Yumurta (Oosit) dondurma | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Yumurta (Oosit) dondurma

Özellikle son yıllarda teknolojik anlamda yaşanan ilerlemelerle birlikte  embriyo dondurma uygulamalarında olduğu gibi artık kliniklerde uygulanabilen rutin bir uygulama haline gelmiştir. Bu aşamaya gelmeyi sağlayan en önemli nokta ise, vitrifikasyon olarak tanımlanan hızlı dondurma tekniğinin klinik pratikte daha fazla kullanılmasıdır. Yapılan çalışmalar vitrifikasyon tekniği ile dondurulup çözülen yumurtalar ile elde edilen bebeklerle, doğal yolla oluşan gebeliklerin kıyaslandığında anomali artışının benzer olduğunu ortaya koymaktadır.

Ülkemizde yakın bir zamana kadar yardımcı üreme teknikleri mevzuatına göre yumurta dondurulmasına izin verilmiyordu. Ancak, revize edilen yönetmelik, kanser teşhisi konması sonrasında kişinin üreme hücreleri için zararlı olan radyoterapi ve/veya kemoterapi alacak olması, üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ciddi bir cerrahi operasyon geçirilecek olması veya bekar ve yakın bir süre içerisinde evlilik planı olmayan bayanlarda düşük yumurtalık rezervi tanısı konmuş olması  gibi belirli şartlar için yumurta dondurulmasına yasal olarak yapılabilmesine izin vermektedir. Embriyo dondurma uygulamasında olduğu gibi bu yöntem için de kadınlarda yumurtalıkların hormonlar ile uyarılması gerekmektedir. Bunun için de adet başlangıcı ile birlikte yaklaşık 10 günlük bir süreye gereksinim duyulmaktadır. Ancak eğer kanser tedavisi öncesi yumurta dondurma yapılacak ise hormon kullanımının riskli olabileceği kanser türlerinde yumurta dondurma yöntemi tercih edilmemektedir. Bu tip kanserlerde tercih edilen yaklaşım yumurtalık dokusunun dondurulması olmaktadır.

Yumurta dondurma nasıl uygulanıyor?

Uygun hastalarda, hastanın tüp bebek kliniğine başvurması sonrası ilk adet döneminde tedaviye başlanmaktadır.  Yaklaşık 10 gün süren bir hormon tedavisi sonrasında elde edilen yumurtalar laboratuvarda vitrifikasyon adı verilen özel yöntem kullanılarak dondurulmakta ve ileri bir tarihte tüp bebek tedavisi için kullanılacağı zamana kadar saklanmaktadır. Embriyo dondurma yaklaşımında olduğu gibi yumurta dondurma işlemi yapılan kişi her yıl ilgili kuruma yazılı başvuruda bulunarak yumurtalarının saklanmasının devamını sağlamak durumundadır.

Yumurta dondurma maliyetli bir işlem midir?

Avantajları ve kişiye kazandırdıklarıyla kıyaslandığında embriyo veya yumurta dondurma işlemi aslında maliyetli bir uygulama değildir. Bununla birlikte dondurulup saklanmaları için özel kitler ve tanklar gerekli olduğundan hizmeti sunan merkezlerde uygulamadan bir defaya mahsus olmak üzere dondurma ücreti alınmaktadır. Ayrıca embriyo ve yumurtaların zarar görmeden uzun süreli saklanmaları için çok düşük sıcaklıkta ortamlar gerektiğinden bu ortamın sağlanması için saklama sistemlerine sürekli dışarıdan sıvı nitrojen takviyesi yapılması gerekli ve bu da yıllık olarak bakıldığında bir maliyet getirmektedir. Merkezler bu maliyet için de yıllık bakım ücreti talep edilmektedir.Yandex.Metrica