Lazer Epilasyon | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Lazer Epilasyon

Bu hizmet sadece Bahçeci Sağlık Grubu bünyesinde yer alan Kosova Tüp Bebek Merkezi ve Özel Dal Hastanesi’nde ve Erbil Tıp Merkezi’nde uygulanmaktadır.

            Yüz ve vücuttaki istenmeyen kıllar hem kadın hem de erkekler için sıkıntı yaratan ve sık görülen bir problemdir. Yıllardır istenmeyen kılların yok edilmesi için tıraşlama, ağda, tüy dökücü kremler gibi birçok farklımetod denenmiştir; ancak bunlar genellikle geçici çözümler sunmakta ve başarıoranları düşük olmaktadır. İstenmeyenkılları yok etmek için tıraşlamak, cımbızla almak veya ağda kullanmak sizi mutsuz ediyorsa, lazer epilasyon düşünmeye değer,kalıcı bir alternatif olarak artıkyanıbaşınızda…

Lazer epilasyon, 1997 yılından beri kullanılan ve Amerika’da FDA tarafından da onaylanmışkalıcı kılazaltıcı bir yöntemdir.

Dermatologlar epilasyon lazerleri kullanarak, geniş alanlar dahil tüm vücuttaki istenmeyen kılları diğer yöntemlerden daha az yan etki ve minimum acı ile kalıcı olarak azaltabilmektedirler.

Epilasyon LAZER Tipleri

Lazer makineleri ürettikleri ışının dalga boyuna göre sınıflandırırlar. Epilasyon lazer için kullanılacakfarklı dalga boyunda ışın üreten makineler vardır. Bunlarıkısaca gözden geçirecek olursak;

Argon ve Ruby Lazerler – Epilasyon amaçlıkullanılan ilk lazer aletleridir, daha etkin ve güvenilir olan aletler geliştirildiği için artık bu amaçla kullanılmamaktadır.

Alexandrite Lazer – 755 nm dalga boyunda olup, epilasyon lazeri için en iyi ve etkin lazerlerden biridir. Ancak yüz, sırt, karın ve göğüs gibi bölgelerde ayva tüylerini güçlendirebilme potansiyeli vardır.

Diod Lazer – 810 nm dalga boyunda olup, en güvenilir ve en etkin lazer epilasyon aletlerinden biridir ve tüm vücutta kullanılabilir.

Nd-YAG Lzaer – Özellikle koyu tenli kişilerde tercih edilir, diğer epilasyon lazerlere göre biraz daha ağrılıdır.

IPL – Lazer değildir, yoğun atımlıışıkcihazıdır. Epilasyon amaçlıkullanılmaktadır ancak etkinliği epilasyon lazerlerden düşüktür.

Biz kliniğimiz için en etkin ve güvenilir olan “DiodLazer”i tercih ettik. Diod lazer cihazlarının da en iyi markası olan Lumenis’iniki başlıklı olanı en son modelinikullanmaktayız. Başlıklardan biri son teknoloji olan vakum özelliğine sahiptir ve kısa zamanda geniş alanlara ağrısız bir şekilde lazer yapılmasına olanak sağlamaktadır. Diğer başlık ise soğutuculu başlıktır.

Epilasyon Lazerleri Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyonun prensibinde selektiftermolizisvardır. Kullanılan lazer kişiye özel olarak kıl kökündeki melanini hedef alır ve çevre dokuya minimum etki eder. Melanin, deriye ve kıla siyah rengini verir. Bu nedenle epilasyon lazerleri en çok siyah kalınkıllarda etkili olur. Beyaz ten rengi ve siyah kıllar lazer epilasyon için idealdir. Epilasyon lazerleri çevredeki beyaz deriye zarar vermeksizin, siyah kalınkılları yok etmeyi hedefler.

