Genel Cerrahi - Kosova Kadın Hastalıkları ve Özel Dal Hastanesi

Genel Cerrahi

Genel Cerrahi

Bahçeci Sağlık Grubu, 21 yıllık deneyimiyle genel cerrahi alanında da sizlere hizmet veriyor.

Tedavinizi son teknolojiyle donatılmış ameliyathanelerde, alanında uzman hekimler gerçekleştirsin, dünya standartlarında tedavi görmenin ayrıcalığını yaşayın.

Akut apandisit, fibroadenom, hemoroit, kasık fıtığı, meme enfeksiyonları, rektum kanseri ve safra kesesi hastalıklarının çözümünde deneyimli doktor kadromuzun uyguladığı modern yöntemlere ve kullandığı teknolojik donanıma güvenin. Bahçeci Sağlık Grubu uzmanlığından yararlanmak için formumuzu hemen doldurun, size ulaşalım.

Genel Cerrahi Alanında Verdiğimiz Hizmetler

Akut Apandisit Tedavisi

Kalın bağırsağın başlangıç kısmındaki parmak şeklinde uzantıya apandis adı verilir. Apandis, kalın bağırsağa açılan ağzı bir sebeple tıkandığında şişer ve iltihaplanır. Bu duruma akut apandisit denilmektedir ve vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Karnın sağ alt kısmında başlayan ağrı ve mide bulantısıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık görüldüğünde cerrahi operasyonla apandis alınmalıdır.

24-48 saat içinde gerçekleşmesi gereken apandisit ameliyatı laparoskopik yöntemle de yapılabilir. Laparaskopik apandisit cerrahisi 8-10 mm büyüklüğünde kesilerle yapıldığı için iyileşme süreç çok daha kısa ve daha acısız olarak atlatılır.

Fibroadenom ve Fibrokistik Meme Tedavisi

Fibroadenom memede en sık görülen tümördür. Bu tür tümörler kendiliğinden kaybolmadığı takdirde gerekli görülürse cerrahi müdahaleyle çıkarılabilir.

Fibrokistik meme değişiklikleri ise östrojen ve progesteron hormonlarının değişimlerine bağlı olarak meme dokusunda ortaya çıkan değişikliklerdir. Bu tür değişimler, meme ağrısı şeklinde ortaya çıkar. Bu tür kadınlarda kist, fibrosis, memede şişlik, kitleler, kalınlaşma, sert bölgeler ve hassasiyet gözlenebilir. Bu rahatsızlık kadın nüfusunun yarısından fazlasında mevcuttur.

Fibrokistik meme değişimi sahibi kadınlarda kanseri mamografi ile teşhis etmek zordur, ultrasonografi taramasından geçmeleri önerilir. Bu tür kadınlara duruma göre beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri; destekli sutyen ve doğum kontrol hapı, bazı vitamin, mineraller ve takviyeler almaları tavsiye edilir.

Hemoroit Tedavisi

Anüs iç yüzeyindeki damarların çeşitli sebeplerle şişmesiyle ortaya çıkan hemoroit, günümüzde kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Şikayeti az olan hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri önerilirken kaşıntılar için lokal merhemler verilir. Semptom gözlenen hastalarda ilaç tedavisi, infrared koagülatör ile yakma, bantla boğma yöntemi, hemoroidal arter bağlama yöntemi gibi tedaviler uygulanır. Şiddetli şikayeti olan hastalarda, evre 4 vakalarda, dış hemoroitlerde ve tromboze hemoroitlerde kesin tedavi için hemoroitler cerrahi müdahale ile çıkarılır.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Genellikle kasık bölgesinde ufak bir şişlik ve karın ağrısıyla ortaya çıkan kasık fıtığı, çoğu kez hasta tarafından hiç hissedilmez; muayene sonucunda ortaya çıkar. Kasık bölgesindeki bir boşluğa barsakların dolmasıyla ortaya çıkan kasık fıtıkları genellikle ameliyatla tedavi edilir. Kasıkta açılan ufak bir kesiyle açık ameliyat yapılabileceği gibi, laparoskopi müdahaleyle de (üç küçük delikle gerçekleştirilen kapalı ameliyat) bu fıtık türü tedavi edilmektedir. Ameliyatta fıtık içine dolan barsak karına geri çekilir ve fıtık kesesi dikiş ve tıbbi yamalarla kapatılır. Laparoskopi yöntem açık ameliyata göre çok daha konforlu ve acısızdır. Kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar genellikle 3-4 saat içinde yemek yemeye başlayabilir, akşama ayağa kalkabilir ve ertesi gün taburcu olurlar.

