Polikistik Over ve Akupunktur | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Polikistik Over ve Akupunktur

Kadınların  % 6-8’inde görülen Polikistik Over Sendromu (PCOS), kadınlarda en sık karşılaşılan endokrin bozukluktur ve kısırlığın önemli sebeplerinden biridir.

PCOS, yumurtlama bozukluğu, yükselmiş serum testosterone ve androstenedione (erkeklik hormonları) seviyeleri ve şişmanlıkla karakterizedir. Erkeklik hormonlarının kanda yüksek olması ve yüksek insülin düzeyi (insülin direnci) sebebiyle yumurtlama tamamen durabilir ya da düzensiz olabilir.

PCOS, hipotalamus ve hipofiz arasındaki iletişimin bozulmasından kaynaklanır. FSH (Folikül stimülan hormon) ve LH (Luteinize edici hormon) arasındaki denge bozulur. Yani, LH hormonu aşırı salgılanırken FSH hormonu daha az salgılanır. Yani, östrojen (kadınlık hormonu) düzeyi yüksek, progesteron seviyesi düşüktür. Ayrıca yine hipofiz bezinden salınan ve göğüslerde süt üretimini uyaran Prolaktin hormonunun düzeyi yükselmiştir ve tiroid hormonları salgı bozukluğu da eşlik edebilmektedir.

Normalde, Hipotalamus-hipofiz aksı ile yumurtalık arasındaki mesajları taşıyan hormonlar (FSH, LH ve östradiol) düzenli adet döngüsünü oluşturmaktadır. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasındaki yavaşlama ya da duraksama yumurta keseciği büyüyüp çatlaması gerekirken yumurtalıklarda çatlamadan milimetrik kistler halinde kalmasına sebep olmaktadır.

PCOS teşhisi nasıl konur?
Polikistik over sendromunun teşhisinde hastanın hikayesi ve muayene bulguları önemlidir. Kan hormon düzeylerinin belirlenmesi ve ultrasonografik inceleme tanıyı doğrulamak için yapılır. Böylelikle PCOS benzer klinik bulguları veren hastalıklardan ayrılmış olur.

PCOS teşhisinde hangi kan testleri yapılır?
Biyokimyasal testler, kan yağ ve şeker yükleme testleri yapılmalıdır. Luteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) oranları, total testosteron, androstenedion, prolaktin ve tiroid bezi hormonlarına bakılmalıdır.

PCOS nedenleri nelerdir?
Bu sendromun genetik bir yönünün olduğu ve bu sendromu olan kadınların akrabalarında sıklıkla şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları, yüksek tansiyon, kısırlık, aşırı tüylenme ve adet düzensizliği olduğu bilinmektedir.

Şeker hastalığına yol açabilecek insülin direnci, hipertansiyon, artmış kalp-damar hastalıkları riski gibi metabolik bozuklukları olan PCOS hastalarda, rahim kanseri ve ileri yaşlarda zihinsel ve ruhsal rahatsızlıklar daha sık görülmektedir.

Doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkların kazandırılması, yaşam tarzı değişikliği, yeterli egzersiz, “akupunktur-nöral terapi” ve/veya insülin etkinliğini arttıran ilaçların yardımı ile iyi bir metabolik kontrol,  hem hamilelik hem de sağlıklı bir bebek doğurma şansını arttırır.

PCOS tedavi yaklaşımları nelerdir?
– Kilo verme:
Birçok PCOS hastasında kilo verme hormonal tabloyu düzeltebilir. Fakat PCOS varlığında kilo vermek zordur. Kalıcı bir “obezite tedavi planı” gerekir. Kilo kaybını sağlamak için günlük aktivitenin giderek arttırılması ile birlikte istikrarlı bir diyet programı yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

– Hormonal tedavi: Hormon tedavisi PCOS’a bağlı kıllanma artışı (hirsutizm) ve akne gibi problemleri geçici olarak gidermek için oldukça başarılıdır. Tedavi durduğunda bulgular tekrar oluşur. Doğum kontrol hapları, yumurtalıklardan aşırı hormon üretimini azaltarak kan androjen seviyelerini düşürür. Bununla beraber, bu haplar “glikoz toleransını bozar”, “pıhtılaşmaya meyli artırır” ve en önemlisi “fertiliteyi” engeller.

