Psikolojik Danışmanlık | Bahçeci Sağlık Grubu - 444 39 49

Doktorlarımız

Psikolojik Danışmanlık

İnfertilite sorunu yaşayan çiftler yardımcı üreme tekniklerinden faydalanırken fiziksel, duygusal ve sosyal çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar.

Yıllardır umud edilene sonunda kavuşmak için verilen ısrarlı mücadelede pek çok sıkıntıya katlanılır:

  • Hastane ya da kliniğe doktor kontrollerine gelmek, çeşitli tahliller ve işlemlerden geçmek, ilaçlar kullanmak, gergin bekleyiş süreleri, tedavinin getirdiği maddi yük…
  • Etraftakilerin soru soran bakışları, doktor ya da tedavi önerileri, iyi bir şey söylemek isteseler de o hassas noktaya dokundukları için verdikleri acı..
  • Yavaş yavaş insanlardan uzaklaşıp kendi içine kapanmak, bazen en büyük desteğin eşlerden geldiği, bazen bu sıkıntılı süreçte eşlerin birbirinden uzaklaştığı dönemler…
  • Her sonuç alınamayan tedavi girişiminde yaşanan kayıp duygusu…
  • Bir taraftan “hayırlısı olsun” demek, bir taraftan ümitsizlik, yorgunluk, suçluluk, isyan, yetersizlik, anlamsızlık gibi duygularla boğuşmak…
  • Bebeğin gelip de dünyayı yeniden yaşanılır kılacağı güne kadar herşeyin donduğu, ertelendiği bir zamanda yaşamak…
  • Ama bir yandan da hayata, işe güce, asıl önemlisi tedaviye devam etmek, yapılabilecek herşeyi lâyıkiyle yapmaya çalışmak, ümidi korumak…

Çoğu zaman ifade edilmesine bile imkan olmayan bu sıkıntılar, bedenin yaşanan strese tepki vermesine yol açar. Uyku sorunları, ağrılar, iştahsızlık ya da fazla yeme gibi şikayetler görülebilir ve en önemlisi hormonal süreçler de olumsuz yönde etkilenir.

Bütün bunlar infertilite tedavisinin bazen daha hafif, bazen daha yoğun, ama içinde barındırdığı zorluklardır.

Psikoloji ve Psikoterapi Birimimiz bu yıpratıcı ama bir o kadar da heyecanlı süreçte yaşadıklarınızı anlamak, ihtiyaçlarınızı belirlemek ve bu doğrultuda sizlere yardımcı olmak için kurulmuştur. Sıkıntılarınızı hafifletmek, hatta verimli olabilecek şekilde kullanmak, destek yollarını bulmak, baş etme yöntemlerini harekete geçirmek ve yola devam edebilmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi sürecinde tanışma ve bilgilendirme amaçlı sohbetlerin yanı sıra grup çalışmaları ve bireysel terapi ya da çift terapisi çalışmalarına da katılabilirsiniz.

Tedaviye başlamadan önce, tedavi sırasında, tedavi denemelerinizi herhangi bir nedenle sonlandırdıktan sonra, hamilelik sürecinde, doğum sonrasında… Bizimle her zaman irtibata geçebilirsiniz.

Psikoloji ve Psikoterapi Birimi’nin Çalışmaları:

  • Bireysel psikoterapi: Eşlerden birinin infertilite tedavisi ve hayatına etkileri üzerine bireysel olarak çalışması
  • Çift terapisi: Eşlerin tedavi sürecini ve ilişkilerini birlikte ele almaları
  • Grup çalışmaları: Tedavi sürecindeki kişilerle paylaşım, bilgilendirme ya da destek amaçlı toplantılar. Tedavi sürecinde yaşananlar, gruba katılan kişiler tarafından birlikte ele alınarak çeşitli baş etme yöntemlerinin geliştirilmesi ve rahatlama tekniklerinin kullanılması amaçlanır.

Etiketler : , , ,Yandex.Metrica