Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık

Tüp bebek sürecinde psikolojik danışmanlıkTüp bebek tedavi sürecinde psikolojik danışmanlığın yeri…

Tüp bebek tedavisi psikolojik boyutuyla eşleri zorlayabilen bir süreç. Beden-zihin arasında son derece güçlü bir ilişki vardır. ne kadar güçlü olduğu düşünüldüğünde tüp bebek tedavisinin gerektirdiği tıbbi işlemlerin kişide birtakım olumsuz psikolojik etkiler yaratmasının ve yine tersi yönünde pozitif ya da negatif bir duygu duruma sahip olmanın tedavi sürecine olumlu ya da olumsuz olarak yansıması kaçınılmaz olabilmektedir. Dolayısıyla da bu noktada bir uzmandan alınan profesyonel desteğin önemi ortaya çıkmaktadır. Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi’nde dileyen hastalara bu süreçte destek veren Psikolog Gözde Özçelik tedavi sürecinde psikolojik danışmanlıkla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Anne ve baba adayı tedavi sürecinde hangi duygular içerisindedir?

Çoğu anne baba adayı, özellikle ilk tüp bebek denemelerinde tedaviyle ilgili yoğun anksiyete (kaygı) duyguları yaşamaktadır. Çünkü bu süreç büyük bir çaba ve disiplin gerektiren ancak buna rağmen sonucun belirsiz olduğu bir süreçtir. Tedavinin nasıl sonuçlanacağının belirsiz oluşu da çiftlerde büyük duygusal dalgalanmalara neden olmaktadır. Bebek sahibi olacaklarını hayal ederek mutluluk ve tatlı bir heyecan hissederken, bunun gerçekleşmeyeceğini düşünmek kişide derin bir çaresizlik ve suçluluk duygusuna neden olabilmektedir.

Sonuç negatifse!

Tedavide sonuçlar negatifse nasıl yaklaşılması gerekir?

Sonucunun negatif oluşu tüp bebek tedavisinde ele alınacak başka bir boyut olarak karşımıza çıkmaktadır. Negatifle sonuçlanan tedavilerde kadınlar kendilerini, umutla başlayan ve adetlerinin gelmesiyle birlikte hayal kırıklığıyla sonlanan duygusal bir çember içerisinde bulur. Özellikle birkaç kez tekrarlanan negatifler, çiftler için kayıp duygusunun tekrar tekrar yaşanması, kayıpla gelen travma ve yas süreci, infertil (kısır) olduğunu tekrar anımsama ve bununla beraber gelen yetersizlik duygularıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum da kişinin kendilik imajı ve özgüveninin büyük ölçüde zedelenmesine neden olabilmektedir.

Tedavinin farklı aşamalarında ya da negatif sonuçlarda eşlerde, kadınlarda daha fazla olmak üzere, genel ilgi kaybı, ağlama, öfke nöbetleri, iştah kaybı ya da iştahın artışı, uykusuzluk, fazla uyuma, cinsel ilgi kaybı gibi depresyon belirtileri görülebilir. Kadınlar hamile ya da çocuklu çiftler gördüklerinde kendi “başarısızlık” larını hatırlayarak kıskançlık ve kızgınlık gibi duyguları hissedebilirler. Erkekler ise çoğu zaman tedavi kapsamında çoğu işlemin kadına uygulanıyor olması sebebiyle kendilerini sürece dahil olan değil, izleyen kişi olarak görürler ve sürece müdahale edememe olgusu bireyde yoğun bir yetersizlik ve suçluluk duygusuna sebep olabilir.

Tüp bebek tedavi sürecinde ne zaman psikolojik destek alınmalıdır?

Tüp bebek tedavi sürecinde infertilite konusunda bir uzmandan destek almak, bireylerde görülen bu belirtiler ve tedavinin getirdiği stresle başa çıkma becerilerini, kişisel kaynaklarını arttırabilecekleri, tedavi başında ya da sonrasında başvurabilecekleri bireysel psikoterapötik bir süreç olabileceği gibi, çiftlerin tedavi süreciyle ilgili birtakım soruları sorabilecekleri ve bu süreçte bazı kararlar almaları gerektiğinde yararlanabilecekleri psikoeğitimsel bir destek niteliğinde de olabilir. Çift terapisi, eşlerin infertil olma ile ilgili hislerini, tedavi ya da çocuk sahibi olamama ile ilgili korkularını ve kaygılarını açıkça ifade etmelerine olanak sağlamakta, bu da bireyde büyük bir katarsis (psikolojik rahatlama) sağlamaktadır. Çiftler ayrıca tedavi sırasında kaybettikleri kontrol duygusunu yeniden kazanabilmekte, bu da özgüveni ve tedaviye olan motivasyonu arttırmaktadır. İnfertilite nedeniyle ilişkileri zedelenen çiftler için çift terapisinin özellikle büyük faydaları olmaktadır. Eşler evliliklerini yeniden gözden geçirebilmekte, bu sayede ilişkilerindeki dinamikleri keşfetme ve anlama olanağı yakalamaktadır. Negatifle sonuçlanan tedavilerde eşlerin çocuk sahibi olmaya yükledikleri anlamı sorgulamak, çocuğun evlilik için tek çıkış noktası olmadığını görmek, çiftlerin odağını başka bir noktaya çekmek açısından önemlidir. Başka bir seçenek olan grup terapisiyle eşler yalnız olmadıklarını, kendileriyle aynı sorunu yaşayan birçok çift bulunduğunu görebilmenin yanısıra, süreçle ilgili kişisel deneyimlerini paylaşabilmekte ve aynı zamanda başkalarının deneyimlerinden öğrenebilmektedir. Tedavi sürecinde cinsel yaşamları olumsuz yönde etkilenen çiftlerin ise cinsel terapi desteği almalarının büyük faydaları olmaktadır.

Etiketler : ,Yandex.Metrica