Estetik Jinekoloji | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Estetik Jinekoloji

 

Estetik Jinekoloji veya Genital Bölge Estetiği Nedir?

Genital bölge estetiği yüz, burun, göğüs estetiği işlemlerine benzeyen bir cerrahi müdahaledir. Genital bölgede doğumdan gelen yapısal sorunların, normal doğuma bağlı travmaların veya yaşla ortaya çıkan değişikliklerin estetik/kozmetik işlemlerle giderilmesi şeklinde tanımlanabilir.

Estetik Jinekoloji Operasyonları

  • Vajinaplasti
  • Perineoplasti
  • Labiaplasti
  • Hoodoplasti

Vajinoplasti (Vajinal Rejuvenasyon)

Vajinal doku ve kasların daha sıkılaştırılması ve fazla dokunun çıkartılması ile daha dar bir vajina girişi ve vajina oluşturma işlemi vajinoplasti olarak adlandırılır. Estetik cerrahi ile uğraşan ve sadece dış vajina estetiği yapan doktorların aksine doktorlarımız jinekolojik cerrahi eğitimleri sayesinde vajina ve çevre genital dokularda daha derin ve kapsamlı operasyonları gerçekleştirmektedirler.

Ayrıca genital relaksasyon ile birlikte olabilecek idrar kaçırma gibi problemlerin de çözümü Bahçeci Sağlık Grubu hastalarına sunulmaktadır.

Vajinoplasti operasyonları farklı cerrahi kesme yöntemleri kullanılarak yapılabilmektedir. Vajinoplasti operasyonlarında lazer, radyo frekans, elektrokoter ve bisturi cerrahi kesi yapmak amacı ile kullanılmaktadır. Benzer kesi yapıldığı için cerrahi sonuçlar fark etmemektedir. Estetik lazer cerrahisi sadece pazarlama amacı ile kullanılan bir terimdir. Farklı bir işlemi tarif etmemektedir.

Kimlere Uygulanır ?

Vajinal doğum sonrasında yırtık, sarkma gibi şikayeti olan hastalarda uygulanmaktadır. Sarkma idrar torbası ve/veya rektumu (büyük abdest kanalı) içerebilir. Birlikte rahim sarkması da (prolapsus) olabilir. Bu tür problemi olan hastalarda vajinal ve laparoskopik yaklaşım birlikte uygulanmaktadır.

Son 10 yılda, vajinoplasti cinsel hazzı arttırdığı ileri sürülerek doğum yapmamış, ancak ilişki sırasında boşluk veya gaz pasajı şikayeti olan kadınlara da önerilmektedir.

Operasyon, birlikte olan problemlerin sayısına bağlı olarak yaklaşık 1 saat sürmektedir. Operasyon sadece vajinal dokuları ve dış cinsel organları da ilgilendiriyorsa yatış gerektirmemektedir.

Tüm estetik/kozmetik vajinal cerrahi işlemlerden önce hastalarımızı değerlendiriyor ve ameliyat sonrası olası bir enfeksiyondan korumak amacı ile gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için Bahçeci Sağlık Grubu’na özgü protokoller uygulanmaktadır.

Birlikte Yapılan Operasyonlar

Vajinoplasti, sistosel onarımı (idrar torbası sarkması), rektosel onarımı, perineoplasti (vajina girişi ile makat arasındaki bölgenin onarımı), labiaplasti, klitoral hood (klitorisi örten dokunun) redüksiyonu ve transobturator sling prosedürleri uygulanabilir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası 1 hafta dinlenme önerilmektedir. Cinsel aktiviteye 6 hafta sonra başlanabilir.

Perineoplasti

Vajina girişi ile makat (rektum) arasındaki bölge perine olarak adlandırılmaktadır. Vajinal doğumu kolaylaştırmak için yapılan epizyo kesisi bu bölgeye uygulanır. Doğumda epizyo kesisi açılmazsa vajinadan rektuma ulaşabilen yırtılmalar yine bu bölgede olmaktadır. Doğum sonrası oluşan travmalar veya yetersiz onarım nedeni ile bu bölgede oluşan, yırtık, gevşeklik ve vajinanın açıklıkları, anatominin tekrar eski haline getirilmesi ile düzeltilmektedir. Bu bölgenin onarımı ile birlikte sıklıkla vajinoplasti de yapılmaktadır. Plastik cerrahlar tarafından yapılan onarımlar sadece perine bölgesi ile sınırlı olduğundan tüm vajinal bölgenin sıkılaştırılması mümkün olmayabilir. Özellikle doğum sonrası yırtıklar nedeniyle olan gevşekliğin düzeltilmesi ile cinsel hazzın artacağı ileri sürülmektedir. Operasyon süresi birlikte yapılan prosedürlere göre değişmekle birlikte yaklaşık 30 dakikadır.

