Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar, gelişen teknoloji ile birlikte, artık daha saf, içerdiği doz miktarı daha kesin ve uygulanması daha kolay olarak üretilmektedir. Bu da günümüzde tedaviyi daha güvenilir, yan etkileri daha az ve hastanın ilaçlarını kendisi uygulayabilmesi nedeniyle daha kolay hale getirmiştir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Her ilaç ve tedavide olduğu gibi tüp bebek ilaçlarının da yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar çoğunlukla kısa sürede kendiliğinden düzelen, geçici etkilerdir. Sağlığı tehdit edebilecek durumlarla nadiren karşılaşırız.

Bu ilaçlar, çok sık olmasa da uygulama (enjeksiyon-iğne) bölgesinde hafif tahrişe yol açabilirler. Ayrıca nadiren rastlanmakla ve çok ciddi derecelerde olmamakla birlikte; baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet, sıcak basması, yorgunluk, duygusal hassasiyet görülebilir.

Tüp bebek adayı kadınların endişelerinden biri tedavinin kilo aldıracağıdır. Kısa süre için; iştah değişikliği, vücutta su tutulumu ve ödeme bağlı birkaç kilo ağırlık artışı olabilir. Ancak bu durum geçicidir ve gıda alımında aşırıya kaçılmadıkça uzun vadede kalıcı kilo artışı olmaz.

Yine sık karşılaştığımız sorulardan biri; tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser yapması ya da erken menopoza yol açması ile ilgili olandır. Bu konuda pek çok ve geniş ölçekli araştırma yapılmış olup, bu tedaviler ile yumurtalık ve meme kanserleri arasında direkt bir ilişki gösterilmemiştir. Hiç doğum yapmamış infertil kadınlarda-hiç tedavi görmeseler dahi- yumurtalık kanseri riskinin artmış olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu tedavinin yumurtalıklardaki yumurtaları tüketip hastayı erken menopoza sokması gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Yumurta geliştirici tedavide kullanılan ilaçlar; yumurtalıkların aşırı büyümesi, karın şişliği, bulantı, kusma ile seyreden bir tabloya yol açabilirler. OHSS (yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromu) adı verilen bu durum hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç seviyede karşımıza çıkabilir. En sık hafif form ile karşılaşırız. Yumurtalıklar büyümüştür, karında hafif rahatsızlık hissedilir. İstirahat ve gerekirse ağrı kesiciler ile birkaç günde düzelir. Orta dereceli OHSS’de bu belirtilere bulantı-kusma da eklenir, karın şişliği daha fazladır. Bu durum da yakın takip ve hasta konforunu düzeltici tedavilerle kısa sürede gerileyecektir. Şiddetli OHSS, karın boşluğunda sıvı birikiminin ve nefes darlığının da eşlik ettiği, hastanın genel durumunu bozan bir tablodur. Yüzde 1 civarında hastada görülür ve hastaneye yatmayı gerektirebilir.

Belirtiler genellikle yumurta toplama işleminden 4-5 gün sonra başlar. Hafif ve orta dereceli OHSS günler içinde kendiliğinden iyileşir. Eğer embryo transferi yapılmış ve gebelik oluşmuşsa bu düzelme gecikir, bazen birkaç hafta sürebilir.

OHSS’den kaçınmak için en önemli faktör, tedavi sırasında yakın takiptir. Eğer hastanın ilaçlara yanıtı çok fazla olmuş ve estradiol hormon seviyesi çok artmışsa, ilaç vermeden geçirilecek günler ile bu seviyenin düşmesi beklenir.

Gebelik oluşması bu durumu ağırlaştırabileceğinden, embryoların transfer edilmeyip dondurularak saklanması riskli hastalarda tercih ettiğimiz bir yoldur. Hastanın yumurtalıkları eski durumuna döndükten sonra, dondurulmuş embryolar çözdürülerek transfer yapılır. Böylece hasta şiddetli OHSS’den korunmuş olur ve gebelik şansı da bu durumdan olumsuz etkilenmez.

Doktorlarımıza soru sormak, detaylı bilgi ve randevu almak için lütfen tıklayınız

Yayın Tarihi : 19 Eki 2012

Etiketler : , , ,


Yorumlar

mavideniz 03 Şub 2017, 09:57

Hocam ben tüp bebek tedavisin görüyorum yıllardır lansor kullaniyordum halende kullanıyorum.gecen embriyo koydular lansor u kullanıyorum.bir sakıncası olurmu.acil cvp

Bahçeci Sağlık Grubu 14 Şub 2017, 12:23

Sevgili Mavideniz, Bunu transferinizi yapan doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır. Çünkü kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa planlamayı ona göre yapmış olabilir doktorunuz. Sevgiler,

Fatma Şamcı 22 Haz 2017, 22:19

Merhaba,2 kez başarısız tüp bebek deneyimi yaşadım.Sorunum yüksek fsh düşük amh.Prolaktin hormon seviyesi normaldi.Ancak son yaptırdığım testte 40 çıktı.2 ay üst üste tüp bebek tedavisi olduğum için yani bu süreçte kullandığım ilaçlardan dolayı yükselmiş olabilir mi?

Bahçeci Sağlık Grubu 17 Tem 2017, 14:55

Sevgili Fatma Şamcı, Tüp bebek tedavisi sırasında kullandığınız hormon ilaçları fsh değerinizi yükseltmez. Dilerseniz elinizdeki sonuçlarla ücretsiz ön görüşmeye gelebilirsiniz. Sevgilerimizle,

Alya 11 Ara 2017, 00:51

Merhabalar prograf diye bir hap verdi doktorum çok tedirginim bu hapı kullanma konusunda.tüp bebek tedavisinde bu hap kullaniliyormu

Bahçeci Sağlık Grubu 14 Ara 2017, 11:51

Merhaba,

Konuyla ilgili en doğru bilgiye doktorunuzdan ulaşabilirsiniz.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Seyhan barulay 18 Şub 2018, 13:38

Meb ben yeni tüp bebek tedavisine başladım ve 4.günümde şidetli kanamam oldu birkaç saat sonra kanam oldu.beta hcg testi yapıldı be 180 cıktı.doktorum ilaçlardan yüksek çıkmış olabilir dedi.sizce bu normal bir durummu

Bahçeci Sağlık Grubu 23 Şub 2018, 15:42

Merhaba Seyhan Hanım,

Konu ile ilgili en doğru bilgiye doktorunuzdan ulaşabilirsiniz.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

özlem 31 Mar 2018, 16:13

Mrb hocam ben 3 tup bebek denemesini yapacam hipo hopo oldugumu soylediler ancak yapilan arastirmalarada kan degerim vs hipo hipo olmadigimi gösteriyor niye yumurtaliklarim kendiliginden oluşmuyor hersey normalse buna gore tup bebekteki basari sansim nedir

Bahçeci Sağlık Grubu 10 Nis 2018, 15:43

Merhaba Özlem Hanım,

Konu ile ilgili size yardımcı olmak ve detaylı bilgi vermek isteriz.
Dilerseniz iletişim bilgilerinizi bize iletebilirsiniz. İlgili birimimiz en kısa zamanda bilgi vermek için sizi arayacaktır.
İlginiz için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Bahçeci Ailesi

Yorum YapYandex.Metrica