Akupunkturun Fizyolojik ve Vücut Sistemlerine Etkileri | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Akupunkturun Fizyolojik ve Vücut Sistemlerine Etkileri

Akupunktur uygulaması ile beta endorfinler artarak merkezi ve çevresel etki oluşturmaktadır. Merkezi etkisi beyindeki talamus üzerinden hormonları dengeleyerek yumurtalıkları uyarmakta ve aynı zamanda stresi azaltarak böbrek üstü bezindeki baskıyı hafifletmekte, dolayısıyla sempatik aktiviteyi düşürüp yumurtalık ve rahmin kanlanmasını arttırmaktadır. Çevresel etkiyi ise cuto-visceral refleksle gerçekleştirmektedir. Siklooksijenazı ve sempatik aktiviteyi azaltıp, parasempatik aktiviteyi artırmakta böylece rahim ve yumurtalıkların fizyolojisini düzenlemektedir. (kanlanmanın artışı , kontraksiyon ve motilitenin düzenlenmesi)

Akupunktur uygulaması ile vücutta artan serotonin, beta endorfin, enkefalin, somatostatin, GABA kasları gevşetmekte ve ağrı kesici etki oluşturmaktadır.

Özellikle iki ana noktanın birlikte uyarılması limbik sistem üzerindeki baskıyı kaldırmaktadır. Böylece stresi azaltıp kişiyi rahatlatmakta ve gevşetmektedir ve bu da EEG’de alfa dalgalarını artmasıyla gösterilmektedir.

Tedavi sırasında oluşan vazodilatasyona bağlı olarak tansiyon düşmektedir.

ACTH’yı dengeleyerek antienflamatuar etki oluşturmaktadır.

Mide ve barsaklar üzerine çok etkili olup mide salgısının (HCL) salgılanmasını etkilemekte, barsak hareketlerini dengelemektedir.

Etiketler : , ,

Bahçeci Blog

Akupunktur ve Nöral Tedavi ile ilgili yazılar

Tüm Akupunktur ve Nöral Tedavi Yazıları »


Yandex.Metrica