Bebek Sahibi Olurken | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Bebek Sahibi Olurken

Hamile kalmaya çalışmak insanı oldukça rahatsız eden bir süreçtir. Uzun zaman alabileceği hatırlanmalı ve sabırlı olmak gerekmektedir. Örneğin, 30 yaşında daha önce herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmamış bir hanımın her ay hamile kalma olasılığı her ay yüzde 20 ila 40 arasındadır. Bir çok uzman 30 yaşın altındaki hanımların kendilerine bir yıl süre vermelerini önermektedirler. Doğurganlık eşlerin yaşları ve yaşam stilleri gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Bayanların kullandığı herhangi bir doğum kontrol yöntemini kullanmış olmak doğurganlığı etkileyebilmektedir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönemlerinizi bilmeniz, ruhsal ve fiziksel olarak hazır olmanız sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenize ve doğum yapmanıza yardımcı olacaktır.

Hazırlanma

Bebek sahibi olmayı planlamaya başladığınız andan itibaren hemen doktora müracaat etmenizi öneririz. Eğer hal-i hazırda hamile iseniz, hem sizin hem de bebeğinizin sıhhati için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Hamileliğinizin ilk günleri bebeğinizin organlarının gelişimi için çok önemli olduğundan hayatınızdaki en ufak değişiklikler bu gelişimde önemli bir yer tutmaktadır. Örneğin folik asit eksikliği majör doğumsal bozukluklara yol açabilmektedir. Dolayısıyla doktorunuz hem sizin hem de bebeğinizin sıhhatini değerlendirmek durumundadır. Burada size hemen başlamanız gereken bir takım önerilerimiz olacaktır.

Sigara ve alkol içmeyi hemen bırakın

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, sigara sizin doğurganlığınızı azaltmaktadır. Eğer hal-i hazırda hamile iseniz sigara düşük riskini artırmakta ve bebeğinize çeşitli yollardan zarar verecektir. Alkol kullanımı ise; düşük, erken doğum, ölü doğum ve diğer ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Ciddi doğumsal bozuklukları azaltmak için folik asit almanız gerekmektedir.

Folik asit, B-vitamin türevi olup en çok taze meyve ve yeşil sebzelerde bolca bulunmaktadır. Günde 400 mikrogram alınan folik asit takviyesi baş ve omurilik bozuklukları gibi yarık damak – dudak anormalliklerini engellemektedir. Bu bozukluklar hamile kaldığınızın farkına vardığınızda hal-i hazırda oluşmuş bulunmaktadır. Dolayısıyla hamile kalmayı planlıyorsanız folik asit takviyesine hemen başlayın. Eğer şüpheleniyorsanız da hemen başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Tam bir kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

Tam bir kontrolden geçmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sıhhati için çok önemlidir. Yüksek tansiyon, sara ve şeker hastalığı gibi durumlar hamileliğinizi kötü etkileyebilecek durumlardan birkaç tanesidir.

Bütün geçirmiş olduğunuz hastalıkları doktorunuza bildirin.

Örneğin, hamilelikte geçirebileceğiniz kızamıkçık doğumsal bozukluklara yol açabilir. Eğer bu hastalığı geçirmediyseniz doktorunuz aşılanmanızı önerecektir.

Doktorunuza almakta olduğunuz ilaçlardan bahsedin

Bazı ilaçlar sizi veya bebeğinizi etkileyebilecektir. Bu ilaçları kesmek veya değiştirmek gerekebilecektir.

Aile hikayenizden doktorunuza bahsedin

Siz veya ailenizden birisinin genetik bir hastalığı var ise bu bebeğinizi etkileyebileceği için genetik danışmanlık sizin için gerekecektir. İdeal kilonuza nasıl ulaşabileceğinizi doktorunuza danışın. Fazla kilolu hanımlar hamileliklerinde şeker veya yüksek tansiyona maruz kalabilirler. Zayıf hastalar ise düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olabilirler. Bir diyetisyen eşliğinde sizin için ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Evde veya işte zehirli maddelerden, kimyasal maddelerden veya radyasyondan uzak durun

Bu maddeler doğurganlığınızı etkileyebileceği gibi hamilelik boyunca istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Relaks

Stres, uzun çalışma saatleri, fiziksel yorgunluk ve uzun süre ayakta kalmak doğurganlığınızı ve hamileliğinizi etkileyebilmektedir.

Sabırlı olmaya çalışın

Eğer daha önce doğum kontrol hapı kullandıysanız, vücudunuzun normale dönmesi için belirli bir zamana ihtiyacınız olabilir.

Etiketler : ,

Bahçeci Blog

Gebe Takibi ve Doğum ile ilgili yazılar

Tüm Gebe Takibi ve Doğum Yazıları »


Yandex.Metrica