Çiftlere Gebelik Şansını Artıran Öneriler | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Çiftlere Gebelik Şansını Artıran Öneriler

Anne Baba Adaylarına Öneriler

Araştırmalar, stresin kadınlarda kısırlığa yol açabildiğini ortaya çıkarıyor. Günümüzde anne adaylarında stres yüksek olduğu gibi, depresyon ve anksiyete de giderek artmaktadır. Özellikle tüp bebek sürecinde bu durum daha belirgindir. Ayrıca iş dünyası, kariyer hayatı, kadınların çalışma koşullarının zorluğu da stresi artıran ve anneliğe hazırlığı zorlaştıran faktörler arasında yer almaktadır.

Anne adayımızdaki stres, beyindeki hipotalamustan CRH ( kortizol serbestleştiren hormon) salınımını arttırır. CRH hormonuda hipofizden ACTH denilen bir başka hormonun artımına yol açar. Sonuçta ACTH da böbrek üstü bezinden kortizol yapımını arttırır. Kortizolun, bağışıklık sistemini baskılayıcı etkileri dışında büyùmeyi sağlayan hormonları etkilediği; vücutta tuz ve su tutulumunu arttırdığını, tansiyonu yükselttiğini ve glukoz metabolizmasını bozduğunu çok iyi bilmekteyiz.

Modern hayatın bir parçası gibi olan stres altında uyku düzeninin, beslenme düzeninin bozulmasıyle insülin direnci, adrenalin direnci (hipertansiyon) ve leptin direnci -obezite (metabolik sendrom) için uygun zemin oluşmaktadır. İnsülin ve leptin direnci olan kişiler, “acıkma” ve “doyamama” korkusu içinde yaşarlar veya doyduklarını hissetmezler.

Obeziteye neden olan dengesiz beslenme ve aşırı yemenin altında, beyindeki iştah merkezi önemli rol oynamaktadır. İnsan ve hayvanlarda tokluk ve açlık sinyallerini alan merkezler olduğu gösterilmiştir. Beyinde besin alımını etkileyen çeşitli maddeler (peptidler; kolesistokinin, ürokortin ve nöropeptid Y(NPY)) bulunmaktadır. Kolesistokinin ve ürokortin besin alımını azaltırken, NPY besin alımını artırmaktadır. NPY beynin pek çok bölgesinde bulunur. Birçok obezitede beynin çeşitli bölgelerinde NPY’nin arttığı gösterilmiştir.

İnsülin vucutta bulunan şekerin regülasyonunu sağlar. Önlem alınamadığı durumda insülin direnci nedeniyle glukoz toleransı bozulup hiperglisemi (kan şekerinin yükselmesi) gelişebilecektir. Vücut ağırlığının artması ile birlikte insülinde de belirgin artış olmaktadır. Yağ hücre kütlesinin büyümesi ve insülin gereksiniminin artmasına karşın reseptör sayısının azalması insülin direncine yol açmaktadır. Bunu bir süre sonra adrenalin direnci ve leptin direnci takip etmektedir.

Obezitenin yani kilo fazlalığının; koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, inme, tip 2 diyabet, rahim, meme kanseri, yumurtalık kistleri (Polikistik over sendromu), depresyon osteoartrit (romatizma), varis, uyku-apne sendromu, doğum zorlukları, gibi hastalıklar için çok önemli risk faktörü olduğu kesin olarak gösterilmiştir

Vücudumuzun yağ oranı kadınlarda normalde %21-29 arasındadır. Beslenme bozukluğu, aşırı zayıf olan kadınlarda adet düzensizliği sık rastlanır. Düzensiz kanamalar, yumurtlama bozukluğu ile birlikte seyreder. Sağlıklı beslenme, egzersiz programları ve akupunktur ile fiziksel olduğu kadar zihinsel ve ruhsal açıdan dengeli olduklarında gebe kalma şansları artabilir.

Uygun bir beslenme tarzı ve yeterli kilo alımı annenin sağlığı ve bebeğinin ideal gelişimi açısından son derece önemlidir. Annenin kilo artışı ile bebeğin doğum kilosu arasında her zaman doğru bir ilişki olmaz. Hamileliği süresince 20-30 kilo aldığı halde küçük bebek dünyaya getiren anneler olduğu gibi bunun tam tersi olarak da 4-6 kilo artışı ile hamilelik süresini tamamlayan annelerin 3500 gram civarında sağlıklı bebekler dünyaya getirdiklerine şahit oluruz. Kilolu kadınların hamilelik süresince daha az, zayıf kadınların ise daha fazla alması uygundur.

Anne olmaya karar verildiğinde beslenme alışkanlıkları yeniden düzenlenmelidir. Örneğin tatlandırıcılar, sigara alkol gibi vücudumuza zararlı birçok molekülün kullanımı sonlandırılmalıdır. Kafein alımı mümkün odluğunca azaltılmalıdır. Bu amaçla çay, kahve, neskafe ve soda gibi içeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Bunun yanında aşırı derecede çikolata tüketimi de gebelik şansını azaltan bir etkendir.

Eğer kilo fazlalığı mevcutsa, dengeli bir kiloya ulaşmak için en iyi dönem gebelik öncesidir.

Sigara her hücremize ulaşan nikotin, yumurtalıkları etkileyerek, kadının yumurtasının genetik anomalilere daha fazla eğilimli olmasına sebep olmaktadır. Nikotin, yumurta hücrelerini bozarak ve erken menopoza neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı doğal gebe kalmayı zorlaştırırken, düşükleri hızlandırır ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini artırır.

Günde 1 paket ve üzerinde içilen sigara, erkeklerin spermlerinde daha fazla şekil ve hareket bozukluklarına ve anomalilere rastlanmaktadır. Erkekler, sigara kullanmayan eşlerini pasif içici yaptıkları için, üreme sağlığının da bozulmasına sebep olmaktadır. Tüp bebek tedavisi öncesinde 6 ay sigarayı bırakmış olmak bile, tedavinin sonucuna oldukça olumlu katkılar sağlamaktadır.

Sigara içen gebeler, daha çok erken doğum yapmaya eğilimlidirler. Ani Bebek Ölümü de sigara içenlerde daha sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Alkol de gebe kalma şansını azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zeka gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Alkol erkeklerde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için çiftlerin evde kendi kendilerine kullanabilecekleri ilaçlar yoktur. Hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar ancak kısırlık teşhsi konulan hastalarda doktor gözetiminde kullanılırlar, doktor denetimi dışında kullanmaları çok sakıncalıdır. Gebelik için kullanılan vitaminler (folik asit ve multivitaminler) veya demir (kan) hapları hamile kalmayı kolaylaştırmaz. Hamile kalmayı planlayan her kadının folik asit kullanmaya başlaması önerilebilir ancak bu hamileliği kolaylaştırmak için değil bebeğin sağlıklı gelişimi içindir.

Başka hastalıkları için kullandığınız bazı ilaçlar da gebe kalmayı zorlaşırıcı etkiler yapabilir. Bu tür ilaçlar kullanıyorsanız kendi kendinize kesmeden önce bu tür bir etkisi var mı diye mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler : , , ,

Bahçeci Blog

IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı ile ilgili yazılar

Tüm IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı Yazıları »


Yandex.Metrica