– Düzenli egzersiz ve Yaşam tarzında değişiklik: Tek başına egzersiz kilo vermede faydalı olmaz. Diyetle beraber olmalıdır. Arzu edilen kiloya ulaştıktan sonra bunun idamesi için egzersiz çok faydalıdır. Egzersiz 20-30 dakika haftada 4-5 kez veya 45-60 dakika haftada 2-3 kez yapılmalıdır. Kırk yaşından sonra genellikle yürüyüş ve aerobik tarzda egzersizler yapılması önerilir. Egzersize başlamadan önce doktor kontrolünden geçmek gerekir.

– “Entegratif-tamamlayıcı ve regüle edici” tedaviler: Son yıllarda, Glikoz (şeker) metabolizmasının, “Sempatik sinir sistemi” nin PCOS gelişimindeki rolünü ve önemini gösteren çalışmalar artmaktadır. Farmakolojik (ilaç) tedavi yaklaşımlarının yan etkileri ve sempatik sinir sisteminin rolü düşünülerek günümüzde Amerika’da ve Avrupa’da birçok merkezde, “akupunktur, nöral terapi gibi nonfarmakolojik” yaklaşımlar da tedavide kullanılmaktadır.

Özellikle AKUPUNKTUR ile, “hipotalamus-hipofiz-overler” üzerinden gerçekleşen metabolik-endokrin sistem ve yumurtlama üzerinde olumlu sonuçlar alınmaktadır ve doğum kontrol haplarındaki gibi “yan etkileri” yoktur.

Bunlara ek olarak modern hayatın getirdiği stresler, vücutta ‘kortizol’ün gereğinden fazla ve /veya gereksiz salgılanması sonucunda, kortizol’e bağlı ‘açlık hissi’ oluşturur. Doğal yaşamımızın bir parçası ve gereği olarak, bir aktivasyon sırasında salgılanan kortizol, şeker metabolizmasını kısa süreli olumlu etkilerken stresin artması ile artık, aşırı bir şeker isteğine sebep olur. Bu aşamada gereksiz yere uyarılan doyum merkezimiz, ‘tatmin hissi’ni algılamamıza yardımcı olamaz. Yani kişide doyma hissi-tatmin-haz alma- kavramı, bu noktada artık oluşamamaktadır.

Strese ve ‘doyum merkezi’ne yönelik akupunktur, nöral terapi,  EFT ve NLP gibi yaklaşımlar hormonal dengeyi düzelttiği gibi  ‘aşırı yeme isteği ve doymama’ hissinin de önüne geçilmesini sağlar. 

Son yıllarda akupunkturun, yağ hücrelerinden ‘leptin’ salgısını uyardığı ve ‘vagus’ siniri aracılığı ile de mide ve barsaklardan ‘doydum’ mesajını, ‘beyin sapı tokluk merkezi’ne  ulaştırdığını biliyoruz.  Aynı zamanda akupunktur, açlık hissi oluşturan ve besin alımını artıran NPY  molekülünü de inhibe etmektedir.

Ayrıca, Melatonin salgısını artırdığı bilimsel olarak da gösterilen Akupunktur,  özellikle otonom sinir sistemini regüle edici ve stres-kaygı-anksiyeteyi  azaltıcı etkileriyle sağlıklı bir kilo verme programına uyumu da artırmaktadır. Böylece, günlük stresi azaltırken, “hipotalamus-hipofiz-overler” üzerinden gerçekleşen metabolik-endokrin sistem dengelenmesi sayesinde de yüzgüldürücü sonuçlar almaktayız.

Etiketler : , , , ,

Bahçeci Blog

IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı ile ilgili yazılar

Tüm IVF'e Hazırlık ve Sağlık Danışmanlığı Yazıları »


Yandex.Metrica