Meme Hastalıkları ve Mamografi | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Meme Hastalıkları ve Mamografi

 • Meme Başı Akıntısı
 • Fibrokistik Meme Hastalığı
 • Galaktore
 • Mamografi

Meme Başı Akıntısı

Meme başı akıntısının bir çok nedeni olabilir. Meme başı akıntısı, meme başından gelen her çeşit akıntıdır. Meme başı üzerindeki çok minik delikler sıvının dışarı akışını sağlar.

Nasıl oluşur?
Meme başı akıntısı, bir hastalık değil bir hastalığın belirtisidir. Rengi ve kıvamı kadar her iki memeden de gelip gelmediği önemlidir.

Nedenler:

 • Erken gebelikte beyaz kokusuz akıntı olabilir ve normaldir.
 • Gebelikte ve emzirme döneminde, hemen emzirmenin kesilmesini takiben süt ve benzeri akıntılar normaldir.
 • Gebelik veya emzirme dönemi haricinde meme başından sütümsü yeşil akıntı gelmesi galaktore olarak adlandırılır.

Nedeleri; hormonal dengesizlik, hipofiz tümörü, belirli ilaçlar (trankilizanlar, doğum kontrol hapları), meme başı çevresindeki bezlerde kist oluşumu olabilir.

İltihaplı akıntı enfeksiyona işaret eder.

Tanısı nasıl konur?
Doktorunuz meme muayenenizi yapar, akıntıdan örnek alıp laboratuvara gönderir. Prolaktin hormonu ve diğer hormonların kanda düzeylerine bakılacaktır. Bu bize hipofiz bezindeki problemi saptamakta yardımcıdır. Mamografi ve meme ultrasonografisi ve hipofiz bezinin radyolojik açıdan değerlendirilmesi gerekebilir.

Tedavisi nedir?
Tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Tedavi; cerrahi ile tümörün çıkarılması, ilaçla tedavisi ve buna neden olan ilaçların kesilmesi şeklinde olabilir.

Ne gibi önlemler alabilirim?
Doktorunuzun önerilerini tutun ve verdiği ilaçları düzenli kullanın. Düzenli olarak meme başından gelen akıntının miktarını ve içeriğini kontrol edin.

Fibrokistik Meme Hastalığı

Fibrokistik meme hastalığı, memede kitlenin en yaygın nedenidir. Fibrokistler, fibröz doku ile sarılı içi su dolu kitlelerdir. Kansere dönüşümleri söz konusu değildir. Fibroadenom diğer bir memede kitle nedenidir ve iyi huylu oluşumlardır.

Nasıl oluşurlar?
Fibrokistlerin oluşum nedenleri bilinmemektedir. Ancak oluşumda, yumurtalıklardan salınan östrojen ve progesteron hormonunun etkisi olduğu düşünülmektedir. Kafein içeren içecek ve gıdaların bu değişimde rolü olabileceği sanılmaktadır.

Şikayetler nelerdir?
Bir veya her iki memede adet öncesi ve adet sırasında daha ağrılı olan kitlelerle görülebilir. Bazen hiç ağrı olmaksızın hasta elle muayenede kitleleri fark edebilir.

Tanısı nasıl konu?
Genellikle doktorunuz muayene ile hastalığın tanısını koyar. Tanıyı kesinleştirmek için mamografi çektirilmesi veya kistlerden parça alınarak sitolojik incelemenin yapılması gerekebilir.

Tedavisi nedir?
Kistlerin büyümesini ve yeni kistlerin oluşumunu önlemek için doktorunuz kafein içeren içecek ve gıdaları (kahve, çikolata) kesmenizi önerecektir. Ağrı yakınmanız için analjezik ilaçlar alabilirsiniz.

Günde 400-800 IU E vitamini almayı deneyebilirsiniz.
Bazı kistlerinizi doktorunuz muayenehane şartlarında aspire edebilir. Aspirasyon sonrası kist tamamen kaybolmazsa tekrar değerlendirilmesi gerekir.

Neler yapmalıyım?
Her adet sonrası kendiniz meme muayenenizi yapmalı ve doktorunuzun önerdiği sıklıkta mamografi yaptırmalısınız.
Memede kitle fibrokistik hastalığa bağlı olabileceği gibi kanser de olabilir.

Bu nedenle aşağıdaki durumlarda muayeneye gitmelisiniz:

 • Meme muayeneniz 1 yıldan önce yapılmışsa,
 • Yeni kitle oluşumu fark ettiyseniz,
 • Diğer memede kitle oluşumu, meme ucunda çekilme, meme başı akıntısı,

Fibrokistik değişiklikleri nasıl önleyebilirim?
Bunları önlemek için çay kahve, kola ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Her ay adet sonrası meme muayenenizi kendiniz yapmalısınız.

Galaktore

Gebe olmayan veya emzirmeyen bayanlarda meme başından olan beyazı veya yeşilimsi akıntıdır. Tek bir meme başından çok her iki memeden birlikte gelir.

