Hamileliğe Hazırlık Programı | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Hamileliğe Hazırlık Programı

Sağlıklı Yaşam Desteği

 “Bizi güzel ve sağlıklı kılan sadece görüntümüz değil, hayata bakışımız ve nasıl yaşadığımızdır.”

İnsan olarak hepimiz, ancak yaşadığımız çevreyle birlikte sağlıklı olabiliriz. Nasıl ki toplumun sağlıklı olması için bireylerin sağlığı önemlidir. Kişisel sağlığımız için de bu kural geçerlidir. Her molekülümüzün/hücremizin dengeli çalışması ile ancak ruhsal, zihinsel ve fiziksel (Body-Mind and Soul Therapies) iyilik halinden söz edilebilir.

İyi hekim, hastalığı değil hastayı/bireyi bir bütün olarak (Holistik yaklaşım) ele alırken, ona kendi doktoru olmayı da öğretendir.

Kötü şehirleşme, sağlıksız konutlar, genetik yatkınlığımız, sosyoekonomik yetersizlikler gibi her zaman kontrol edemeyeceğimiz faktörlere rağmen, elektromanyetik kirlilikten ve endokrin tatlandırıcılardan (katkı maddelerinden) korunarak, doğru ve dengeli beslenme, yeterince su içme ve egzersiz alışkanlıkları kazanarak; stresle başa çıkmayı öğrenerek ve uykumuzu düzenleyerek “iyilik” halimizi koruyabiliriz.

Günümüz teknolojik yenilikleriyle beraber modern tıp, mekanikleşen bir anlayış ve “check up” programları ile bireyi “tamir edilmeye mahkum bir makine” olarak ele almaktadır. Bu programlarda da her nedense insanımızın %70’i düzenli ve yoğun ilaç almaya yönlendirilmektedir. Halbuki Tip 2 diyabet, şişmanlık, tansiyon, lipid ve kolesterol yüksekliği gibi sağlık sorunları, özellikle erken dönemde “yaşam biçimi değişikliği, egzersiz ve doğru beslenme” ve “tamamlayıcı-entegratif- tıp” yaklaşımları ile kolayca çözülebilmektedir.

Hamileliğe Hazırlık Programı

Aile Danışmanlığı ve Sağlıklı Yaşam Desteği,  anne-baba adaylarını bir bütün olarak değerlendirme ve koruyucu hekimlik hizmeti sunmaktadır. Bu program,  tüp bebeğe hazırlık döneminde, hamilelik öncesi ve boyunca, dengeli beslenmeden egzersize, stres yönetiminden metabolik hastalıkların kontrolü ve tedavilerine kadar sizlerin ruhsal, zihinsel ve fiziksel sağlığını korumak üzere planlanmıştır.

Sağlıklı yaşam programımız ile stres yönetimi; “tüp bebek süresince anne-baba adaylarının karşılaştıkları sorunlarla baş etme”,  ilişki yönetimi,  “anne adayının psikolojisi”,  “çalışan kadın psikolojisi” üzerindeki desteğe ek olarak “kilo kontrolü”, “sigara ve bağımlılık tedavileri”, “metabolik düzenleme (şeker hastalığı ve tiroid gibi)”, “bağışıklık sisteminin dengelenmesi –güçlendirilmesi” ile birlikte “rutin sağlık taramalarını” da yapmaktadır.

Koruyucu hekimlik “well-aging” hizmetine ek olarak, akut veya kronik hastalıkların tedavi edilmesinde konuyla ilgili uzmanlara doğru bir şekilde yönlendirilmenize yardımcı olur. Aynı zamanda sağlıkla ilgili geniş bir yelpazede sizlere danışmanlık desteği sağlar.

İnfertilite ve Sağlıklı Yaşam

Kısırlık (İnfertilite), çiftlerin bir yıl süreyle çocuk istemeleri ve korunma yöntemleri kullanmadan, düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik elde edememesidir. Yeni evli bir çift iseniz evliliğinizin 1 yılı dolmadan “neden hala gebelik oluşmadı” şeklinde kaygı ve stresten uzak durmanız gerekir. Stres ve kaygı hamilelik isteyen bir çift için zarar getirecektir. Çiftlerde hamilelik oluşması için normalde beklenen süre 1 yıldır (aralıksız 12 ay korunmasız düzenli cinsel ilişki). Gebelik oluşması için ideal cinsel ilişki sıklığı haftada 2 keredir. Her gün ilişki olması şansı daha fazla arttırmaz çünkü sperm 3 gün yaşayabilmektedir. Hatta her gün ilişki olması özellikle sperm sayısı az olan erkeklerde spermlerin yeterince birikmeden erkeğin boşalmasını sağlar, bunun yerine 2-3 gün spermlerin birikerek çok sayıda ve hareketli spermlerle ilişkiye girilmesi daha faydalıdır. Hamile kalmanızı kolaylaştırmak için yumurtlama günlerine yakın günlerde ilişkiye girmelisiniz.