Birlikte Yapılan Operasyonlar

Vajinoplasti, sistosel onarımı (idrar torbası sarkması), rektosel onarımı, labiaplasti, klitoral hood (klitorisi örten dokunun) redüksiyonu ve transobturator sling prosedürleri uygulanabilir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası 1 hafta dinlenme önerilmektedir. Cinsel aktiviteye 6 hafta sonra başlanabilir.

Labiaplasti

Labia minora (iç dudaklar) hemen vajen girişinin iki yanında bulunan yapılardır. Labia minoralar asimetrik, büyük veya kalın olabilirler ve sıklıkla renk değişiklikleri de içerirler. Asimetrik veya büyük olmaları nedeni ile cinsel ilişkide güçlük yaşanabilir, ağrı hissedilebilir veya sürtünme sonucu travma olabilir. Özellikle büyük ve kalın labialar mayo kullanımını veya spor yapmayı güçleştirebilir. Bu şikayetlerin varlığında labiaların arzu edilen boyuta getirlmesi labiaplasti olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla tek başına yapılan bir uygulama olmakla birlikte, diğer prosedürlerle de uygulanmaktadır. Operasyon yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Birlikte Yapılan Operasyonlar

Vajinoplasti, sistosel onarımı (idrar torbası sarkması) , rektosel onarımı, perineoplasti (vajina girişi ile makat arasındaki bölgenin onarımı), klitoral hood (klitorisi örten dokunun) redüksiyonu ve transobturator sling prosedürleri uygulanabilir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası 1 hafta dinlenme önerilmektedir. Cinsel aktiviteye 6 hafta sonra başlanabilir.

Labia Majora Plasti

Labia majoralar (dış dudaklar) doğumlar nedeni ile veya yaşla değişiklik gösterebilir. Sarkma, kırışıklık gibi problemlerin kozmetik cerrahi ile düzeltilmesi labia majora plasti olarak tanımlanmaktadır. Labiadaki yapısal problemler nedeni ile mayo giyemiyorsanız veya kırışıklıklardan şikayetçiyseniz uyguladığımız cerrahi ile size istediğiniz kozmetik sonuca kavuşturuyoruz. Gerekirse liposuction veya liposhaping ile vulvanın şekillendirlmesine yardımcı oluyoruz. İşlem yaklaşık olarak 60 dakika sürmektedir.

Birlikte Yapılan Operasyonlar

Vajinoplasti, sistosel onarımı (idrar torbası sarkması), rektosel onarımı, perineoplasti (vajina girişi ile makat arasındaki bölgenin onarımı), labiaplasti, klitoral hood (klitorisi örten dokunun) redüksiyonu ve transobturator sling prosedürleri uygulanabilir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası 1 hafta dinlenme önerilmektedir. Cinsel aktiviteye 6 hafta sonra başlanabilir.

Hoodoplasti (Klitoral Hood Redüksiyonu)

Klitorisin üzerine kaplayan deri katlantısı klitoral hood olarak adlandırılmaktadır. Klitoral hood; kalın, büyük veya düzensiz olabilir. Özellikle klitoral orgazm yaşayan kadınlarda aşırı hood dokusu nedeni ile orgazm güçleşebilmektedir. Uygulanan estetik labiaplasti sonrasında klitoral bölgenin düzeltilmemesi sonucunda da hood belirginleşebilir. Sıklıkla labiaplasti operasyonu geçiren kadınlar bu bölgenin görünümünden şikayetçi olmaktadırlar. Bu nedenle operasyon öncesinde değerlendirme yapılırken hood redüksiyonu gerekliliği de araştırılmaktadır. Klitoris etrafındaki bu işlemden klitoral sinirler kesinlikle etkilenmemektedir. Yapılan işlem fonksiyon kaybına yol açmamaktadır. İşlem sıklıkla 30 dakika sürmektedir.

Birlikte yapılan operasyonlar

Vajinoplasti, sistosel (idrar torbası sarkması) onarımı, rektosel onarımı, perineoplasti (vajina girişi ile makat arasındaki bölgenin onarımı), labiaplasti ve transobturator sling prosedürleri uygulanabilir.

Operasyon sonrası

Operasyon sonrası 1 hafta dinlenmeniz önerilmektedir. Cinsel aktiviteye 6 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Etiketler : , , , ,Yandex.Metrica