Akupunktur ve İnfertilite | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Akupunktur ve İnfertilite

Anne baba olmak isteği ile başvuran çiftlerde sosyal, ekonomik ve kültürel baskılarla gerginlik ve stres oluşmaktadır. Başvuru sonrasında artan bu stres iyi yönetilmezse, tedaviden de olumlu sonuç alınmazsa, kaygılarını da beraberinde getirmektedir. Başvuru anından itibaren, çift rahatlayacağına, daha da bunalmakta “kötü bir kısır döngü”ye girmektedir.

ABD ve batı ülkelerinde infertil hastaları stresten uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler kullanılmakta ve önemli merkezler doğu tıbbından destek almaktadırlar. Akupunktur, nöral terapi, homeopati (bitkisel tedavi ) aroma terapi ve yoga bunların başlıcalarıdır.

Akupunktur bedende bulunan enerji yollarının düzenlenmesi temeline dayalıdır. 1991 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen akupunktur vücut yüzeyindeki yaklaşık 400 noktadan gerekli olanların uyarılması ile uygulanır.

Tüp bebek uygulamalarında başarının % 60’lara kadar gelmesi ancak bazı zorlukların hala aşılamaması nedeniyle akupunktur uygulamaları üzerinde yoğunlaşan klinikler ve araştırmacılar, uyarılarla oluşan cevapları kanıta dayalı tıp esasında incelemişler ve stresin ortadan kaldırılmasının yanı sıra yumurtalık ve rahim kanlanmasının arttığını, böylece yumurta kalitesini ve rahim içi kılıfının (endometrium) özelliklerinin iyileştiğini, embriyonun tutunmasının kolaylaştığını, düşük tehlikesinin azaldığını, ilaç yan etkisinin düştüğünü belgelemişlerdir.

Nöral terapi ise 1920’lerden beri Almanya’da gelişme gösteren ve kadın sağlığı üzerinde giderek uygulaması artan bir regülasyon-düzenleme tedavisidir. İstenilen organlarda kanlanmayı düzenleyerek hedefe ulaşmak amaçlanmaktadır.

Akupunktur; İnfertilite tedavisi öncesi, tedavi süresince , ve embryo transferi sırasında uygulanmaktadır.

Akupunktur ve nöral terapi; infertilite (kısırlık) dışında adet öncesi gerginlik sendromu, ağrılı adet hallerinde, gebelik bulantı kusmalarında ve yine gebelikte görülen baş ve bel ağrılarında , lohusalık depresyonunda uygulanmaktadır.

Etiketler : , , , , ,

Bahçeci Blog

Akupunktur ve Nöral Tedavi ile ilgili yazılar

Tüm Akupunktur ve Nöral Tedavi Yazıları »


Yandex.Metrica