Kanser | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Kanser

Kanser tanısı alan ve üreme organları ve/veya hücreleri uygulanacak cerrahi, kemo yada radyoterapi nedeni ile zarar görecek olan hastalar için tedavi sonrasında çocuk sahibi olmak artık hayal değil. Hücre ve doku saklama ve yeniden kullanabilme teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde, kanser hastalığından kurtulan bireyler de çocuk sahibi olabiliyorlar.

Üreme sağlığınızın korunabilmesi ve seçeneklerinizi bilmeniz açısından kanser tanısı aldıktan sonra kemoterapi-radyoterapi gibi tedavilere başlamadan önce mutlaka merkezimize başvurarak veya ücretsiz telefon hattımızı kullanarak bilgi almanızı öneriyoruz.

Bu broşür, farklı kanser türlerinin cerrahi ve medikal tedavilerinde üreme sağlığını koruyabilmek adına yapılabilecekler hakkında bilgi vermek amacı ile düzenlenmiştir.

Kanser tedavisi ve üreme sağlığı üzerindeki etkileri

Bazı kanser tedavileri kısırlığa diğerlerinden daha fazla neden olurlar. Cerrahi tedavinin tipi, kemoterapi ve radyoterapinin dozu, süresi, sıklığı ve uygulanan tedavi bölgesine göre kısırlığa neden olabilir.

 • Kemoterapi:
  Bazı kemoterapi ilaçları yumurta ve spermde kalıcı hasarlara neden olabilir.
 • Radyoterapi:
  Tüm vücut ve karın/kasık bölgelerine radyasyon, kadınlarda ve erkeklerde yumurta ve spermlere geri dönülmez hasarlar vererek kalıcı kısırlığa neden olabilir. Kadınlarda kasık bölgesine hedeflenmiş radyasyon, rahme kalıcı hasar verir ve kadının doğurma ya da gebeliği sürdürebilmesini imkânsız kılar.
 • Cerrahi Riskler:
  Üreme sisteminin kanserlerinin cerrahi tedavisi, özellikle testis (erkek yumurtalıkları), rahim ya da yumurtalıkların kanser tedavisinin bir parçası olarak çıkarılmalarını gerektiriyorsa bu kalıcı kısırlığa neden olabilir.

Kanser hastaları için korunma imkanları

Aşağıda yer alan içerikler, üreme sağlığınızın korunmasına yönelik temel bilgileri içeren seçeneklerinizi içeren kısa özetlerdir. Lütfen kendi özel durumunuz hakkında bilgi almak ve yönlendirilmek için doktorumuza danışınız.

Kadınlar :

 • Yumurta dondurma: Bir ya da daha fazla döllenmeye hazır yumurtanın dondurulması.
 • Yumurtalık dokusu dondurma: Yumurtalığın bir bölümünün ya da tamamının gelecekte üreme işlevli kullanımı için cerrahi olarak çıkartılması ve dondurulması.
 • Embriyo dondurma: Bir ya da daha fazla sayıda embriyonun (yumurtanın sperm tarafından döllenmiş hali) dondurulması.
 • Yumurtalığın muhafaza edilmesi: Yumurtalıkların ve/veya rahmin üzerinde oluşabilecek radyasyon hasarını en aza indirgemek için özel önlemler alınması.
 • Yumurtalığın yerinin değiştirilmesi: Radyasyon alanından uzak tutmak için bir ya da her iki yumurtalığın cerrahi olarak yeniden konumlandırılması.
 • Trakelektomi: Rahim ağzı kanserlerinde serviksin (rahim ağzı), uterusu koruyarak cerrahi olarak çıkarılması. Rahim ağzı kanserlerinin erken safhaları için gittikçe artan bir şekilde uygulanan bir tedavidir.

Erkekler:

 • Sperm dondurma: Spermi daha sonra yardımla üreme teknikleri kullanarak gebeliği sağlamak amacıyla dondurmak.
 • Testis dokusu dondurma: Testislerden doku alınması ve dondurulması. Bu yöntem, günümüze kadar canlı doğumla sonuçlanmamış deneysel bir uygulama olup gelecek için umut vaat etmektedir.
 • Testisin muhafaza edilmesi: Testislerin üreme organlarındaki radyasyon hasarını en aza indirgemek için korunması

Kanserden tamamen kurtulmuş hastada üreme sağlığı

Doğal gebelik: Kanser tedavisi sonrasında birçok kadın doğal yolla gebe kalabilir. Başarı olasılığı, kan testleri ve hormon düzeyleri ile yumurtalık aktivitesini ölçen ultrason incelemeleri ile belirlenebilir. Erkekler tedavi sonrası spermiyogram yaptırarak üreme potansiyellerini anlayabilirler.