Meme Enfeksiyonlarının Tedavisi

Emzirmeyle ilişkili olan ve olmayan meme enfeksiyonları mastit, selülit ya da apse gibi iltihabi durumlardır. Memede ağrı, kızarıklık, hassasiyet, sertlik; meme ucunda anormal akıntı ve yüksek ateş, halsizlik ve titreme gibi belirtilerle ortaya çıkan meme enfeksiyonları vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Bu tür enfeksiyonlar bazen basit antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılabilirken bazense cerrahi müdahale gerektirir. Geç kalınan vakalarda enfeksiyon apseye dönüşerek hasta için daha tehlikeli bir duruma sebep olur. Enfeksiyonun derecesine bağlı olarak bu iltihapların ameliyatla boşaltılması gerekebilir.

Rektum Kanseri Tedavisi

Dışkılama alışkanlığında değişiklik, ishal ve kabızlık atakları, kanlı dışkılama, kanama, dışkılamada zorluk ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıktığında rektum kanseri riski göz ardı edilmemelidir. Bu gibi durumlarda parmakla ya da endoskopi ile anal kanal ve rektum muayene edilir. Tümör tespit edildiği durumda Bilgisayarlı tomografi, endorektal ultrason (ERUS), manyetik rezonans (MR) ve Pozitron Emisyon Tomografi’si (PET) yöntemleri de tanıya yardımcı olan yöntemlerdir. Rektum kanseri tespit edildiğinde kanserli bölge ya da rektum tamamen çıkarılır. Ameliyat öncesinde ise kemo-radyoterapi ile, tümörün boyutu ve invazyonun yaygınlığı azaltılır, çıkarılabilirliği artırılır.

Safra Kesesi Hastalıklarının Tedavisi

Safra kesesi hastalıkları, hastalığın boyutuna ve çeşidine göre değişen belirtiler gösterir. Bunlar karnın sağ üst tarafında hissedilip sırta yansıyan gelip gidici ağrı, iltihaplı durumlarda sürekli ve şiddetli ağrı, bulantı, kusma, sarılık ve iltihaba bağlı ateş gibi belirtilerdir. Safra kesesi hastalıkları genellikle safra kesesi taşlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar:

  • Akut kolesistit: Safra kesesinin iltihaplanması
  • Safra kesesinin perforasyonu: Safra kesesinin iltihaba bağlı delinmesi
  • Tıkanma sarılığı: Safra kesesi içindeki taşlar ana safra kanalına düşüp tıkanmaya neden olması ya da büyük taşların ana kanala bası yapması
  • Akut pankreatit: Pankreasın safra taşları yüzünden akut iltihabı (şiddetli olan tipinde ölüme kadar gidebilir)
  • Safra kesesi kanseri: Safra kesesi taşları, safra kesesi kanseri oluşturma riskine sahiptir.
  • Akut kolesistit: Safra kesesinin akut iltihabı

Şikayetlere veya komplikasyonlara neden olmuş safra kesesi taşlarının tedavisi kesin olarak kolesistektomidir. Kolesistektomi, laparoskopik cerrahiyle yapılabilmektedir. Bu müdahale çok daha rahat ve ağrısızdır; risk gruplarına bile uygulanabilir.

Bütün bu hastalıklar içerisinde akut kolesistit yani safra kesesi iltihabı acil ve ciddi bir durumdur. Enfeksiyon ortaya çıktığında safra kesesi duvarı kalınlaşır ve ödem oluşur. Hasta, hemen hastaneye yatırılmalı ve ameliyat edilmelidir. Bu hastalıkta da en ideal müdahale laporoskopik kolesistektomidir.

Sahip olduğumuz yüksek teknoloji ve deneyimli doktor kadromuzun Genel Cerrahi alanında verdiği hizmet hakkında detaylı bilgi almak için formumuzu doldurun, sizi arayalım.Yandex.Metrica