Stres ve Doğurganlık İlişkisi | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Stres ve Doğurganlık İlişkisi

stres-ve-dogurganlik-iliskisiStres, optimum düzeyde yaşandığında uyarılmayı sağlayan ve bireyde uygun tepkileri meydana getirerek onu birtakım tehlikelerden koruyan, bireyi harekete geçiren özelliğiyle kişisel gelişime katkıda bulunan bir faktör olarak tanımlanmaktadır. Ancak yaşanan stresin fazla oluşunun kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal bütünlüğünü bozduğu araştırmalarla da desteklenmiş bir bulgudur. Stres faktörü tüp bebek (IVF) tedavisi açısından ele alındığında, gebeliğe olan etkisi konusunda kesin bulgular bulunmamakla birlikte, bazı bilim adamları stresin tedavi kapsamındaki işlemleri zorlaştırdığını, yumurta sayısını, döllenmeyi ve embriyonun rahme tutunmasını etkilediğini, pozitifle sonuçlanan tedavilerde ise gebeliğin devamında rol oynadığını savunmaktadır.

Yine bu alanda yapılan bazı araştırmalar sonucunda IVF tedavisi öncesinde stres yönetimiyle ilgili bilgi almanın tedavi sırasında hissedilen kaygı ve depresif duyguları azalttığı, bu konuda herhangi bir bilgi alınmadığında ise yaşanan stresin tedaviyi zorlaştırdığı ileri sürülmüştür. Bu nedenle stresle etkili bir şekilde başedebilmeyi öğrenmek tüp bebek tedavisi gören çiftlere büyük fayda sağlayabilmektedir.

Hormonlar Gebelikte Kilit Rol Oynuyor

Dünyadaki birçok bilim insanı da stres ve gebelik ilişkisinin öneminin her geçen gün arttığına işaret etmektedir. Lakewood Shore Institute for Reproductive Medicine, N.J. direktörü Allen Morgan ise daha önce gebe kalamamış kadınlarda, stresi azaltmada etkili bazı teknikler kendilerine uygulandığında gebe kalma şansını arttırabilecek bazı değişiklerin meydana geldiğini belirtmektedir. Doğurganlık ve stres arasındaki kesin bir ilişki olup olmadığı hala gizemini korusa da, Morgan, kronik stres zamanlarında yükselen ve sıklıkla yüksek düzeyde seyreden kortizol ve epinefrin hormonlarının gebelikte kilit bir rol oynadığına inanmaktadır. Morgan, ayrıca, stresi azaltmanın rahim zarında bulunan ve implantasyonda etkili olan birtakım proteinleri yükseltmeye yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Stres düzeyinde düşmenin uterusa kan akışını arttırabileceğini, bunun da gebeliği olumlu yönde etkilediğini de eklemektedir.

Etiketler : ,Yandex.Metrica