Hastaların Bilmesi Gerekenler

Kalıcı kıl azalması/yokolması için kişinin ten ve kıl rengine göre,değişen seanslarda lazer epilasyon yapılır. Genellikle, 6-8 seanstakalıcı kıl azalması görülür. Seans sayısını etkileyen birçok faktör vardır, bunlar; cinsiyet, lazer yapılacak vücut alanı, deri/ten rengi, kılların renk ve kalınlığı ile fazla kıllanmaya neden olan sebeplerdir. Beyaz tendeki kalın ve siyah kıllar, en kolay yanıtalınan ve yok olan kıllardır. Epilasyon lazerleri açık renkli sarı, beyaz, kızılkıllarda ve ince tüylerde etkili olamazlar. Epilasyon lazer seans aralıkları bölgeden bölgeye farklılık göstermekte olup, ortalama 3-8 haftadır. Örneğin, yüzde tedavi aralıkları 3-4 hafta gibi kısayken, bacaklarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir. Yine seanslar ilerledikçe seans aralıkları da uzar. Lazer yapıldıktan sonra bölgedeki kılların bir kısmı seans sırasında dökülür, bir kısmı da sonraki 2-3 hafta boyunca dökülmeye devam edebilir. Bu dönemde kıllarınkendiliğinden dökülmesi beklenmeli ve hasta tarafındankıllara müdahale edilmemelidir.

Lazer epilasyona başlamak isteyen kişilerinseanstan en az altı hafta öncesine kadar güneşlenmemeleri, solaryuma girmemeleri ve otobronz ürünleri kullanmamaları gerekir.

Lazer epilasyon uygulamasıeğitimli kişiler tarafındanyapılması gereken tıbbi bir girişimdir ve bazı potansiyel riskler taşır. Ne yazık ki bu tür girişimler alışveriş merkezleri, spalar ve güzellik merkezleri gibi tıbbi olmayan yerlerde de uygulanmaktadır. Kişilerin kendi deri sağlıklarıaçısından bu konuda eğitimalmış, tecrübe sahibi, istenmeyen yan etkilerde müdahale edebilecek doktor bulunduran klinikleri seçmeleri önemlidir.

Lazer Epilasyona Nasıl Hazırlanılmalı?

Lazer epilasyon yaptırmayıdüşünüyorsanız, lazerden yaklaşık 6 hafta evvelden kıllarınızı ağda, cımbız veya kılları kökünden alan diğer yöntemlerle almayınız, çünkü lazer işinin etkili olabilmesi için kılın kökte bulunması gerekir.

Lazer öncesinde ve sonrasındayaklaşık 6 hafta boyunca güneşlenilmemesi gerekir, bronzlaşmak hem lazerin etkinliğini azaltır, hem de çevredeki normal derinin hasar görme riskini artırır.

Lazerden önce kıllar jiletle deri seviyesinde kısaltılmalıdır. Lazer aletinde sizin ten renginiz, kıl kalınlığınız ve lazer yapılacak alanla ilgili enerji seçilir.

Lazer işlemi sırasında hem teknisyen hem de siz, lazer ışınından koruyucu gözlükler takmalısınız. Bazen seçilen başlığabağlı olarak lazer işleminde derinize soğutucu jel uygulanabilir.

Lazer Epilasyondan Neler Beklenmelidir?

Her seanstakıllarda ortalama % 10-25 oranında azalma görülür. Bu oran kılların yerleşim bölgesine göre değişir. Koltukaltı ve kasık gibi yumuşak deri bölgelerindekikıllardakayıp daha fazla olurken, sırt ve çene gibi kalın derili vücut bölgelerinde daha az olur.

Uygulama 4-8 haftada bir yapılır, lazer uygulamasısonrasıkıllar daha ince ve açık renkli çıkar.

Uygulama sonrası hastalar güneşlenmemeli ve gün ışığına maruz olan bölgelere hergün düzenli olarak geniş spektrumlu SPF 30 ve/veya üstü güneşten koruyucu kremler kullanmalıdırlar.

Yan Etkiler

En sık görülen yan etkiler uygulama sırasında ağrı, sonrasında 1-3 gün sürebilen kızarıklık ve hafif şişliktir. Görülebilecek diğer yan etkiler; su dolu kabarcıklar, uçuk gelişimi, iltihaplanma ve genellikle geçici olan ve çoğunlukla koyu tenli kişilerde görülen deri rengi (deri renginde koyuluk veya açıklık şeklinde) değişiklikleridir.

 

Etiketler :Yandex.Metrica