Polikistik Over Sendromu | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Polikistik Over Sendromu

Üreme çağında olan kadınlar için Polikistik Over Sendromu, insulin seviyelerinin artmasına bağlı olarak meydana gelen hormonal düzensizlikler sonucu infertiliteye (kısırlığa)  neden olan ciddi bir hastalıktır. Düzensiz veya hiç adet görmeme ve yükselmiş serum testesterone ve androstenedione (erkeklik hormonları) seviyesi ile teşhis edilen bir hastalıktır. Bu sendromlu hastalarda;

  • Anormal düzensiz  vajinal kanama,
  • İnfertilite, (kısırlık)
  • Şişmanlık,
  • Aşırı kıllanma, saç dökülmesi ve sivilcelenme(akne) şikayetleri olabilir.

Klinik ve hormonal değişikliklerle birlikte, bunlara ek olarak, vaginal ultrasonda yapılan muayenede artmış sayıda küçük folikül kistlerine (Polikistik görünümlü yumurtalıklar 6-10mm.büyüklüğünde) rastlanır. Bu görünüm normal üreme çağında olan kadınların % 20 ‘sinde de gözlenebilir.

Polikistik over sendromunun; üreme çağındaki kadınların hemen hemen yarısı kadarını veya tüm kadınların % 6-10 ‘unu etkilediği tahmin edilmektedir. Bu sendromun genetik bir yönünün olduğu ve bu sendromu olan kadınların akrabalarında sıklıkla (hem erkek hem kadın olmak üzere) şeker hastalığı, şişmanlık, yükselmiş kan yağları, yüksek tansiyon ve infertilite ve ayrıca aşırı tüylenme ve düzensiz adet olan kadın akrabalarının bulunduğu iyi bilinmektedir.

Polikistik over sendromunun en önemli belirtilerinden birisi kanda insulin direnci ve bununla birlikte görülen artmış açlık kan insulin seviyesidir. Hiperinsulinemi erkeklik hormonlarında yüksekliğe sebep olur. Yüksek seviyedeki androjen hormanları (erkeklik hormonları) beyinde yumurtalıkların görevini kontrol eden merkezin durumunu bozarak anovulasyona (yumurtlamama) amenore (adet görememe) ve infertiliteye sebep olmaktadır.

Eğer düzensiz adetler veya adet görememe varsa fizik muayeneden sonra bir takım ipuçları elde edilir. Boyunuz ve kilonuz ile birlikte yüzde veya vücutta kıllanma artışı, veya başta erkek tarzı saç dökülmesi, sivilcelenme ve akantosiz nigrikans (ensede, kollarda, göğüslerde ve bacak arasındaki kıvrımlı yerlerde renk değişikliği) olup olmadığı kontrol edilir. Artmış erkeklik hormonları teşhisi doğrular. Açlık insülin seviyesi ve şeker yüklemesi de yapılması gereklidir.

Polikistik over sendromunda şeker, kalp ve rahim zarı hastalıklarına yatkınlık da mevcuttur. Şeker hastalığında gebelik kayıpları oldukça yüksektir. Uygun beslenme alışkanlıkların kazandırılması, yeterli egzersiz ve insülin etkinliğini arttıran ilaçların yardımı ve iyi bir metabolik kontrollerin bu gibi durumlarda gebe kalma şanslarını arttırdığı gibi sağlıklı bir bebek doğurma şansını da arttırır.

Benzer şekilde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi metabolik sendrom ve lipid bozuklukluklarında da önemlidir. Özel kişiye özgü beslenmenin yanında doğru kilo şeker ve lipid düzeylerinin sağlanabilmesi için uygun ilaçlar da kullanılmaktadır. Uzun dönemde yaşam biçiminin değiştirilmesi bu gibi durumlarda çok önemli bir rol oynar.

Etiketler : , , , , ,

Bahçeci Blog

Jinekoloji ile ilgili yazılar

Tüm Jinekoloji Yazıları »


Yandex.Metrica