ?
Yüz germe (lifting) kırışıklıklara karşı değil, yüz dokularının sarkarak yüz ovalini bozmasına karşı yapılan bir ameliyattır. Kırşıklıklara karşı da etkili olabilmesi için peeling, lazer gibi yöntemlerle kombine olarak uygulanması gereklidir.

Bu ameliyat hastanede yatmayı gerektirir mi ?
Evet, lifting ameliyatı 1 gece hastanede yatmayı gerektirir.

Ağrılı bir ameliyat mıdır ?
 Hayır, ağrılı bir ameliyat değildir. Ancak ilk birkaç gün kulak arkalarında gerginlik hissi olabilir.

Ameliyattan kaç gün sonra sosyal hayata dönülebilir ?
Şişlikler ve morluklar gitgide azalır ve ameliyattan yaklaşık 15 gün sonra sosyal hayata dönülebilir.

Yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonuotolog yağ enjeksiyonu ya da doku enjeksiyonu aynı işlemi tanımlayan terimlerdir.Estetik cerrahide en son trendler arasında yer alan ve sık kullanılan bir yöntemdir. Kendi yağınızın özel bir işlemden geçirilip saflaştırıldıktan sonra yüzünüzün ya da vücudunuzun gereken yerlerine enjekte edilmesidir. Estetik amaçlı kullanımda ideal bir dolgu maddesidir. Kendi dokunuz olması nedeniyle hiçbir allerjik reaksiyona sebep olmaz. Saflaştırma işlemi tamamen mekanik yöntemlerle yapılmakta ve yağınıza herhangi bir katkı maddesi eklenmemektedir.
Yağ fazlalığı olan bölgelerinizden (karın, diz içi gibi) ince iğnelerle herhangi bir travmaya uğratılmadan yağınız alınmakta, saflaştırma işleminden geçirildikten sonra kullanılmayan gereksiz kısımları atılmakta ve yağın kalan değerli kısmı iğnelerle gereken bölgelere verilmektedir. Ağrısız ve iz bırakmayan bir uygulamadır. Hastanede yatmayı gerektirmez. Örneğin bu yöntemle yaşlanma nedeniyle çökmüş yüze genç yaşlardaki gibi kontur verilebilmekte, çenesi geride olan ve bu nedenle profilinden memnun olmayan kişilerin çenesinin görünümü düzeltilebilmekte, dudak konturları daha belirgin hale getirilebilmekte ve/veya dudaklar kalıcı ve doğal şekilde dolgunlaştırılabilmekte, yaşlanma nedeniyle iskeletleşmiş, damarları ortaya çıkmış eller gençleştirilebilmektedir. Tabii ki bu tekniğin kullanımı sayılanlarla sınırlı olmayıp daha bir çok estetik ya da rekonstrüktif amaçlı kullanımı mevcuttur. Aynı yöntem meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonunda, doğumsal yüz asimetrilerinde, Perry-Romberg Sendromu, Poland Sendromu, Pectus excavatum gibi anomalilerin tedavisinde de çok etkili şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca saflaştırılmış yağ dokusunun kök hücre yönünden zengin olması nedeniyle radyoterapi görmüş alanların deri kalitesinin düzeltilmesinde de başarıyla kullanılabilmektedir.

Alınan yağınız özel koşullarda dondurularak yıllarca saklanabilmekte ve gerektiğinde kendi yağınız tekrar almaya gerek kalmadan estetik ya da rekonstrüktif amaçla kullanılabilmektedir.

Yağ enjeksiyonu hakkında sıkça sorulan sorular :

Estetik amaçlı uygulamanın bir kez yapılması yeterli midir ? Yoksa hyalüronik asit içeren dolgu maddelerı gibi birkaç ayda bir tekrarlanması gerekir mi ?
Enjekte edilen yağın ilk seferde %50-60’ı tutar, gerisi erir. Bu yüzden işlemin birkaç ay sonra tekrarlanması gerekebilir. Hyalüronik asit enjeksiyonları gibi her 4-6 ayda bir enjeksiyon gerektirmez, yağın tutan kısmı artık yıllarca sizindir. Yüzde mimiklerin kuvvetli olduğu bölgelerde erime daha fazla olduğu için bu bölgelere birkaç yıl sonra hafif bir takviye gerekebilir. Ayrıca yağ dokusunda mevcut olan kök hücreler sayesinde bu uygulamanın yapıldığı bölgelerde deri kalitesi de düzelir.

Yağ enjeksiyonu genel anestezi gerektirir mi ?
Yağ alım işlemi bazı plastik cerrahlar tarafından lokal anestezi altında yapılmakta ise de bu, yağ alınacak bölgeye lokal anestezik madde enjeksiyonu anlamına gelir. Bu madde, alınacak yağ hücrelerini bozabileceğinden benim tercihim 10-15 dakikalık yüzeyel bir genel anestezi ile yağı almaktır. Ancak saflaştırılmış yağınızın kalan kısmı hastanemizdeki yeni oluşturulan özel saklama koşullarında dondurulduğundan, gerekebilecek daha sonraki kullanımlar ise tamamen lokal anestezi ile, yani sadece yağın verileceği yerin uyuşturulması ile olmaktadır.

Dudak dolgunlaştırma


Dudak dolgunlaştırma için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri 
hyalüronik asit içeren dudak dolgularıkullanmak, diğeri de dudaklara yağ enjeksiyonudur. Sentetik kalıcı maddelerle dudak estetiği ise sebep olduğu yüksek komplikasyon oranları nedeniyle günümüzde artık uygulanmamaktadır.

Hyalüronik asit içeren dolgu maddelerinin avantajı, muayenehane ortamında 5 – 10 dakikada yapılabilmesi, genellikle lokal anestezi gerektirmemesi ve kişinin birkaç dakika sonra sosyal aktivitelerine dönebilmesidir. Dezavantajı ise 9 – 12 ayda bir uygulamanın tekrarlanması gerekliliğidir.
Hyalüronik asit içeren dudak dolgusu ile hem dudak konturları belirgin hale getirilebilir hem de dudak hacmi estetik bir şekilde arttırılarak çekici dolgun dudaklar oluşturulabilir.

Kepçe kulak

Kepçe kulak ameliyatı, kulakları oluşturan kıkırdak dokusunun anomalisi nedeniyle oluşan görüntü bozukluğunu düzeltmeye
yöneliktir. Özellikle okul çağındaki çocuklarda arkadaşları arasında alay konusu da olabilen 
“kepçe kulak” bu nedenle psikolojik sıkıntılara da sebebiyet verebilmektedir. Yapılan ameliyatla her 2 kulak normal görünüme kavuşmakta ve kulakların simetrisi sağlanmaktadır. Bu ameliyat erişkin çağlarda yapılabildiği gibi, çocuklarda 7 yaşından itibaren yapılabilmektedir. İsteğe bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir ve hastanede yatmayı gerektirmez. Kepçe kulak operasyonu yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası dönem ağrılı değildir. Ameliyattan sonra 8 gün boyunca kulakları ve başın bir bölümünü içine alan bir sargı uygulanmaktadır. Ameliyatı takip eden 3 ay boyunca alınan estetik sonucu bozabilecek güreş veya yakın dövüş sporlarından kaçınılmalıdır.Yandex.Metrica