Yardımla üreme teknikleri: Tüp bebekle de çocuk sahibi olabilmek (yumurta ve spermi olan çiftlerde) mümkündür. Yukarıda bahsedildiği şekilde kanser tedavisine başlamadan önce dondurulmuş yumurta veya sperm kullanılarak tüp bebek işlemi yapılabilir. Yumurtalık dokusu dondurulmuş olan kadında yumurtalık dokusu transplante edildikten sonra tedavi ile yumurta gelişimi uyarılabilir.

Yumurta dondurma hızla ilerleyen göreceli olarak yeni bir tekniktir. Her ne kadar sperm ya da embriyo dondurma kadar yaygın olmasada kadınlarda üremenin korunması için başarılı bir yöntemdir.

Alternatif olarak, tedavi öncesinde yeterli süre varsa kadın kanser hastasının yumurtalarının hasar görme olasılığına karşın, çiftin yumurta ve spermleri tedavi öncesi kullanılarak laboratuvar ortamında embriyo elde edilebilir ve daha ileride bir gebelik oluşturması için dondurulabilir.

Erkek kanser hastaları için dondurulmuş sperm, aşılama ya da in vitro fertilizasyon yöntemi yoluyla gebelik elde etmek üzere kullanılabilir.

Her durumda durumunuza göre en uygun yaklaşımı belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.

Sonuç

Kanserin türü ne olursa olsun kadın ya da erkek, kanser tedavisi ile hastalığı vücudundan temizlenen tüm çiftler çocuk sahibi olabilirler. Kanser tanısı konulan ve tedaviye başlayacak çiftler; yeni teşhis konmuş, tedaviye devam ediyor ya da tedaviyi tamamlamış olsa da üreme sağlığı ile ilgili seçenekleri doktorlarımıza danışarak öğrenebilirler.

 

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Aşı

Rahim agzı kanseri aşısı uygulanmaya başladı. 9 yaşından itibaren koruyucu olarak yapılan aşı heryaşta uygulanabiliyor. Aşı kanserden korurken ilk aşamada iyileştirme özelliğide taşıyor.

HPV nedir?

İnsan papiloma virüsleri (HPV); deri ve vajinada papillomlara (siğil) yol açan bir virüstür. Yol açtığı enfeksiyon sıklıkla iyi huylu olmasına rağmen, bazı tipleri rahim ağzı kanserine yol açmaktadır.

HPV enfeksiyonuna yakalanmamak için ne yapılabilir?

Özellikle genç yaşta ve birden fazla partnerle cinsel ilişkiye giren kadınlar HPV enfeksiyonu açısından yüksek riskli olarak kabul edilirler. Bu enfeksiyonlardan korunmanın en iyi yolu erkeğin prezervatif kullanmasıdır. Prezervatif kullanımı HPV bulaşmasını en etkin şekilde azaltan korunma yöntemidir.

Korunmasız cinsel ilişki veya birden fazla partneri olanlar ne yapmalıdır?

Yapılması gereken doktorun önerdiği aralıklarla PAP smear testi yaptırılmalı ve hemen prezervatif ile korunmaya başlanmalıdır.

HPV aşısı ile korunmak mümkün mü?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan çalışmalara göre korunmasız cinsel ilişki sonrasında kadınların %40′ında HPV enfeksiyonu görülmektedir. Bu enfeksiyonlardan çoğu geçici ise de bazen kalıcı enfeksiyona yol açabilirler ve 10 yıllar içerisinde önce kansere davetiye çıkaran değişikliklere, sonra da kansere yol açabilirler. HPV ye bağlı rahim ağzı kanserinden korunmak için şu anda piyasada bulunan aşının 6 ay süresince üç kez uygulanması önerilmektedir. Aşı için uygun yaş net olarak tespit edilmemişse de ergenlik öncesi genç kızlara aşı yapılmasının en iyi koruyucu etkiyi oluşturacağı düşünülmektedir. Günümüzde kullanılan ve kullanılacak olan aşılar kansere yol açan tüm HPV tiplerini kapsamamaktadır. Bu nedenle aşı %100 koruyucu değildir. Aşı yaptırılmış olsa da cinsel olarak aktif kadınların doktorlarının önerdiği aralıklarla PAP smear takibi yaptırmaları gereklidir.

Etiketler : , , , , , , ,Yandex.Metrica