Nasıl oluşur?
Galaktore, fazla prolaktin hormonu üretimi nedeniyle oluşur. Prolaktin beyinde hipofiz bezi tarafından üretilmektedir. Normalde bebeğin doğumundan sonra süt üretimini sağlamak için salınır.

Galaktore nedenleri:

 • Fazla östrojen içere doğum kontrol hapı kullanımı
 • Troid bezinin yetersiz çalışması
 • Belli ilaçların kullanımı (trankilizanlar, antidepresanlar)
 • Hipofiz bezi hastalıkları ve tümörleri
 • Menenjit gibi bazı beyin hastalıkları
 • Galaktosel ( meme başı altında olan kistler)
 • Zona hastalığı
 • Böbrek yetmezliği, siroz, cushing hastalığı
 • Vakaların yarısında galaktore nedeni bulunamayabilir.

Tanısı nasıl konur?
Doktorunuz hikayenizi sorgulayıp meme muayenenizi yapacaktır. Sizden aşağıdaki testler istenecektir:

 • Mamografi veya meme ultrasonografisi
 • Troid, böbrek ve karaciğer hastalıklarına yönelik kan testleri
 • Hipofiz bezi patolojilerini tanımlamak için CT veya MR

Tedavisi nedir?
Eğer galaktore, menenjit veya troid hastalıklarına bağlı ise bu hastalıkların tedavisi ile galaktore tedavi edilir. Galaktosel söz konusu ise operasyonla çıkarılır.

Galaktore nedeni ilaçlarsa, bu ilaçların kesilmesi gerekir. Fakat doğum kontrol hapınızı kesmeniz gerekmeyebilir.

Hipofiz bezi tümörü mevcutsa bu cerrahi ile çıkarılır, gerekirse kemoterapi veya radyoterapi planlanır. Tümör ufak ve yavaş büyüyorsa bromokriptin adlı ilaçla prolaktin üretimi azaltılır.

Galaktore nedeni saptanmamışsa ilaç önerilmeyebilir. Ancak adetler kesilmiş ve gebe kalma isteğiniz varsa bromokriptin tedavisi önerilir.

Mamografi

Meme dokusunun incelenmesini sağlayan röntgen filmidir.

Ne zaman yapılır?
Mamografi meme kanserinin erken tanısında önemlidir. Doktorun muayene ile saptayabildiğinden daha küçük meme kanserini tanımlayabilir.

Mamografi, doktor veya hastanın kendi muayenesinde kitle saptanması durumunda da yapılır. Kitlenin kanser veya iyi huylu bir yapıya bağlı olup olmadığını aydınlatmakta ve lokalizasyonunu saptamakta yardımcıdır. Her şüpheli kitleden sitolojik örnek veya biyopsi alınmalıdır.

Mamografi için nasıl hazırlanmalıyım?
Öncesinde duş almalı, deodorant, parfüm veya pudra sürmemelisiniz. Bu ürünler değerlendirmeyi etkileyebilirler.

Tetkik nasıl yapılacak?
Tetkik, radyoloji kliniğinde yapılmakta, işlem öncesi sutyen de dahil üzerinizdeki giysinizi çıkarmanız gerekmektedir. İşlem birkaç dakika sürmekte ve genellikle ağrısız olmaktadır. Bazen memelere uygulanan sıkıştırma nedeniyle ağrı hissedilebilir.

Tetkikten sonra neler olabilir?
Radyolog, mamografi sonucunuzu değerlendirecek ve problemli bölgeyi size gösterecektir. Sizden daha önceki durum hakkında bilgi sahibi olabilmek için önceki mamografilerinizi isteyebilir. Bunları yanınızda bulundurmalısınız.

Birinci derecede akrabalarınızda meme kanseri saptanmışsa, ilk mamografinizi 35 yaşında ve bundan sonra her yıl yaptırmalısınız. Ailede meme kanseri öyküsü yoksa ilk mamografi 40 yaşında, bundan sonra 50 yaşa kadar 2 yılda bir daha sonra her yıl yaptırılmalıdır.

Ayrıca her adet sonrası memede kitle kontrolünü kendiniz yapmalı ve yılda bir kez de doktorunuza meme muayenesi için gitmelisiniz.

Mamografinin yararları nelerdir?
Mamografi çeşitli meme hastalıklarının tanısında çok yardımcıdır. Meme kanserinin erken tanısı için önemlidir. 40 yaşından sonra her 10 kadından birinin meme kanseri olma riski mevcuttur. Mamografi, meme kanserini elle muayenede saptanabilecek büyüklüğe ulaşmadan 1 – 2 yıl önce saptamakta ve başarılı tedaviyi mümkün kılmaktadır.

Mamografinin riskleri nelerdir?
Bilinen bir riski olmamakla birlikte doktorunuzun önerdiği sıklıkta yaptırmalısınız.

Etiketler : , , ,

Bahçeci Blog

Jinekoloji ile ilgili yazılar

Tüm Jinekoloji Yazıları »


Yandex.Metrica