Kadın hastalıkları tedavisi veya çocuk sahibi olabilmek için başvurduğunuz Bahçeci Sağlık Grubu’nda jinekolojik  ve ürolojik değerlendirmelerin yanı sıra, “Sağlıklı Yaşam Destek” programımız çerçevesinde,  yaşam biçiminiz, alışkanlıklarınız, beslenme şekliniz, beden fonksiyonlarınız, günlük aktiviteleriniz de değerlendirilir. Doğurganlık için, modern şehir hayatının getirdiği stresinizi yönetebilmeniz, sağlıklı yaşam biçimi ve dengeli beslenme alışkanlıkları son derece önemlidir.

Fazla kilolu veya obez olunması kadınlarda doğurganlığı azaltabilir. Sigara ve alkol kullanımı hem kadın hem de erkek için doğurganlığı tehdit eden bir unsurdur. Tek başına kilo fazlalığı, infertilitenin en önemli nedeni olan polikistik over sendromu, endometriozis, sebebi açıklanamayan infertilite, erkekteki sperm sorunları ve ileri yaştaki infertiliteye zemin oluşturan sağlık sorunlarıdır.

Gebelik gerçekleşse bile anne adayının fazla kilolu olması, çiftlerin sigara, alkol gibi alışkanlıklarının olması sağlıklı bebek dünyaya getirme şansını azaltır. Kilo verilmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, hem doğurganlığı hem de sağlıklı bir bebeğe ulaşma şansını artırır.

Sağlıklı Yaşam Danışmanlığı Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

 • Çocuk isteyen ve yaşam biçimini değiştirerek doğal yollarla gebe kalma şansını artırmak isteyen çiftler
 • İnfertilite tedavisinde başarı şansını artırmak isteyen çiftler
 • Polikistik over hastası olanlar
 • Endometriozis hastası olanlar
 • Tekrarlayan düşükleri olan çiftler
 • Erken yumurtalık yetmezliği olanlar
 • Kilo yönetimi ile yaşam kalitesini arttırmak isteyenler
 • Sağlıklı bir çocuk doğurma şansını artırmak ve sağlıklı gebelik geçirmek isteyenler
 • Romatizma, şeker, tiroid, yüksek tansiyon, asthma, depresyon gibi kronik hastalığı olanlar
 • Sigara ve alkol alışkanlıklarını kontrol ederek yaşam kalitesini arttırmak isteyenler
 • Ailesinde şişmanlık, şeker hastalığı gibi kalıtsal sorunları olup bu sağlık sorunları için yatkınlıklarının değerlendirilmesi ve takip edilmesini isteyenler
 • Menopoz dönemi osteoporoz ; meme ve rahim hastalıkları dolaşım ve metabolik sorunlar konusunda önlem almak isteyenler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak isteyenler,
 • Anti aging için ve yaşam kalitelerini artırmak isteyen herkes

İnfertilite ve Bağışıklık Sistemi

Son yıllarda immünoloji (bağışıklık bilimi) alanındaki gelişmelerle birlikte yapılan araştırmalar, sebebi anlaşılamayan gebe kalamama durumunun, düşüklerin ve tüp bebek tedavisi ile verilen embriyoların tutunamamasının nedenlerinin önemli bir kısmının bağışıklık sistemindeki bozukluklara bağlı olabileceğini ve bunların birçoğunun yeni tedavi yöntemleri ile önlenebileceğini göstermektedir.

Bu amaçla Sağlıklı Yaşam Desteği programımız dahilinde size İmmunoloji ileri değerlendirme testlerinin uygulanması istenecektir. Böylece yapılacak özel bağışıklık sistemi incelemeleri ve testleri durumu net olarak ortaya koyacaktır. Bu değerlendirme sonucunda immün cevaptaki anormalliklerin tespiti yapılmaktadır. Kandaki anormal antikor varlıklarına göre ek tedaviler düşünülmektedir (Steroid veya İmmunglobulin tedavileri vb).

Bağışıklık sistemi ile ilgili tespit edilen etkenlerin tedavisinde mikroenjeksiyon (ICSI) ile beraber anne adayına immünolojik destek tedavisinin basitten ileriye doğru seçenekleri ve embriyoda HLA doku uygunluk antijen incelemeleri (kıymetli embriyo ve doku uygunluk testi) size önerilecek ve uygulanacaktır.

Aynı zamanda hekimimiz, anne-baba adaylarında kan dolaşımında olması gereken bazı faktörlerin eksiklikleri ile birlikte olan pıhtılaşma bozuklukları, özellikle rahim içindeki damarlarda bazı faktörlerin yüksekliği veya azlığını da araştırır.

Bu açıdan Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde, kendiliğinden ya da tedavi ile gebeliğin hiç oluşamamış olması, gebelik oluşsa da sürekli düşükle sonlanması, tüp bebek tedavileri ile verilen embriyoların rahme tutunamaması (implantasyon sorunları), tutunsa da bir süre sonra düşükle sonuçlanması ve sebebi açıklanamayan infertilite durumlarında anne-baba adaylarına, sebebi anlamak ve çözüm üretmek için İmmunoloji-Hematoloji İleri değerlendirme testleri de uygulanmaktadır.

Etiketler : ,

Bahçeci Blog

IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı ile ilgili yazılar

Tüm IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı Yazıları »


Yandex.Metrica