Rahim Dinlendirme Yöntemi | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Rahim Dinlendirme Yöntemi

Klasik tüp bebek tedavilerinde hastalarımızın mümkün olan en kısa sürede gebe kalıp çocuklarını sağlıklı olarak kucaklarına alabilmeleri için mümkün olan en iyi embriyoların üretilip seçilmesi esastır. Diğer taraftan, düzenli bir adet siklusunda kadınlar her ay sadece 1 yumurta hücresi üretirler ve genellikle üretilen bu yumurtaların (kadın yaşına bağlı olarak) %50-70’ten fazlası sağlıklı bir embriyo üretemez. Tüp bebek tedavilerinde bu nedenle hastalara dışarıdan yüksek dozlarda yumurta büyütücü hormon iğneleri verilir ve böylece yeterli sayıda yumurtayı bir defada elde ederek içlerinden en iyileri seçilmeye çalışılır.

Bu yaklaşımla pek çok çiftte klasik tüp bebek tedavilerinde yeterli sayıda kaliteli embriyo üretebiliyor olsak ta, son yıllarda yapılan çalışmalarda, yumurta büyütmek için kullanılan hormonların/ilaçların, kullanıldıkları süre içinde belirli oranda rahim iç zarını da olumsuz olarak etkileyebildiği, dolayısı ile de rahmin embriyoyu kabul edebilme gücünü azalttığı gösterildi.
Kişiden kişiye, ve kullanılan hormon/ilaç miktarına bağlı olarak değişken oranlarda gözlenebilen bu olumsuzluğu ortadan kaldırabilmek amacı ile, tedavide elde edilen iyi kalitedeki embriyoların dondurulup, 1-2 ay tedaviye ara verildiğinde bahsi geçen bu hormon/ilaç etkisinin ortadan kalktığı dönemde çözülerek daha doğal hale gelen rahim ortamına nakli yöntemine “Rahim Dinlendirme Yöntemi” adını veriyoruz.

Kimlere Uygulanır?
Geçmiş yıllarda sınırlı bir grup hastada uygulanan bu yöntem artık çok daha geniş bir yelpazede gerçekleştirilebilmekte. İlk zamanlarda vücudunda tedavide kullanılan ilaç ve hormonlara karşı aşırı hassasiyet görülen (Ovaryen Hipersitmülasyon Sendromu) hastalarda uygulanmaya çalışılıyor iken, artık günümüzde tedavi sürecinde rahim ortamında bozulma görülen veya kullanılan tedavi protokolü ve ilaçlara bağlı olarak gebelik başarısında rahim ortamı kaynaklı azalma olabileceği düşünülen hastalarda rahatlıkla kullanılabilen bir yöntemdir. Hatta bazı hastalarda tedavileri sırasında oluşan sosyal nedenlere bağlı olarak bile embriyo transferi kolayca ötelenebilmektedir.

Her Klinikte Uygulanabilir mi?
Rahim Dinlendirme Yöntemi’nin başarılı olabilmesi için, embriyoların son derece yüksek başarı oranları ile dondurulabilmesi ve istenildiğinde zarar görmeden çözülebilmesi gerekir. Bu teknolojiyi uygun şekilde ve etkin kullanabilen merkezlerde “Rahim Dinlendirme Yöntemi” uygulanan hastalarda, taze transfer yapılan hastalara oranla %5-15 kadar daha yüksek gebelik oranları sağlanabilmektedir. Diğer taraftan embriyo dondurma/çözme uygulamalarının başarılı olarak yapılamadığı kliniklerde gebelik oranlarında ek artış sağlanamadığı gibi taze embriyo transferlerine kıyasla daha düşük gebelik başarısı da elde edilebilmektedir. Dolayısı ile Rahim Dinlendirme Yöntemi’nde başarıya giden anahtar, klinik içerisinde yüksek teknoloji ve verimlilik ile çalışan bir Embriyoloji laboratuvarının olmasıdır.


Formun görüntülenemesinde sorun varsa tıklayın

Hasta ilişkileri danışmanımızla hızlı sohbet için tıklayın

 Yandex.Metrica